5 راهکار برای بالا بردن سرعت کامپیوتر [ویندوز 10]

سرعت کامپیوتر

اگر کامپیوتر شخصی شما کند کار می کند می توان به فکر خرید رم یا هارد سریع تر بود ولی خرید این تجهیزات هزینه دارد و نصب آن نیز دردسرهای خاص خود را می تواند داشته باشد ولی قبل از انجام این کارها بهتر است اول سرعت کامپیوتر را تا حد ممکن بالا برد و آن را بهینه سازی کرد.

البته باید توجه داشت که بالا بردن سرعت کامپیوتر می تواند به معنی کاهش عمر باتری یا حذف یک برنامه باشد. معمولاً باید بین بالا بردن سرعت کامپیوتر و قابلیت های اضافه ویندوز، یکی را انتخاب کرد.

1- کامپیوتر را ری استارت کنید

اگر سرعت کامپیوتر کند شده است، اولین کار می تواند این باشد که آن را ری استارت یا خاموش و روشن کنید. این کار ساده ای است ولی خیلی مواقع کاربران فراموش می کنند آن را انجام دهند. با گذاشتن کامپیوتر یا لپ تاپ در حالت Sleep یا Hibernate، کامپیوتر انرژی کمتری مصرف می کند ولی تنها با خاموش و روشن کردن یا ری استارت کردن است که فرآیند های پردازش سیستم به حالت نرمال برمی گردد و سرعت آن بالا می رود. اگر لپ تاپ یا کامپیوتر خیلی کند است این کار را هر روز انجام دهید.

2- ویندوز به طور پیش فرض در نظر می گیرد که کاربر سیستمی می خواهد که در مصرف انرژی صرفه جویی کند ولی می توان مصرف برق سیستم را بیش تر کرد و سرعت سیستم را بالا برد. با انجام این کار مصرف انرژی بیشتر می شود و عمر باتری لپ تاپ نیز کاهش می یابد.

بر روی دکمه استارت راست کلیک کرده و گزینه Power Option را انتخاب کنید. در پنجره ای که باز می شود بر روی Show additional plans کلیک کرده و گزینه High performance را انتخاب کنید.

سرعت کامپیوتر

3-برخی ویژگی های گرافیکی را غیر فعال کنید.

ویندوز تلاش می کند تا ظاهر گرافیکی آن راحت و خوب باشد. اگر سیستم قدرت بالایی ندارد میتوان بعضی ویژگی های گرافیکی را غیر فعال کرد تا سرعت کامپیوتر بالا برود. بر روی دکمه استارت راست کلیک کرده و System را انتخاب کنید. در ستون سمت چپ پنجره ای که باز می شود گزینه Advanced System settings را انتخاب کنید. پنجره جدیدی باز می شود که در تب Advanced است. بر روی اولین Settings از بالا کلیک کنید. پنجره دیگری باز می شود و شما می توانید تیک بعضی از گزینه ها را بردارید یا بر روی گزینه Adjust for best performance کلیک کنید که تیک همه گزینه ها را بر میدارد. با انجام این کار، معمولاً سرعت سیستم به طور چشم گیری بالا می رود.

سرعت کامپیوتر

4- برنامه های اضافی که هنگام راه اندازی ویندوز اجرا می شوند را حذف کنید

یک سری از برنامه هایی که بر روی ویندوز نصب می شوند، وقتی که ویندوز بالا می آید به طور پیش فرض اتوماتیک اجرا می شوند و سرعت بالا آمدن ویندوز و همچنین سرعت کامپیوتر را بعد از آن نیز کم می کنند. البته همه این برنامه ها اضافی نیستند و بعضی مثل انتی ویروس ها باید اجرا شوند و هنگام استفاده از ویندوز نیز فعال باشند.

ولی بعضی برنامه ها که حتی ممکن است به طور روزمره از آن ها استفاده کنید حتماً لازم نیست هر بار اجرا شوند. نیازی به حذف آن ها نیست فقط شاید بهتر باشد که هر بار که ویندوز بالا می آید اجرا نشوند.

برای دیدن برنامه هایی که هنگام راه اندازی ویندوز اجرا می شوند روی دکمه استارت راست کلیک کرده و Task Manager را انتخاب کنید. در بین تب های بالای پنجره ای که باز می شود، تب Startup را انتخاب کنید. اگر این تب را نمی بینید روی More details در سمت چپ و پایین پنجره باز شده کلیک کنید. این تب همه برنامه هایی که هنگام راه اندازی ویندوز اجرا می شوند را نشان می دهد. برنامه هایی که فکر می کنید نیاز نیست همیشه در حال اجرا باشند را می توان غیر فعال کرد. روی آن ها راست کلیک کرده و گزینه Disable را انتخاب کنید.

سرعت کامپیوتر

5- Search Indexing را غیر فعال کنید.

وقتی که از سرچ ویندوز برای پیدا کردن فایلی استفاده می کنید و کلمه ای را مینویسید، معمولاً ویندوز سریعاً نتایج را نشان می دهد. دلیل آن این است که ویندوز به طور مداوم، هنگام نیاز فایل های درایو را Index یا فهرست بندی می کند و این باعث کاهش سرعت کامپیوتر میشود ولی در عوض نتایج سریع نشان داده می شوند. اگر استفاده تان از قابلیت جستجو ویندوز زیاد نیست و یا اصراری بر این که سریع نتایج نشان داده شوند ندارید، می توانید این قابلیت را غیر فعال کنید.

سرعت کامپیوتر

برای غیر فعال کردن این قابلیت روی درایو C یا هر درایو دیگری راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. در قسمت General، تیک گزینه Allow files on this drive to have contents indexed in addition to file properties. را بردارید. پنجره ای باز می شود که در آن باید گزینه Apply changes to drive C:\, subfolders and files. را انتخاب کرد. غیر فعال کردن این قابلیت مدتی طول میکشد.

منبع:PCWorld

در صورت وجود سوال یا ابهامی، می توانید زیر همین پست دیدگاه خود را بیان کنید.

آموزش قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت در فایروال ویندوز را نیز می توانید مطالعه کنید.

5 راهکار برای بالا بردن سرعت کامپیوتر [ویندوز 10]
5 امتیاز از 5 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *