در این مقاله عملکرد تروجان Triada در اندروید و چگونگی اعمال نفوذ آن را بررسی می کنیم. بسیاری از تروجان های کوچک قادرند با نفوذ به سیستم عامل اندروید به ریشه آن دست یابند و برنامه ای را  دانلود و نصب کنند. به همین دلیل یک بار که یکی از این تروجان ها وارد سیستم شود در عرض چند دقیقه بقیه تروجان ها هم هجوم می آورند. محققان پیش بینی کرده اند که وظیفه این تروجان های کوچک دانلود نمونه های بسیار مخرب است که می توانند آسیب های جدی برای دستگاه ها به بار آورند.

تحلیل گران بدافزارهای مخرب با بررسی تروجان های کوچک مانند Leech ،Ztorg و Gopro متوجه شدند که این بدافزار ها تروجان Triada را دانلود می کنند. تروجانی که با فعال شدن به ریشه فایل های سیستمی وارد شده و عمدتا روی حافظه موقت دستگاه قرار  می گیرد که شناسایی آن سخت می شود. برای شناسایی بهتر باج افزارها در گوشی هوشمند مقاله را مطالعه کنید.

بررسی عملکرد تروجان Triada در اندروید

تروجان Triada چگونه عمل می کند؟

تروجان Triada پس از دانلود و نصب در ابتدا تلاش می کند برخی اطلاعات راجع به سیستم مانند مدل دستگاه، نسخه سیستم عامل، میزان فضای کارت SD و فهرستی از برنامه های نصب شده را بدست آورد. پس از این تمام اطلاعات را به سرور فرماندهی و کنترل (C&C) ارسال می کند. سپس سرور C&C یک فایل پیکربندی شده ایجاد می کند که حاوی شماره شناسایی شخصی برای دستگاه و برخی تنظیمات، فاصله زمانی تماس با سرور و به همین ترتیب فهرستی از ماژول های نصب شده می باشد. ماژول ها پس از نصب در حافظه کوتاه مدت مستقر می شوند و از حافظه دستگاه حذف می گردند که این عمل پیدا کردن آن ها را سخت می کند.

عملکرد تروجان Triada در اندروید

چرا تشخیص و شناسایی تروجان Triada در اندروید سخت است؟

  • تغییر روند تکثیر این تروجان است. این روند تکثیر در سیستم عامل اندروید اتفاق می افتد و روی تمامی برنامه های موجود در دستگاه راه اندازی می شود.
  • این تروجان خود را از فهرست برنامه های در حال اجرا مخفی می کند. بنابراین عملکرد آن برای سیستم قابل مشاهده نبوده و هیچ هشداری صادر نمی شود.

 محافظت از اطلاعات در برابر تروجان Triada در اندروید

  1. سیستم عامل گوشی خود را به روز رسانی کنید.
  2. با خرید آنتی ویروس در برابر Triada ایمن بمانید. بهتر است نسخه ی اصلی نرم افزار خریداری شود، زیرا در نسخه رایگان آن اسکن خودکار عمل نمی کند.

نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با تروجان Triada در اندروید در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

بررسی عملکرد تروجان Triada در اندروید
5 امتیاز از 12 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *