امروزه با وجود تبلت ها و گوشی های هوشمند، اینترنت به بخشی جدایی ناپذیر در زندگی ما و از جمله کودکانمان تبدیل شده اند. فضای اینترنت، منبع دانش و محل تکامل ایده های تازه و همچنین منبعی پر از سرگرمی های شگفت انگیز است. این فضا، چالش هایی جدی نیز برای کودکان و نوجوانان ایجاد کرده و مانند شمشیر دو لبه ای است که می تواند آن ها را در عرض تهدیدات گوناگونی قرار دهد. در این مقاله، به چند مورد از تهدیدات شایع اینترنت برای کودکان اشاره خواهیم کرد.

تهدیدات شایع اینترنت برای کودکان

  • گفتگو با افراد ناشناس

افراد ناشناس به راحتی می توانند از طریق شبکه های اجتماعی مانند Whats App با کودکان شما در تماس باشند. سادگی و بی اطلاعی کودکان ممکن است خطراتی برای آنان به همراه داشته باشد. به یاد داشته باشید که در اینترنت هویت واقعی افراد مشخص نمی باشد و این موضوع، خطرات اینترنت را نسبت به زندگی واقعی دو چندان می سازد.

  • اشتراک گذاری اطلاعات شخصی

از دیگر تهدیدات شایع اینترنت برای کودکان مانند بزرگ ترها، به اشتراک گذاشتن فایل ها و اطلاعات مختلف از زندگی شخصی می باشد. بنابراین بهتر است فرزندان خود را از خطرات و عواقب ناشی از آن آگاه نمایید.

  • اعتیاد به اینترنت و بازی بدون محدودیت زمانی

برخی کودکان روزانه زمان زیادی صرف بازی های رایانه ای می کنند، غافل از اینکه چه آسیب هایی در پی دارد. این فعالیت ها باعث کاهش ارتباط آن ها با محیط پیرامون و دوستان و هم سن و سالان شان شده و از انجام فعالیت های دیگر دور خواهند ماند. همچنین نشستن مداوم در مقابل کامپیوتر سبب بیماری هایی نظیر آسیب بینایی، فشار فیزیکی بر گردن و شانه ها و چاقی و همچنین عدم رشد مهارت های فردی می گردد. توصیه می شود برای بازی های رایانه ای فرزندان خود، بازه زمانی مشخصی در نظر بگیرید.

  • دانلود برنامه های نامناسب

هزاران برنامه برای آسان تر شدن زندگی ما طراحی شده اند که در گوگل پلی و فروشگاه اپل به کاربران ارائه می شود. اما همه قابل اعتماد نیستند! باید توجه داشت که بسیاری از آن ها ممکن است آلوده باشند و بدون اجازه، به بخش های گوشی یا کامپیوتر دسترسی پیدا کنند. بنابراین بهتر است از کودکان خود بخواهید پیش از دانلود این برنامه ها، شما را در جریان قرار دهند.

  • ورود به سایت هایی با محتوای نامناسب برای کودکان

گاهی ممکن است کودکان خواسته یا ناخواسته وارد سایت هایی شوند که مناسب سن آن ها نمی باشد. بهتر است تنها به بررسی تاریخچه ی مرورگر، برای دیدن وب سایت های بازدید شده توسط کودکانتان اکتفا نکنید؛ با استفاده از قابلیت نظارت والدین (Parental Control) آنتی ویروس ها و مرورگر می توانید تعیین کنید فرزندانتان به چه سایت هایی دسترسی داشته باشند و کدام یک را نبینند.

  • باور این که آن ها چیزی را برنده شده اند

همه ما بارها این نوع ایمیل ها و پیام های جعلی را دریافت کرده ایم که اکثرا می خواهند برخی اطلاعات شخصی را برای آن ها ارسال نماییم. بنابراین باید به کودکان خود بیاموزیم که هرگز در ازای ارسال اطلاعات شخصی، جایزه ای دریافت نخواهند کرد.

  • رنج بردن از زورگویی مجازی

یکی دیگر از تهدیدات شایع اینترنت برای کودکان ، زورگیری از آن ها در فضای اینترنت است. زورگیران مجازی با پخش تصاویر شخصی کاربران در رسانه های اجتماعی، دزدی اطلاعات شخصی و باج گیری، زندگی بسیاری از کودکان و نوجوانان را در معرض خطر قرار داده اند. با توجه به جدی بودن این حملات، کودکان معمولا این وقایع را از والدین خود پنهان می سازند. گاهی منشا این گونه حملات، به بیرون از فضای اینترنت باز می گردد. این زورگویی، ممکن است از طرف اطرافیان کودک شما باشد. بنابراین در نظر گرفتن واکنش های کودک هنگام استفاده از اینترنت، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

امیدواریم برای هرچه امن تر نمودن زندگی مجازی کودکان تان تمهیدات لازم را به کار ببندید. نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخ گوی شما خواهیم بود.

منبع: http://www.covenanteyes.com

آشنایی با تهدیدات شایع اینترنت برای کودکان
5 امتیاز از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *