با توجه به آمارهای آنلاین و به روز از جدیدترین وضعیت تهدیدات امنیتی توسط شرکت بزرگ امنیتی کسپرسکی ایران در رده یازدهم حملات سایبری قرار دارد. در ادامه انواع حملات سایبری به ایران و درصد نفوذشان را مورد بحث قرار می دهیم.

انواع حملات سایبری به ایران

  • تهدیدات وبی (Web Threats)

یکی از انواع تهدیدات سایبری به ایران تهدیدات و بدافزارهای وبی هستند. این نرم افزارهای مخرب کاربران آنلاین را هدف قرار می دهند و می توانند در فرم های مختلفی ظاهر شوند مثل ویروس، اسپم، فیشینگ، جاسوس افزار، تبلیغ افزار و یا دیگر ورژن های جرایم سایبری.

در حملات سایبری به ایران ، مجرمان سایبری از بدافزارها برای آزار و اذیت کاربران تا سرقت اطلاعات مهم استفاده می کنند.

حملات سایبری به ایران

  • حملات شبکه (Network Attack)

امروزه امنیت کامپیوترهای شخصی و شبکه‌ ها از جمله موضوعاتی است که کانون توجه تمامی کاربران و حتی موسسات قرار گرفته است. در یک شبکه کامپیوتری و کامپیوترهای شخصی، سرویس‌ ها و پروتکل‌ های متعددی نصب و پیکربندی می‌شوند.

در سیستم‌ های کامپیوتری و شبکه، برخی از سرویس‌ ها مستعد انواع حملات بوده و لازم است در زمان نصب و پیکربندی آن‌ ها، مسائل ایمنی رعایت شده و از نصب سرویس‌ها و پروتکل‌ های غیرضروری، اجتناب شود. قطعا شناسایی سرویس‌ های غیرضروری و انواع حملاتی که مهاجمان با استفاده از آن‌ ها شبکه‌ های کامپیوتری را هدف قرار می‌دهند، زمینه‌ بهتری برای ایجاد و نگهداری شبکه‌ های کامپیوتری ایمن را فراهم می‌ کند.

هنگام وب‌ گردی ممکن است اتفاقاتی پشت پرده بیفتد که در ظاهر قابل مشاهده نباشد و سیستم شما را در برابر حملات آسیب‌ پذیر کند. خوشبختانه با مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی، کاربران اینترنت با انواع حملات و تهدیدات اینترنت آشنا شده و نحوه ایمن سازی سیستم‌ ها در برابر این حملات را فرا می‌ گیرند.

حملات سایبری به ایران

  • آسیب پذیری (vulnerabilities)

در ادامه بررسی حملات سایبری به ایران به آسیب پذیری ها یا vulnerabilities می پردازیم که در فارسی به صورت «نقطه ضعف»، «حفره» یا «آسیب پذیری» ترجمه شده است و تعریف رایج آن عبارت است از «هرگونه ضعف نرم افزاری که قابل سواستفاده باشد».
مشهورترین نقطه ضعف ها در نرم افزارها و سیستم عامل ها وجود دارند که از اشکالات و محدودیت های برنامه نویسی ناشی می شوند. البته برخی کارشناسان می گویند ضعف نرم افزاری را فقط نباید در برنامه های کامپیوتری خلاصه کرد زیرا یک نقطه ضعف ممکن است در عادات فردی کاربران نیز خودنمایی کند. مانند کارشناس یا مدیری که رمزهای عبورش را روی کاغذی یاداشت کرده و در زیر شیشه میزش قرار می دهد یا به بدنه کامپیوتر می چسباند و فراموش می کند که همیشه تنها پشت میزش ننشسته است!
گاهی هم پیش می آید که نقطه ضعف در یک فناوری وجود دارد. مثلا یکی از اشکالات پروتکل انتقال فایل (FTP) آن است که نام کاربر و رمز عبورها به همان شکلی که تایپ می شوند و به صورت رمز نشده بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده رد و بدل می شود. در نتیجه اگر نفوذگری در این بین باشد و داده ها را شنود کند می تواند نام کاربری و رمز عبور را از جریان داده ها استخراج نماید.

حملات سایبری به ایران

  • اسپم (Spam)

در اصل اسپم به ایمیل های تجاری ناخواسته (unsolicited commercial e-mail) اشاره دارد و امروزه ارسال ایمیل های تبلیغاتی در دنیای آنلاین بسیار شایع و فراگیر شده است. یکی از مهم ترین دلایل ارسال اسپم و ایمیل های تجاری ناخواسته آن است که به سادگی و با کمترین هزینه ها می توان میلیون ها ایمیل ارسال نمود. در همین راستا برای جلوگیری از ارسال اسپم های ناخواسته، بلک لیست ها و تکنولوژی های آنتی اسپم صنعتی به وجود آمده است.

حملات سایبری به ایران

  • ایمیل های آلوده (Infected Emails)

بدافزار های ایمیلی به دو صورت وجود دارند:

  1. حاوی یک لینک مخرب هستند که با کلیک روی آن سیستم آلوده می شود.
  2. دارای فایل های ویروسی و آلوده در پیوست هستند. این ایمیل ها به نحوی نوشته می شوند که قابل اعتماد به نظر می رسند، برای مثال در قالب پیش فاکتور، احضاریه ی دادگاه و یا دیگر مدارک و اسناد رسمی. مجرمان فقط در پی این هستند که کاربران را به هر نحو، به باز کردن ایمیل های حاوی فایل های آلوده تشویق نمایند.

حملات سایبری به ایران

به نظر شما ایران تا چه اندازه در ایجاد حملات سایبری نقش داشته؟ نقطه نظرات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

ایران یازدهمین کشور مورد هجوم حملات سایبری
4.7 امتیاز از 12 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *