اگر می خواهید به سایت‌های مختلف سر بزنید، و میزان اعتماد، ضعف یا قوت اطلاعات، حتی امنیت آن برای کودکان (مستهجن بودن و نبودن) را بدانید، یا می خواهید خرید آنلاین داشته باشید و اعتماد کردن به فروشگاه برایتان حائز اهمیت است، می توانید با نصب افزونه wot  بر روی مرورگرتان ، سایت ها را اعتبار سنجی کنید. با مرکزش همراه باشید.

معمولا قبل از باز کردن لینک اینترنتی به بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • صدق گفتار و قابل اطمینان بودن محتوا
 • سلامت لینک از نظر بدافزار
 • میزان رضایت مندی از محصول یا محتوای ارائه شده توسط مراجعین
 • مناسب بودن لینک برای کودکان (در صورت لزوم)
 • حفظ حریم خصوصی کاربر
 • و…

افزونه wot

افزونه wot مخفف Web OTrust افزونه ای  امنیتی برای مروگر هاست، که بر اساس نظرات کاربران میزان امن یا نا امن بودن صفحات اینترنتی را مشخص می کند و میزان قابل اعتماد بودن سایت‌ها را نشان دهد. این کار با رأی گرفتن از خودِ کاربران سایت انجام می شود. در واقع  کسی که افزونه  wot را داشته باشد می‌تواند رأی خود را نسبت به اعتماد و ارزش سایت‌های مختلف ثبت کند.

توجه: فراموش نکنید که برای رأی دادن علاوه بر داشتن افزونه wot ، لازم است در آن سایت حساب کاربری داشته باشید.

کاری که افزونه wot   انجام می‌دهد بسیار مفید است، به طوری که با ثبت نظرات کاربران و رأی مردم، میزان اعتماد و مفید بودن یا ضعف و غیر قابل اعتماد بودن اطلاعات سایت های مختلف مشخص شده و دائما در حال به روز رسانی است. و با سه نشان سبز ، زرد و قرمز در کنار لینک های جستجو شده نمایان می شود.

افزونه wot

 

1- سبز پر رنگ : وضعیت سایت بسیار عالیست .

2- سبز کم رنگ : وضعیت در حد قابل قبولی قرار دارد .

3- زرد : وضعیت قابل قبولی ندارد .

4- نارنجی : وضعیت سایت خوب نیست .

5- قرمز : وضعیت سایت بحرانیست .

 

۵ مورد بالا در قسمت نتایج مربوط به جستجوها نیز صدق میکند . اگر شما در موتورهای جستجویی نظیر گوگل ، بینگ و یاهو جستجو کنید ، نتایج بدست آمده نیز با استفاده از آیکون مربوط به این افزونه که در کنار هر لینک قرار دارد ، درجه بندی خواهد شد .

مثلا های از سایت های که به راحتی با داشتن افزونه wot  می توان اعتبار سنجی شوند:

 • این سیستم هنگام استفاده از سایت های خرید آنلاین بسیار کارآمد و مفید است. افزونه wot همچنین یک سیستم رده بندی ویژه برای تایید اعتبار فروشگاه دارد تا به شما در خصوص خطرات بالقوه فروشندگان تقلبی هشدار دهد.
 • در گذشته اسپم ها و سایت های آلوده به سهولت قابل تشخیص بودند ولی الان بدافزار در پشت ظاهر  آراسته در کمین برای حمله به کاربران هستند بنابر این به سادگی و با دانش روزمره  نمی توان بین لینک سالم و تقلبی تمیز داد.

به عنوان مثال ایمیلی عادی از یکی از آشنایان دریافت می کنید و با کلیک بر روی لینک داخل ایمیل محتوایی ناخواسته مانند تبلیغهای گوناگون و انواع بد افزار و حتی محتوایی بعضا ناهنجار و مستحجن و… به همه کانتک های اخیر شما ارسال می گردد بدون این که حتی در ایمیل ها ارسالی شما، اثری از خود به جای بگذارد.

با نصب  افزونه wot  دایره های قرمز در کنار لینک های داخل ایمیل شما قرار گرفته که شما را از خطرات احتمالی آگاه می کند و با کلیک بر روی دایره قرمز ظاهر شده کنار لینک وارد صفحه نظر کاربران می شوید و در جریان جزئیات دلیل پایین بودن نمره سایت خواهید شد.

خرید آنتی ویروس اورجینالهنگامی شما بخواهید سایت های دارای دایره قرمز در WOT را در مرورگر باز کنید، افزونه wot  با باز کردن یک صفحه بزرگ به شما درباره خطرات هشدار می دهد و سه انتخاب در اختیار شما می گذارد:

 • پیشنهاد می کند آن سایت را باز نکنید و صفحه مرورگر را ببندید.
 • با انتخاب گزینه Ignore warning and go to the site بدون توجه به اخطار وارد سایت شوید.
 • اگر هم از امنیت این سایت اطمینان داریم و آن را می شناسیم، با زدن دکمه This site is safe –  I want to rate it و اعلام رتبه بندی خود، WOT را در ارائه اطلاعات صحیح تر یاری کنید.

برای دانلود  افزونه wot  می‌توانید به سایت http://www.mywot.com  مراجعه کنید، یا واژه WOT   را در بخش Add on  مرورگر خود سرچ کنید.

ابتدا افزونه wot را دریافت کرده و نصب کنید.

پس از نصب  افزونه wot ، بلافاصله یک تب جدید باز شده و شما به وب سایت اصلی این افزونه می روید که تنظیمات اولیه را باید در اینجا انجام بدهید .

صفحه ای در وسط سایت وجود دارد که داری ۳ گزینه برای تنظیم حالات و یک گزینه برای تنظیمات گرافیکی است :

حالت Basic

 • آیکون درجه بندی اطمینان به سایت برای همه سایت ها نمایش داده خواهند شد .

۲- درجه بندی مربوط به نتایج جستجو به صورت پاپ آپ نمایش داده خواهند شد .

لازم به ذکر است که خود سایت به شما توصیه میکند که این گزینه را انتخاب کنید .

حالت  Light

 • آیکون درجه بندی فقط برای وب سایت هایی نمایش داده خواهد شد که قابلیت اعتماد به آنها کم باشد .

۲- نمایش پاپ آپ در این حالت غیر فعال است .

حالت Parental Control

 • دسترسی به سایت هایی که برای کودکان مناسب نباشد، منع خواهد شد .

۲- ممکن است باعث کمی تاخیر در جستجوی شما شود .

Enable color blind accessible version: این گزینه مخصوص افرادیست که کور رنگی دارند و نمی توانند برخی از رنگ ها را خوب تشخیص دهند .

پس از اعمال تنظیمات ، گزینه Next را بفشارید .

و در قسمت آخر میتوانید یک حساب کاربری ایجاد کنید، تا به همه امکانات مربوط افزونه wot دسترسی پیدا کنید .

فشردن دکمه Finish آخرین کاریست که باید انجام بدهید .

اکنون وقتی به سایتی می روید ، وضعیت آن وب سایت با استفاده از آراء کاربران و همچنین روش های نرم افزاری بررسی شده و از طریق آیکون این افزونه به شما نشان داده می شود . محل قرار گیری آیکون مربوط به این افزونه و سایر افزونه ها در قسمت بالا و سمت راست ( کنار آیکون آچار ) قرار دارد .

نکته پایانی: علامت قرمز برای بعضی سایت ها می تواند از طرف بدخواهان، جاسوسان، هکر های آن سایت با جنبه های اقتصادی و سیاسی و… باشد و بیشتر جنبه جنگ نرم  دارد.

شما از کدام  افزونه برای سنجش وبسایت ها استفاده می کنید؟خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید.

 

افزونه wot و چگونگی اعتماد به یک سایت
5 امتیاز از 12 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *