در این مقاله به بررسی خطرات پرداخت آنلاین می پردازیم. احتمالا شما هم پیامک هایی با متن «شما برنده شده اید!!! یک بنز و صد میلیون تومان در انتظار شماست! همین حالا با شماره ********** تماس بگیرید.» دریافت کرده اید. حتی اگر خود شما فریب چنین پیام هایی را نخورده باشید، احتمالا افرادی را می شناسید که در دام این پیام ها گرفتار شده اند.

کارمندان شرکت های سهامی بزرگ هم دچار نقشه های مجرمان سایبری شده اند؛ به عنوان مثال باند سایبری کاربنک (Carbanak) طی یک دوره دو ساله، مبلغ حدود 1 میلیارد دلار از سرمایه 10 ها موسسه مالی را در سراسر دنیا به سرقت برد.

امروزه نوعی بدافزار موبایل وجود دارد که فعالیت بانکی از طریق موبایل را هدف قرار داده است. هکر ها با طراحی بدافزار های خاص و جایگزینی آن ها با تصاویر و کد معمول به عنوان رابط قانونی بانک، بدنبال تامین آسان و بدون دردسر پول هستند.

خطرات پرداخت آنلاین و عوامل آن

آزمایشات اخیر کسپرسکی نشان می دهد، بسیاری از کاربران هنگام پرداخت یا ورود به سیستم بانکی آنلاین، قوانین اولیه امنیتی را رعایت نمی کنند.

عدم توجه کاربران به مواردی از جمله

  • اعتبار وب سایت بانک یا سیستم پرداخت
  • پیشوند https که برای برقراری اتصال امن از سیستم رمزگذاری استفاده می کند
  • انتخاب آدرس اشتباه و به دنبال آن به یک صفحه تقلبی فیشینگ
  • استفاده از کیبورد فیزیکی به جای کیبورد مجازی، در نتیجه سرقت اطلاعات توسط کی لاگرها،

آن ها را در معرض خطرات پرداخت آنلاین قرار می دهد.

برخی کاربران نیز از روش هایی مانند استفاده از یک صفحه ناشناس ( incognito) یا حتی ورود و حذف مکرر اطلاعات، برای محافظت در برابر خطرات پرداخت آنلاین، استفاده می کنند. متاسفانه این اقدامات هیچ تاثیری در حفظ اطلاعات مالی آن ها ندارد.

عجیب تر این که 20 درصد افراد به حفاظت از حساب های بانکی خود، حتی بصورت آفلاین هم توجه نمی کنند. قرار دادن کارت بانک خود در اختیار یک پیشخدمت مودب در رستوران به منظور پراخت، ایده بدی است. به خاطر داشته باشید شخص متقلب می تواند با در دست داشتن کارت شما حتی برای یک دقیقه، یک کپی کامل از آن بگیرد.

بانک ها محافطت 100 درصدی در برابر خطرات پرداخت آنلاین را تضمین نمی کنند زیرا امنیت به شدت وابسته به رفتار کاربران است. علاوه بر این، سیستم های پرداخت نیز، نسبت به حفاظت سایبری توجه زیادی ندارند. بنابراین کاربران برای انجام یک پرداخت آنلاین امن، باید راه حل های امنیتی خاصی را دنبال نمایند.

چنانچه سوال یا پیشنهادی دارید، در بخش دیدگاه مطرح و در اولین فرصت پاسخ خود را دریافت نمایید.

منبع: usblog.kaspersky.com

خطرات پرداخت آنلاین
1 امتیاز از 1 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن