آشنایی با فایروال و کاربردهای آن

فایروال و کاربردهای آن

در این مقاله به بررسی فایروال و کاربردهای آن برای جلوگیری از ورود ترافیک غیر مجاز به شبکه یا سیستم، می پردازیم. عملکرد فایروال های قدیمی به این صورت بود که فقط دسترسی خارجی با قصد ورود به شبکه را بلاک می کردند. به مرور زمان فایروال ها به شکل محدب یا دوطرفه ارتقا یافتند؛ به این ترتیب که ترافیک شبکه را به صورت دو طرفه، هم در ورودی و هم در خروجی، برای دسترسی غیر مجاز داخلی اداره نمایند.

به ترافیک ورودی به شبکه، Inbound Traffic و به ترافیک خروجی، Outbound Traffic گفته می شود. برای دسترسی به سایت ها به طور مثال سایت یاهو، که خروج از شبکه به حساب می آید، فایروال یک session ایجاد می کند. اما اگر یاهو بخواهد به سیستم ما متصل شود به او اجازه نمی دهد، زیرا فایروال این دسترسی را برای آن تعریف نکرده است.

فایروال ترافیک را براساس قوانین، به دو دسته تقسیم می کند:

  • Allow: اجازه دارند
  • Deny: اجاره ندارند

ما می توانیم زمان ارسال و محتوای آن را در ترافیک تعیین کنیم. مثلا می توان ترافیک مربوط به یاهو مسنجر یا دیگر نرم افزارها را محدود نمود و به آن ها اجازه دسترسی به اینترنت نداد. این تعیین دسترسی شامل پورت ها، ترافیک ها و سرویس ها می شود. همچنین می توان مشخص کرد چه کسی (user) اجازه عبور داشته باشد و دسترسی به چه قسمت هایی برای وی امکان پذیر باشد.

بررسی انواع فایروال و کاربردهای آن

در ادامه برای آشنایی بیشتر با فایروال و کاربردهای آن ، دو نوع نرم افزاری و سخت افزاری را نیز بررسی می نماییم:

  • فايروال های نرم افزاری

برنامه هايی که به عنوان واسط، میان درايو كارت شبكه (مودم) و كامپيوتر عمل می کنند و حملات را قبل تایید از طرف سيستم شما، مسدود می نمایند. از مهم ترین مزایای این گونه فایروال‌ها، می توان به نصب آسان، امکان پیکربندی و ایجاد Rule های متنوع اشاره کرد. کار با این فایروال‌ ها بسیار ساده بوده و حتی کاربران مبتدی نیز می‌توانند با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنند، درحالی که نوع سخت افزاری فایروال‌ ها، نیاز به پیکربندی‌ های دقیق تر دارند.

  • فایروال‌های سخت افزاری

فایروال‌های سخت افزاری (Hardware Firewall)، در قالب دستگاه‌ های فیزیکی ارائه می‌ شوند که به تنهایی و بدون نیاز به ابزار اضافی می‌تواند داده‌ ها را فیلتر کرده و عمل محافظت را انجام دهند. معمولا در روترهای جدید، یک فایروال تعبیه شده است.

***برخلاف فایروال های نرم افزاری، نوع سخت افزاری آن می‌تواند بیش از یک کامپیوتر موجود در شبکه را محافظت نماید زیرا هیچ وابستگی‌ به کامپیوترهای شبکه ندارد.

تجربیات خود در کار با فایروال را با ما در میان بگذارید. همچنین شما می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه مطرح و پاسخ آن را در اولین فرصت دریافت نمایید.

آشنایی با فایروال و کاربردهای آن
5 امتیاز از 16 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *