در این مقاله افزایش باج افزارها در گوشی های هوشمند و راهکارهای امنیتی مربوط به باج افزار های موبایل را بررسی می کنیم.

باج افزارها در گوشی های هوشمند

گسترده ترین و آزاردهنده ترین باج افزار cryptolocker است. نرم افزار مخربی که داده ها را رمزگزاری کرده و برای بازگردانی آن ها درخواست باج می کند. برای اطلاعات بیشتر مطلب «باج افزار طاعون سال 2016» را مطالعه نمایید.

نوع دیگری از باج افزار که blocker نام دارد، مرورگر و سیستم شما را از کار می اندازد، دسترسی به آن را مسدود کرده و باج مطالبه می کند. امروزه، گستردگی blocker های کامپیوتر از cryptoransomware کمتر است زیرا باج افزار های رمزنگار درآمد بالاتری دارند.

Blockers متداول ترین باج افزارها در گوشی های هوشمند هستند و تقریبا هیچ فایل cryptolocker برای دستگاه های اندرویدی وجود ندارد. هنگامی که کاربران از اطلاعات خود بک آپ تهیه نمایند نیازی به درخواست بازگردانی فایل ها از سودجویان و پرداخت باج نیست و این موضوع انگیزه چندانی به مجرمان برای حمله به کاربران اندرویدی نمی دهد.

باج افزار Blockers به سادگی در قالب اپلیکیشن ها می رود و کاربر نمی تواند هیچ استفاده ای از برنامه هایش بکند. اگر این اتفاق روی کامپیوتر بیفتد، کاربران کامپیوتر تنها با حذف هارد دیسک و انتقال آن به کامپیوتر دیگر، به راحتی از شر این مسدود کننده خلاص می شوند و مشکل فایل های مسدود حل می شود. اما نمی توان به سادگی حافظه اصلی تلفن همراه را حذف کرد و این مسئله نشان می دهد که چرا بازار 99 درصدی Blocker در بین دیگر باج افزارها تا این اندازه داغ است.

انواع باج افزار های موبایل

چهار باج افزار اصلی Svpeng ،pletor ،small و Fusob هستند و درحال حاضر، گسترش pletor تقریبا متوقف شده است؛ سازندگان این نوع باج افزار، با تروجان Acecard اقدام کردند و به نظر می رسد منابع خود را صرف توسعه و پخش آن می کنند. توسعه دهندگان باج افزار Svpeng هم تمرکز خود را روی نسخه بانکی تروجان گذاشته اند. که با این اوصاف Small و Fusob دو عضو بزرگ خانواده باج افزارها تنها مانده اند. نتایج نشان می دهد بیش از 93 % باج افزارهای موبایل ها از این دو تروجان هستند.

چگونه در برابر باج افزار های موبایل در امان بمانیم؟

  1. اپلیکیشن های خود را تنها از سایت های رسمی مانند googleplay دانلود نمایید. در این صورت می توانید اطمینان داشته باشید که هیچ برنامه ای نامعتبری در دستگاه تان وجود ندارد که بتواند شما را به یک منبع غیر معتبر وصل کند. همچنین به تنظیمات اندروید (Android settings) بروید، گزینه choose Security را انتخاب نمایید و مطمئن شوید که گزینه Unknown Sources تیک نخورده باشد.
  2. سیستم عامل و برنامه های نصب شده را به طور منظم آپدیت کنید.
  3. یک راهکار امنیتی مناسب برای تلفن خود در نظر بگیرید.

حتی اگر برنامه های خود را در فاصله زمانی کوتاه آپدیت می کنید و تنها از سایت های رسمی دانلود می نمایید باز هم در معرض تهدید هستید. تروجان ها می توانند در googleplay نیز مخفی شده و از این طریق در بسته های نفوذی یا همان exploit kits وارد شوند.

بنابراین برای مقابله با این تهدیدات توصیه می کنیم مقاله محافظت در برابر باج افزار های موبایل را مطالعه کنید.

آیا شما نیز با باج افزار ها روی گوشی موبایل مواجه شده اید؟ تجربیات و پیشنهادات و نظرات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

افزایش باج افزارها در گوشی های هوشمند
5 امتیاز از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *