DNS-Unlocker یکی از برنامه های تبلیغاتی مزاحم است که بدون اطلاع کاربر به سیستم وی نفوذ کرده و خود را به مرورگر متصل می کند. این نرم افزار برخلاف ادعای سازندگان آن مبنی بر فراهم شدن امکان دور زدن محدودیت های ناشی از فیلترینگ DNS برای کاربران، در حقیقت ابزاری است که پیام های تبلیغاتی مزاحم در صفحات وب ایجاد می کند. در این مقاله شبه بدافزار Dns-Unlocker و مقابله با آن را بررسی می کنیم.

شبه بدافزار Dns-Unlocker و مقابله با آن

این شبه بدافزار به محض ورود به سیستم، خود را به بخش add-on و extension در مرورگرهای گوگل کروم، اکسپلورر، موزیلا فایرفاکس و سافاری اپل متصل می کند. به دنبال آن با بازدید کاربر از یک صفحه سایت، پیام های تبلیغاتی با متن «Ads by DNSUnlocker» یا «Brought by DNSUnlocker» نمایش داده می شود.

این نرم افزارها را نمی توان بدافزار نامید، اما ابزارهای تبلیغاتی مزاحمی هستند که تهدیدی برای حفظ حریم خصوصی کاربر به حساب می آیند.

این ابزارها که تبلیغات هدف گذاری شده نام دارند، بر اساس آمار بازدید کاربر از سایت های مختلف، که در مرورگر ذخیره شده و اطلاعات شخصی وی، یک سری پیام های تبلیغاتی تولید می کنند.

آموزش مقابله با شبه بدافزار Dns-Unlocker

  • حذف از Control Panel

ابتدا به Control Panel رفته و در قسمت Programs، برنامه DNS Unlocker را پیدا کرده و حذف (Uninstall) نمایید.

ممکن است این شبه بدافزار با نام دیگری وارد سیستم شده باشد. برای یافتن آن کافی است با کلیک روی ستون «Installed On»، لیست را براساس آخرین نرم افزارهای نصب شده در سیستم مرتب نمایید. سپس نرم افزار مشکوک را به راحتی یافته و حذف نمایید.

در صورت حل نشدن مشکل، مراحل زیر را انجام دهید.

  • عملیات حذف با ابزار AdwCleaner

برای پاک سازی سیستم به کمک این نرم افزار AdwCleaner مراحل زیر را طی کنید:

همه برنامه های باز روی سیستم و از جمله مرورگرها را بسته و با اجرای AdwCleaner، سیستم خود را اسکن نمایید. پس از اتمام، گزینه Clean را انتخاب کنید تا همه ی فایل های مخرب نصب شده توسط DNS Unlocker از بین بروند. در پایان، این نرم افزار با بستن همه ی پردازش های در حال اجرا، سیستم را دوباره راه اندازی می کند.

شبه بدافزار Dns-Unlocker و مقابله با آن

همچنين برای پاك سازی سيستم می توان از نرم افزارهای امنيتی Malwarebytes و Hitman pro  استفاده نمود.

  • پاك سازی مرورگرها

پس از پاک سازی سیستم از شبه بدافزار Dns-Unlocker و مقابله با آن ، باید مرورگرها را نیز ریست و پاک سازی کرد.
  • در مرورگر گوگل کروم: از گوشه سمت راست بالای صفحه گزینه ی Settings را انتخاب و وارد قسمت Extensions شوید. در این قسمت، DNS Unlocker و یا هر نرم افزار مشکوک دیگر را حذف نمایید.
  • در مرورگر فايرفاكس: از منوی Help گزينه Troubleshooting Information را انتخاب کنید. در صورت دسترسی نداشتن به این گزینه، عبارت about:support را در نوار آدرس تایپ کنید تا صفحه ای مشابه زیر باز شود.

شبه بدافزار Dns-Unlocker و مقابله با آن

در صفحه جدید، روی گزینه Refresh Firefox کلیک کنید. پنجره جدیدی باز می شود و بار دیگر روی همین گزینه کلیک نمایید. مرورگر Restart شده و به حالت اولیه باز می گردد. پس از اتمام کار، لیستی از اطلاعات نشان داده می شود و گزینه Finish را انتخاب کنید.

  • Reset کردن Internet Explorer: از بخش settings، روی گزینه ی Internet Options کلیک کنید. از پنجره باز شده، تب Advanced را انتخاب و روی Reset کلیک نمایید. از قسمت «Reset Internet Explorer Settings»، ابتدا «Delete personal settings» و سپس دکمه Reset را انتخاب کرده، در نهایت دکمه ی Close را کلیک کنید و مرورگر را دوباره اجرا نمایید.

برای مطالعه بیشتر درباره بدافزار CTB-Locker  مقاله را مطالعه کنید.

نظرات، تجربیات و سوالات خود را در مورد شبه بدافزار Dns-Unlocker و مقابله با آن در بخش دیدگاه مطرح نموده و در اولین فرصت پاسخ خود را دریافت نمایید.

منبع: www.pcrisk.com

بررسی شبه بدافزار Dns-Unlocker و مقابله با آن
5 امتیاز از 2 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن