بعضی از کاربران تصور می کنند که نصب همزمان چند آنتی ویروس روی یک کامپیوتر، می تواند امنیت آن ها را در برابر تهدیدات سایبری افزایش دهد. در این مقاله می خواهیم در حوزه امنیت سایبری بررسی نماییم که آیا نصب همزمان چند آنتی ویروس کار درستی است یا خیر؟

درواقع پاسخ این سوال خیر می باشد! نه به این دلیل که آنتی ویروس ها ممکن است از شرکت های متفاوتی باشند؛ بلکه به دلایل فنی، نصب همزمان چند آنتی ویروس بر روی کامپیوتر کاملا نادرست است؛ حتی اگر همه آن ها از یک شرکت خریداری و نصب شده باشند.

نصب همزمان چند آنتی ویروس روی یک کامپیوتر به دلایل زیر توصیه نمی شود:

  • مصرف بیهوده ی منابع سخت افزاری کامپیوتر

هر آنتی ویروسی می خواهد خود، کنترل سیستم را در دست گیرد تا بتواند عملیاتی مانند ایجاد اتصالات شبکه، نوشتن پرونده ها و … را بررسی نماید. به دست گرفتن کنترل عملکرد سیستم توسط چند آنتی ویروس به طور همزمان ، سبب مشکلاتی از جمله پایین آمدن سرعت کامپیوتر، محدود شدن هر آنتی ویروس توسط آنتی ویروس دیگر و… می شود.

شرکت کسپرسکی، در پی شکایت برخی از کابران مبنی بر کندی سرعت کامپیوترشان پس از نصب این آنتی ویروس، متوجه شد که علت این امر، استفاده از آنتی ویروس های دیگر در کنار محصولات امنیتی کسپرسکی می باشد. این مشکل تنها یک راه حل دارد و آن حذف آنتی ویروس های اضافی و نصب تنها یک آنتی ویروس روی سیستم است.

  • نصب همزمان چند آنتی ویروس باعث تشخیص اشتباه فایل های آلوده می شود.

گاهی اوقات ممکن است پرونده آنتی ویروس های دیگر به عنوان فایل آلوده شناخته شود، در حالی که مشکلی ندارند و یا فعالیتی توسط یک آنتی ویروس مشکوک شناخته شود ولی از دید دیگری پنهان بماند؛ هر چند که شرکت های ارائه دهنده محصولات امنیتی سعی می کنند چنین مشکلاتی را در محصولات شان به حداقل برسانند.

برای مثال، شرکت کسپرسکی لیستی از نرم افزارهای ناسازگار با Kaspersky Internet Security را برای کاربران فراهم کرده است. همان طور که می بینید، این لیست به 2 قسمت تقسیم می شود:

  1. حذف نرم افزارها به صورت خودکار (Automatically removed applications)
  2. حذف نرم افزارها به صورت دستی (Manually removed applications)

در بخش اول، نرم افزارها به صورت خودکار توسط Kaspersky Lab Installer حذف می شوند. برای جلوگیری از مشکلات گفته شده، پس از نصب کسپرسکی، حتما با حذف نرم افزارهای موجود در بخش نخست لیست توسط KLI موافقت نمایید.

بخش دوم شامل برنامه هایی است که Installer کسپرسکی، توانایی حذف خوکار آن ها را ندارد. بلکه باید با مراجعه به این لیست، هر یک از برنامه های ناسازگار با آنتی ویروس را خودتان شناسایی و به صورت دستی حذف نمایید.

ممکن است پس از پاک سازی برنامه های گفته شده، سیستم هنوز دارای مشکلاتی باشد. در چنین مواردی، هر شرکت ابزار پاک سازی اختصاصی برای کاربران در نظر گرفته است که می توانید آن را از وب سایت رسمی شرکت مورد نظر دانلود و اجرا نمایید. شرکت کسپرسکی نیز این ابزارهای کاربردی را در وب سایت خود ارائه کرده است.

آیا شما هم تجربه نصب همزمان چند آنتی ویروس روی کامپیوتر خود داشته اید؟ با چه مشکلاتی مواجه شده اید؟ نظرات، تجربیات و سوالات خود را در بخش دیدگاه مطرح نمایید.
منبع: blog.kaspersky.com

چرا نصب همزمان چند آنتی ویروس توصیه نمی شود؟
4.5 امتیاز از 11 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن