یکی از اختراعات مهم در زمینه تکنولوژی وای فای می باشد، از سال 1997 که این پدیده تکنولوژی عرضه شد و برای اولین بار در سال 2007 به دنیای مجازی معرفی شد. در سال 2008 یکی از دانشمندان آمریکایی تحقیقی را با عنوان ” کنترل مغز با گوشی  تلفن همراه ” ارائه داد و در مورد خطرات وای فای به طور دسته بندی شده ، عوارض و مضررات را بازگو کرد. در ادامه پیرامون این موضوع صحبت خواهیم کرد. با مرکزش همراه باشید.

خطرات وای فایوای فا‌ی می‌تواند اثرات منفی مختلفی را بر سلامت مغز بر جای بگذارد. سردرد، خستگی، اختلالات خواب، مشکلات گوارشی، اختلال در عملکرد مغز و حافظه، استرس و حتی افسردگی را به وای فای و اشعه‌های آن نسبت می‌دهند. پس بعضی از خطرات وای فای را جدی بگیرید و خودتان را از صبح تا شب به اینترنت بی‌سیم وای فای وابسته نکنید.

تا کنون دانشمندان مطالعات بسیاری را در زمینه خطرات وای فای و  استفاده از آن و عوارض اشعه انجام داده اند که نتیجه واضح و البته شکه کننده در پیش دارد ! وای فای تاثیر بسیار منفی بر سلامت جسم و روان دارد. از مهمترین عوارض استفاده از وایفای و در واقع قرار گرفتن در معرض اشعه وایفای آسیب رسانی به کودکان و سلول های مغز است.چرا که یکی از معدود اختراعاتی است که تقریبا تمام رده های سنی درگیر استفاده ازآن هستند و حتی نوزادان هم که توانایی استفاده از آن را ندارند در معرض اشعه آن قرار دارند.

در سال 2008 یکی از دانشمندان آمریکایی تحقیقی را با عنوان ” کنترل مغز با گوشی  تلفن همراه ” ارائه داد و در آن در مورد مضررات استفاده از وای فای به طور دسته بندی شده عوارض و خطرات را بازگو کرد. خطرات وای فای شامل موارد ذیل می باشد.

اثر وای وای بر خواب - خطرات وای فای وای فای سبب بی خوابی می شود:

حتما شما هم متوجه شده اید که بعد از ساعت ها کارکردن با گوشی تلفن همراه تان دچار بی خوابی شده اید. مطالعات نشان  می دهد که فرادی که در معرض اشعه های الکترومغناطیسی قرار دارند در الگوی خواب شان تغییرات قابل توجهی دیده می شود و نسبت به سایرین دیرتر به خواب می روند

بنا براین به طور جدی توصیه می شود که نه تنها در ساعات انتهایی شب که بدن آماده برای خواب است بلکه حتی در خواب هم خود را در معرض تلفن همراه و دستگاه  وایفای قرار ندهید. همانطور که قبلا هم گفته شد حتی شارژ کردن گوشی تلفن همراه در اتاق خواب هم سبب بی خوابی و مشکلات جدی برای مغز می شود.

اثر وای وای بر سلول مرکزش - خطرات وای فای رشد و ترمیم سلول ها را مختل می کند:

برای ثابت کردن این موضوع محققان تعدادی گیاه در اتاقی بدون وای فای و تعدادی دیگر را در اتاقی با وای فای قرار دادند و بعد از 2 هفته نتیجه همان بود که پیش بینی می شد. گیاهان در اتاق آزاد و بدون وای فای رشد کرده بودند اما گیاهانی که در معرض وای فای بودند رشدی در آنها رخ نداده بود.

اثر وای وای بر کودکان - خطرات وای فای  وای فای به رشد کودک آسیب می رساند:

در سال 2009 محققان استرالیایی بعد از انجام مطالعات  دریافتند که اشعه وای فای سنتز پروتئین ها را تحت تاثیر قرار می دهد و رشد کودک را تا حد قابل توجهی کند می کند.

اثر وای وای بر خانم ها - خطرات وای فایوای فای فعالیت های ذهنی زنان را ضعیف می کند:

30 نفر به طور داوطلبانه در این تحقیق شرکت کردند که 15 نفر آنها مرد و 15 نفر آنها زن بودند. آنها در ابتدا تست ساده ای از عملکرد های مغزی را انجام دادند و بعد از ان به مدت 45 دقیقه در معرض و کار کردن با وای فای با قدرت 2.4 مگا هرتزی قرار گرفتند. نتیجه برای زنان خوشایند نبود! چرا که بعد از این مدت تست قبلی دوباره انجام شد و زنان نتیجه ای ضعیف تر نسبت به قبل دریافتند.

عواقب جدی خطرات وای فای و استفاده از  آن

 • استفاده از وای فای موجب ناباروری در زنان ومردان می شود:

تاثیر منفی وای فای و اشعه های الکترومغناطیسی تنها بر روی اسپرم نمی باشد و می تواند تخمدان ها را هم مورد حمله قرار  دهد.

شبکه های وایفای و اشعه ساطع شده از آنها هم تحرک اسپرم ها را تحت تاثیر قرار داده و سبب شکسته شدن DNA می  شود.

طی یک مطالعات تحقیقاتی در یک آزمایشگاه به مدت 45 روز هر روز 2 ساعت موش ها را در معرض اشعه وای فای  قرار دادند و بعد از 45 روز متوجه شدند که هم موش ها نر و هم موش های ماده باروری خود را تا حد قابل توجهی از دست داده بودند و در موش های ماده لانه گزینی تخمدان ها بسیار ضعیف شده بود

 • وای فای با سرطان ارتباط دارد:

نگرانی از ابتلا به سرطان همیشه با انسان های دنیای تکنولوژی همراه است .در واقع باید گفت  سرطان زا بودن وای فای هنوز به اثبات نرسیده و در این زمینه اتفاق نظر مشخصی درمیان پژوهشگران و محققان جهانی وجود ندارد. با این وجود نتایج بررسی ها روی نمونه های آزمایشگاهی نشان می دهد قرار گرفتن در معرض اشعه های الکترومغناطیسی احتمال بروز تومور های سرطانی را افزایش می دهد.

اثر کاکتوس بر وای فای - خطرات وای فایشاید شایع این را شنیده باشید که گیاه کاکتوس می تواند امواج غیرمجاز وای فای را جذب کند. اما مدیر کل سرویس های رادیویی گفت : “وای فای ربطی به کاکتوس ندارد و گیاه کاکتوس نمی تواند خطرات وای فای و اشعه های مضر آن را جذب کند.”

با توجه به خطرات وای فای ، تنها اقداماتی که در این زمینه می توان انجام داد، اینکه تا حد ممکن از سرچشمه پخش و انتشار سیگنال های وای فای دوری کنیم و مطمئن شویم، مدت زمان زیادی را در نزدیکی میزی که مودم روی آن است نمی گذرانیم. در رابطه با خطرات وای فای و راه های در امان ماندن آن با یک متخصص مغز و اعصاب به گفت و گو نشسته ایم.

دکتر فرامرز امیری متخصص مغز و اعصاب در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد : امواج وای فای در واقع  امواج الکترومغناطیس که نوعی امواج رادیویی محسوب می شود هستند که از یک مودم به گیرنده (لپ تاپ ، موبایل و…) متصل می شوند .شدت تماس فرد با امواج وای فای به مراتب از امواج رادیویی فرکانسی بیشتر است و این معمولا به فاصله فرد از مودم ارتباط نزدیک دارد.طی سالیان اخیر برای همه گیر شدن وای فای حتی در مدارس و مناطق عمومی و مناطقی که اصلا مورد نظر ما نیست تحت تاثیر امواج قرار می گیریم دانشمندان تحقیقاتی را انجام داده اند .
وی افزود : کارشناسان معتقدند ممکن است بر اثر این امواج انسان ها در زمینه اختلال شناختی و عدم تمرکز ، بی خوابی ،عدم رشد و نمو اطفال بخصوص در دوران جنینی، اختلال در کار کرد مغز ،خانم ها را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد ،کاهش باروری ، کاهش اسپرم و در نتیجه نازایی،تپش قلب ، افزایش استرس دچار مشکل شوند و بررسی های خیلی زیادی انجام شده است ، نزدیک به 150 بررسی در رابطه با خطرات وایفای که یک نوع امواج رادیویی است صورت گرفته تا تاثیراتش بر بدن انسان را تشخیص دهند .

نتایج نهایی که از این بررسی ها بدست آمده است دریافتند که ترس و خطرات وایفای به آن میزانی که در جامعه القا شده است نیست و در بسیاری از موارد بی خطر و یا آنقدر کم خطربوده که قابل توجه نیست ، میزان تاثیر امواج وایفای و انرژی که مننقل می شود به مغز از حد استاندارد بالاتر نبوده و جای ترس و نگرانی وجود ندارد .
امیری اظهار کرد: مثلا ممکن است مودم خانه خود را خاموش کنیم اما مودم خانه های دیگر روشن باشد ، باز هم اینگونه امواج ، بدن را تحت تاثیر قرار می دهند، یا مثلا وقتی خواب هستید با وای فای کاری ندارید اما چون مودم روشن است تحت تاثیر امواجش قرار می گیرید .این مسائل یکسری نگرانی در جامعه ایجاد کرده است. تحقیقات انجام شده در مدل های حیوانی و گیاهی صورت گرفته است مثلا بررسی کردند که در محیط یک گلخانه گیاهانی که تحت تاثیر امواج آن هستند؛ رشد کمتری نسبت به گیاهان دیگر دارند.
ناگفته نماند که ممکن است به میزان قابل تاملی اختلالاتی را برمغز وارد کند این اختلالات به صورت فراموشی ، بی خوابی ، اضطراب و گاهی تپش قلب در انسان نمایان می شود. ترسی وجود داشت که این امواج  سرطان زا است و باعث سرطان مغز و ارگان های دیگر می شود نکته قابل ذکر این است که بررسی های انجام شده در این باره هنوز سرطان زا بودن امواج وای فای را ثابت نکرده اند . خطرات وایفای ، برای کودکان را تنها با خاموش کردن دستگاه های منتشر کننده سیگنال و دور کردن آنها از کودکان ، می باشد.
این متخصص مغز و اعصاب متذکر شد : توصیه می شود فاصله مودم با گیرنده (لپ تاپ و موبایل و…) بیش از 1.5 متر باشد . یکی از ساده‌ترین روش‌های کاهش خطرات وای فای این است که لپ‌تاپ، موبایل و تبلت‌ها را در نزدیکی بدن‌ نگه نداریم و بعد از اینکه کارمان با این وسایل تمام شد، از آنها فاصله بگیریم. اگر از این دستگاه‌ها استفاده نمی‌کنیم لزومی ندارد که از صبح تا شب در اطراف‌مان روشن باشند. پس به سرعت آنها را خاموش کنیم تا ضمن استفاده از تکنولوژی، سلامتی‌مان به خطر نیفتد.
ولی واقعیت این است که امواج وای فای وقتی پخش شوند در همه جا هستند. حتی اگر در زمان شب مودم خود را خاموش کنید، باز هم تحت تأثیر امواج وایفای که از خانه همسایه می آید هستید. پس هیچ چیز نمی تواند جلوی نفوذ 100 درصدی وای فای را بگیرد.
وی در پایان افزود:چندی پیش در فضای مجازی خبری بسیار دست به دست همه می چرخید ، مطلب از این قرار بود که اگر گلدان با کاکتوسی را در اطراف مودم قرار دهیم امواج خطرناک وایفای را به خود جذب می کند . خیر اینگونه نیست و این مطلب به هیچ عنوان صحت علمی ندارد چرا که این امواج امواج کوری هستند که بصورت پالس منتشر می شوند و کل محیط را بصورت شعاع های مختلف تحت تاثیر قرار می دهند و هرچه دور تر شویم قطر دایره بیشتر خواهد شد و فقط میزان تماس ما با امواج کم می شود .

خطرات وای فای بر سلامت. مرکزش 10توصیه برای محدود کردن امواج مضر وای فای                        

 • از حمل کردن تلفن همراه روی بدنتان دوری کنید (به عنوان مثال درون جیب) 
 • از نگه داشتن هر گونه دستگاه بی سیم درحال کار در برابر بدنتان دوری کنید (مثلا تبلت)
 • از تلفن همراهتان در حالت بلند گو استفاده کنید و یا آن را بر روی هندزفری تنظیم کنید.
 • از استفاده از دستگاه های بی سیم درون اتومبیل قطار و یا آسانسور اجتناب کنید.
 • از تلفن های بی سیم به خصوص در جایی که می خوابید دوری کنید.
 • هر زمان که مقدور بود از طریق مودم های کابل دار به اینترنت متصل شوید.
 • وقتی از وای فای استفاده می کنید فقط برای دانلود به اینترنت متصل شوید سپس اتصال را قطع کنید و وای فای را از کار بیاندازید.
 • از استفاده طولانی یا در معرض مستقیم قرار گرفتن دستگاه های وای فای خودداری کنید
 • دوشاخه دستگاه بی سیم خانگی تان را زمانی که بدون استفاده است از برق جدا کنید (مثلا زمان خواب).
 • تا حد امکان در فاصله مناسب از دستگاه بی سیم بخوابید.

البته جامعه امروز می طلبد، که از تکنولوژی استفاده کرد و نمی توان آن را کتمان نمود؛ اما بهتر است به توصیه های گفته شده جامع عمل بپوشانیم، تا کمتر به جسم و روحمان لطمه وارد شود ،قابل ذکر است که  برای امنیت وای فای عمومی می توانید به مقالات دیگر ما سر بزنید.

خوشحال می شویم اگر توصیه جدیدی در رابطه با جلوگیری از خطرات وای فای دارید با ما در میان بگذارید. 

چگونه از خطرات وای فای بر روی سلامت در امان باشیم؟
5 امتیاز از 13 رای

2 Comments

 1. سیمین گفت:

  ممنون بابت مطلب…

 2. سیمین گفت:

  ممنون بابت مطلب…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن