در این مقاله قصد داریم به تمرینات کششی برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر بپردازیم. پیش تر نحوه صحیح نشستن پشت کامپیوتر را در  “کاهش خستگی کار با کامپیوتر:صحیح نشستن”  بررسی کردیم. با تمرینات کششی برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر علاوه بر احساس تازگی و شادابی، به سلامت جسمانی خود نیز کمک می کنید.

تمرینات کششی برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر

گردن: گردن را به آرامی به جلو و عقب و طرف شانه ها خم و به سمت چپ و راست بچرخانید. در هنگام انجام این فعالیت ها دقت کنید که سر را روی گردن نچرخانید چون باعث آسیب به مفاصل گردن می شود.

  • شانه ها: شانه ها را 10 بار به جلو و سپس 10 بار به عقب بچرخانید. این حرکت فشار روی شانه ها را آزاد می کند و به آن ها حس سبک شدن می دهد.
  • بازو ها به همراه شانه ها: یک کشش خوب برای شانه ها و بازوها این است که هر دو دست را به سمت گوشه های میز  بکشید به طوری که شانه ها از بدن فاصله بگیرند. سپس دست ها را به گونه ای بچرخانید که یک بار کف دست ها به سمت سقف و بار دیگر پشت دست ها به سمت سقف قرار گیرد. برای سنگین تر کردن این تمرین، می توانید شانه و آرنج ها را به میز نزدیک تر نمایید.
  • مچ دست: مچ دست ها را هر یک ساعت ساعتگرد و خلاف آن بچرخانید. این ورزش احتمال سندروم گرفتی کانال دست را کاهش می دهد.
  • مچ پا: مچ پاها را به همراه مچ دست ها بچرخانید. با این کار به گردش بهتر خون در بدن کمک می کنید و ازمور مور شدن بدن یا به اصطلاح سوزن سوزنی شدن جلوگیری می کند.
  • قفسه سینه: اگر عادت دارید با حالت قوز پای سیستم می نشینید، این ورزش را انجام دهید:

دست ها را باز نمایید مثل زمانی که می خواهید فردی را بغل کنید؛ شست ها را به سمت سقف و زمین بکشید و همزمان با آن شانه را به عقب فشار دهید.

  • شکم: ماهیچه های شکمی را منقبض و پس از چند ثانیه رها کنید. این حرکت را حین کار با سیستم به طور مداوم تکرار نمایید.
  • ساق پا: همان طور که نشسته اید پاها را از ساق کشیده، به بالا و پایین ببرید و ادامه دهید تا زمانی که احساس خستگی کنید. هر 10 دقیقه همین روال را تکرار نمایید. با ورزش پاها از لخته شدن خون جلوگیری می شود. لختگی خون در کاربران میان سال کامپیوتر رایج است.

و در آخر این دو عادت را در برنامه خود بگذارید:

  • نفس های عمیق
  • نوشیدن آب حین کار

راه حل شما برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر چیست؟ ترفندهایتان را با ما به اشتراک بگذارید.

تمرینات کششی برای کاهش خستگی کار با کامپیوتر
4 امتیاز از 1 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن