سو استفاده از داده های بزرگ (Big Data) بدین معناست که بدترین کابوس شما به حقیقت پیوسته، و آن شامل نظارت بی پایان دولت و سازمان های بیمه و کارفرماها می باشد. بخواهید یا نه، فرقی ندارد ما هم اکنون وارد دوره جاسوسی دیجیتال شده ایم. در ادامه خواهید دید که چگونه از داده های بزرگ، اسرار و اطلاعات مهمی استخراج می شود؛ با مرکزش همراه باشید.

بررسی نمونه های سو استفاده از داده های بزرگ (Big Data)

  • محافظت از حریم خصوصی شما

یک مورد سو استفاده از داده های بزرگ (Big Data) از طرف سازمان های بیمه است که سوابق کارت های اعتباری شما را خریداری می کنند. آن ها می خواهند بدانند آیا شما غذای خود را در رستوران های زنجیره ای فست فود می خورید؟ اشتراک کدام مجله را دارید؟ و چه داروهایی را از داروخانه تهیه می کنید. عادت های خرید شما برای تحلیلگرها جذاب بوده و با استفاده از آن، عادت های مالی شما را بررسی می کنند تا پیش بینی کنند آیا شما مشتری قابل اطمینانی هستید یا خیر. بنابراین اگر شما قصد دارید این عادت ها را محرمانه نگه دارید، به فکر پرداخت نقدی باشید. حساب های اجتماعی منبع دیگری از اطلاعات شخصی با ارزش است که به صورت اختیاری توسط خود افراد منتشر می شود. بنابراین انجام تنظیمات حریم خصوصی فیس بوک (configuring proper Facebook privacy settings) ایده خیلی مفیدی است.

  • روابط صمیمی با یک بانک

در راستای سو استفاده از داده های بزرگ، با هجوم اطلاعات، بانک ها نیز به آسانی به بیمه گرها می پیوندند. آیا شما وام می خواهید؟ نحوه خرج کردن شما در تحلیل ها بررسی می شود تا بدانند شما در تعطیلات چطور خرج می کنید و چه مارک هایی می خرید. آن ها حتی شما را از مادرتان هم بهتر می شناسند. این روابط به نتایج مالی واقعی منتهی می شود: وقتی بانک ها متوجه شوند شما تمایل به افراط در هزینه ها دارید، شما را آماده پرداخت نرخ بهره بیشتری می کنند.

  • استخدام نیروهای جدید

کار فرما به خوبی بر کارهای شما نظارت دارد؛ نرم افزاری وجود دارد که با استفاده از آن، رئیس متوجه می شود شما در کارتان پیشرفتی ندارید؛ حتی اگر خود شما ندانید. همچنین برنامه ای می تواند پیش بینی کند که کارمندان از بودجه خود فراتر می روند. علاوه بر این، تحلیل داده ها می گوید افرادی که 3 حساب اجتماعی یا بیشتر دارند و از مرورگر پیش فرض استفاده می کنند، بیشتر شغل شان را تغییر می دهند. برخی شرکت ها هم اکنون از داده های بزرگ برای تصمیم گیری درباره استخدام یا ترفیع استفاده می کنند.

چنین برنامه هایی به دور از تعصبات انسانی تبلیغ می شوند و ساخته ذهن انسان هایی کاملا متعصب اند که آن ها هم مرتکب اشتباه می شوند. مثلا یکی از مواردی که با برنامه های مشابه ممکن است رخ دهد، رد شدن درخواست کار یک متقاضی خوب است که به دلیل دستورالعمل اشتباه صورت می گیرد. مساله این است که ما هنوز در استفاده از چنین راه حل هایی، فاقد تجربیات عملی و اخلاقی هستیم.

  • حفاظت از داده های مشتری

این گرد آورنده های داده چندان هم امن نیستند. وقتی هکرها به سیستم شما حمله می کنند، داده های شما آن ها را روی یک صفحه نقره ای منتظر نگه می دارد. مورد بعدی اگر ناراحت کننده نباشد می تواند جالب باشد. در سال 2014، تهیه کننده سرویس مالی Money Shop، با نادیده گرفتن قوانین امنیتی، دو سرور خود را از دست داد. Money Shop سوابق مشتری های قدیمی خود را حذف نکرد، رمزگذاری خاصی انجام نداد و سرورها را در اتاق هایی بدون قفل نگهداری کرد. اخیرا شرکت بابت فراهم کردن پتانسیل های کلاه برداری و ضررهای مالی مشتری ها حدود 278,500 دلار جریمه شد. متاسفانه، هیچ کس در امنیت نیست: نه بانک ها، نه بیمارستان ها، نه درگاه های بزرگ.

شما چه اطلاعات و تجربیاتی در مورد سو استفاده از داده های بزرگ (Big Data) دارید؟ نظرات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید.

منبع: blog.kaspersky.com

سو استفاده از داده های بزرگ (Big Data)
5 امتیاز از 3 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن