در این مقاله به بررسی استانداردهای رمزنگاری وای فای ، مزایا و معایب آن ها می پردازیم، با مرکزش همراه باشید.

استانداردهای رمزنگاری وای فای

به هنگام تنظیم رمز عبور شبکه‌ های بی‌سیم توجه به دو نکته ضروری است:

  1. Authentication Type یا شیوه‌ ی احراز هویت
  2. Encryption یا رمزنگاری

بخش Authentication Type یا شیوه‌ ی احراز هویت معمولا شامل گزینه‌ های زیر می باشد:

  • Disabled (یا Open)
  • WEP 64 Bits
  • WEP 128 Bits
  • WPA – PSK
  • WPA2 – PSK

و بخش Encryption یا رمزنگاری که متدهای مربوط به کدگذاری داده‌ها را در دسترس شما قرار می دهد:

  • AES
  • TKIP

استانداردهای رمزنگاری وای فای - Encryption یا رمزنگاری - خرید آنتی ویروس

بخش Encryption یا رمزنگاری

استانداردهای رمزنگاری وای فای - Authentication Type یا شیوه‌ ی احراز هویت - خرید آنتی ویروس

بخش Authentication Type یا شیوه‌ ی احراز هویت

اغلب کاربران با مفهوم این گزینه ها آشنایی ندارند. گاهی با انتخاب نادرست تنظیمات، امنیت و سرعت وای‌فای خود را کاهش می دهند. در ادامه به بررسی این تنظیمات می پردازیم:

TKIP یا Temporal Key Integrity Protocol چیست؟

TKIP مخفف Temporal Key Integrity Protocol به معنی «پروتکل جامع کلید موقت» است. TKIP یک پروتکل رمزنگاری در قالب چاره‌ای موقت برای شیوه‌ی رمزنگاری نه چندان ایمن WEP بود که به همراه WPA در آن زمان معرفی شد. در واقع TKIP ساختار بسیار مشابهی با شیوه‌ ی رمزنگاری WEP دارد. نکته‌ ی مهم آن است که TKIP در حال حاضر ایمن نیست و این شیوه‌ ی رمزنگاری عملا منسوخ شده است.

AES یا Advanced Encryption Standard چیست؟

AES نیز مخفف عبارت Advanced Encryption Standard به معنای «استاندارد رمزنگاری پیشرفته» است. AES پروتکل رمزنگاری با ضریب امنیت بسیار بالاتر است. با WPA2 یعنی جایگزین WPA، معرفی شد. AES یک شیوه‌ ی رمزنگاری منحصر به استفاده برای ایمن‌ سازی ارتباطات وای‌ فای نبوده. تنها بدین منظور توسعه نیافته است؛ بلکه یک استاندارد رمزنگاری جهانی و جدی است. به طور کلی در استاندارد AES، امنیت بسیار بالایی در نظر گرفته شده است. تنها نقاط ضعفی که می‌توان برای آن قائل شد مربوط به ضعف در حملات Brute-Force یا نقطه ضعف‌ های امنیتی پیرامون WPA2 است.

استانداردهای AES و TKIP چه تفاوت‌ هایی دارند؟

TKIP و AES دو تا از استانداردهای رمزنگاری وای فای هستند که می‌ توان از آن ها برای ایمن‌ سازی شبکه‌ ها بهره گرفت. TKIP یک استاندارد قدیمی به منظور رمزنگاری است که برای استاندارد قدیمی‌ تری به نام WPA استفاده می‌ شده. AES نیز راهکار رمزنگاری جدیدتری است که توسط استاندارد نو و ایمن‌تر WPA2 استفاده می‌شود.

حالت‌های متداول استانداردهای رمزنگاری وای فای

Disabled یا Open: این حالت بدترین انتخاب ممکن است؛ چرا که شبکه‌ ی وای‌فای شما بدون هیچ رمز عبور خاصی در دسترس خواهد بود. اکیدا توصیه می‌شود از انتخاب این گزینه پرهیز کنید.

 WEP 64: استاندارد رمزنگاریWEP بسیار قدیمی و آسیب‌ پذیر بوده که در سال 2003 عملا جای خود را به WPA داد و منقرض شد. هدف از این پروتکل محرمانه نگه داشتن اطلاعات در سطحی معادل با شبکه های مبتنی بر سیم است. این پروتکل مبتنی بر الگوریتم رمزنگاری RC4 با کلید سری ۴۰ بیتی است که با یک IV به طول ۲۴ بیت ترکیب شده و برای رمزنگاری استفاده می‌ شود.

WEP 128: این استاندارد حتی با بکارگیری کلید رمزنگاری قوی‌تر 128 بیتی باز هم قابل اتکا نبوده و استفاده از آن ریسک زیادی دارد.

(WPA-PSK (TKIP: این، حالت پایه برای استاندارد رمزنگاری WPA یا WPA1 است که عملا منسوخ شده و از امنیت کافی برخوردار نیست.

(WPA-PSK (AES: انتخاب پروتکل وایرلس قدیمی WPA در کنار شیوه‌ی رمزنگاری مدرن AES. سخت‌ افزاری که از رمزنگاری AES پشتیبانی کند، در اغلب موارد از پروتکل وایرلس جدیدتر یعنی WPA2 نیز پشتیبانی می‌ کند. همچنین سخت‌ افزاری که تنها از پروتکل WPA1 استفاده می‌ کند نیز اغلب از رمزنگاری AES پشتیبانی نمی‌ کند. بنابر‌این انتخاب این گزینه اساسا غیر منطقی و اشتباه خواهد بود.

(WPA2-PSK (AES: می‌توان گفت این مورد امن‌ ترین گزینه‌ برای انتخاب است. استفاده از آخرین استاندارد رمزنگاری وای‌فای در کنار آخرین متد رمزنگاری مدرن یعنی AES. توصیه ما استفاده از این گزینه است.

(WPAWPA2-PSK (TKIP/AES: در برخی از روترها این گزینه نیز در دسترس خواهد بود که سازگاری هر نوع دستگاهی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. ترکیبی از نسل اول و دوم استاندارد وایرلس یعنی WPA1 و WPA2 در کنار دو شیوه‌ی رمزنگاری ضعیف و قوی TKIP و AES. هر چند استفاده از متدهای قدیمی و ضعیف‌ تر، کور سوی امیدی برای مهاجمان به منظور نفوذ به شبکه‌ ی شما باز خواهد گذاشت.

صرف‌ نظر از مبحث امنیتی، از لحاظ سرعت ارتباطات شبکه‌ ی وای‌ فای نیز استفاده از استانداردهای قدیمی WPA و TKIP به هیچ‌ وجه منطقی نیست. پس به خاطر داشته باشید که دسترسی به گزینه‌ ی ایده‌ آل یعنی (WPA2-PSK (AES امنیت و سرعت بیشتری را به ارمغان خواهد آورد.

نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

بررسی استانداردهای رمزنگاری وای فای
4.8 امتیاز از 18 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن