فراموش نکردن رمز عبور دغدغه بسیاری از کاربران کامپیوتر، که زمان زیادی را آنلاین سپری می کنند می باشد. بهترین و قوی ترین رمز های عبور آن هایی هستند که کلمات موجود در فرهنگ لغت نباشند، بلکه ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ با اعداد و علامت ها باشند. همچنین بهتر است از یک رمز عبور مشابه برای 2 حساب کاربری استفاده نشود. هر حساب باید رمز عبور مجزا و منحصر بفردی داشته باشد. علاوه بر این، رمز عبور باید بعد از چند ماه تغییر داده شود.

این اقدامات، که همه تاثیر گذارند و بشدت توصیه می شوند، حساب های آنلاین شما را از مجرمان سایبری حفظ می کند و حتی مانع از هک شدن تلفن شما می شود. اما یک مشکل جدی درباره تعداد زیاد رمز های عبور وجود دارد، “برای فراموش نکردن رمز عبور مان چه راه کارهایی توصیه می شود؟”

 

روش های متداول اما پرخطر فراموش نکردن رمز عبور

راه حلی که اکثر کاربران کامپیوتر استفاده می کنند، به مرورگر اینترنت خود اجازه ذخیره رمز های عبور را می دهند. پنجره ای ظاهر می شود و اجازه می خواهد تا رمز های عبور وارد شده را بخاطر آورد. شما باید فقط با یک کلیک موافقت خود را اعلام کنید و رمز های عبور برای ورود های بعدی شما به سیستم ذخیره می شود، هر چند این عادت یک خطر امنیتی به همراه دارد. هنگامی که کامپیوتر شما مورد استفاده شخص دیگری قرار بگیرد یا دزدیده شود، آن ها به راحتی به تمامی حساب ها و داده های شخصی شما دسترسی پیدا می کنند.

کار دیگری که بسیاری از افراد انجام می دهند یادداشت کردن تمامی رمز های عبور و پین کد ها بر روی تکه ای کاغذ است. ممکن است این یک روش عاقلانه بنظر برسد، اما کارشناسان امنیت برخلاف آن توصیه می کنند. یادداشت کردن رمز های عبور باعث کاهش امنیت می شود و هرگز نباید انجام شود.

در ادامه چند پیشنهاد ارائه می شود که چطور رمز های عبور متعدد را به صورتی امن مدیریت کنید.

 

نوشتن سرنخ ها به جای رمز عبور

به جای نوشتن رمز عبور، سرنخ هایی را یادداشت کنید که موجب می شود آن ها را بیاد آورید تا از فراموش نکردن رمز عبور جلوگیری کنیم. از اصطلاحاتی استفاده کنید که فقط برای شما معنی دار باشد و توسط افراد دیگر کشف نشود. حتی استفاده از نماد های کد گذاری شده هم کار عاقلانه ای است. یادداشت هایتان را مختصر کنید و فقط شامل موارد ضروری شود.حساب های مربوط به رمز های عبور را ننویسید. مطمئن باشید که این یادداشت را در مکانی امن نگه می دارید…

 

ذخیره رمز عبور در یک وسیله ذخیره سازی اکسترنال

به جای اینکه هر چیزی را روی تکه ای کاغذ بنویسید، به فکر استفاده از یک وسیله ذخیره سازی اکسترنال باشید. فایلی ایجاد کنید که حاوی سرنخ های شماست و آن را در یک هارد دیسک اکسترنال ذخیره کنید که دارای رمز عبور است. کافیست شما این رمز عبور اصلی را بیاد آورید تا به فایل خود دسترسی پیدا کنید.

 

ایجاد رمز عبور قوی با یاد آوری آسان

هنگامی که باید رمز عبور را تغییر دهید، رمزهایی را ایجاد کنید که یادآوری آن ها آسان باشد بدون اینکه با استحکام آن ها در تداخل باشد. یک روش برای انجام این کار، فکر کردن به یک عبارت از ترانه ای که شما بخوبی می دانید، سپس اولین حرف هر کلمه را بعنوان پسورد خود استفاده کنید. با استفاده از حروف کوچک و بزرگ آن را محکم تر و برخی از حروف را با اعداد جایگزین کنید. نماد ها و نشانه ها را به آن بیفزایید تا موثرتر شود و طولش را هم اضافه کنید.

 

استفاده از یک سرویس مدیریت پسورد

کارشناسان امنیت، استفاده از برنامه ای به نام مدیریت پسورد را توصیه می کنند. این برنامه تمامی پسورد ها و نام های کاربری شما را ذخیره و به هنگام نیاز آن ها را برای شما بازیابی می کند. شما باید فقط یک رمز عبور را برای ورود به حساب هایتان یادداشت کنید. مطمئن باشید یک سرویس معتبر را انتخاب می کنید که همواره خدمات عالی به شما ارائه می دهد. برای این منظور برنامه مدیریت رمز عبور keypass را پیشنهاد می کنیم که رایگان، سبک، با منبع باز و کاربرد آسان است و به شما در مدیریت پسورد های متعدد کمک می کند.

همچنین شما می توانید برای مدیریت رمز عبور خود نرم افزار kasper password manager را از ابزارهای رایگان دانلود نمایید. این نرم افزار تمامی رمزهای عبور و سایر داده های وارد شده در وب سایت ها و ذخیره شده توسط کاربر را به خاطر می سپارد تا موجب صرفه جویی در وقت کاربر شده و نیز کاربر نیازی به خاطر سپردن پسوردهای مختلف نداشته باشد. همچنین با استفاده از این نرم افزار، می توانید رمزهای عبور فوق العاده قوی ایجاد کنید و از دزدیده شدن اطلاعات تان جلوگیری نمایید.

این روزها که بسیاری از روابط و معاملات ما بصورت آنلاین انجام می شود، رمز های عبور امن بسیار مهم اند. با وجود حساب ها و رمز های عبور متعدد که باید بطور منظم عوض شوند، مطمئن شوید که از روش های موثر برای فراموش نکردن رمز عبور استفاده می کنید.

همچنین در مقاله اطلاعات خصوصی و راه کارهای امنیتی آن راه کارهایی به شما ارائه شده که به کمک آن ها می توانید از امنیت بیشتری در دنیای دیجیتال برخوردار باشید.

شما رمز عبور خود را چگونه به خاطر می سپارید؟ ترفندتان را با ما در میان بگذارید.

منبع : computerhowtoguide.com

راه کارهایی برای فراموش نکردن رمز عبور
4.3 امتیاز از 4 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن