اسپم (Spam) یا هرزنامه ، بدون اطلاع کاربر برای او پیام ، فایل یا ایمیل ارسال می کند و معمولا جنبه ی تبلیغاتی دارد . هدف از ارسال هرزنامه یا اسپم و مقابله با آن ، تحمیل پیام خود به افرادی است که به هیچ طریق دیگری حاضر به دریافت آن پیام ها نیستند. بیشتر هرزنامه ها حاوی تبلیغات تجاری هستند و به تبلیغ محصولات شبهه برانگیز یا سرویس های شبه قانونی می پردازند و یا ادعاهایی مبنی بر پولدار کردن شما مطرح می کنند. هزینه ارسال هرزنامه ها برای فرستنده بسیار ناچیز است و این هزینه بیشتر توسط دریافت کنندگان اسپم یا واسطه ها پرداخت می گردد.  

اسپم ها علاوه بر ایجاد مزاحمت برای کاربران ، ممکن است خود راهی برای حمله فیشینگ باشند که به سرقت اطلاعات مهم و خصوصی کاربران منتهی می شود.

انواع هرزنامه یا اسپم و مقابله با آن

امروزه آشنایی با انواع هرزنامه یا اسپم و مقابله با آن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ در ادامه به دو نوع اصلی آن می پردازیم که تاثیرات متفاوتی بر کاربران اینترنت دارند:

 • یوزنت اسپم ها

معمولا این نوع هرزنامه ها، به شکل پیامی واحد به تعدادی گروه خبری یوزنت ارسال می شود ( کم کم کاربران یوزنت با کسب تجارب بلند مدت دریافته اند پیامی که به گروه های خبری زیادی ارسال می شود، اغلب به همه یا اکثر آن ها مرتبط نیست). هدف اصلی این نوع هرزنامه ها، افرادی هستند که مطالب گروه های خبری را مطالعه می کنند، ولی به ندرت ، در گروه های خبری شرکت کرده و مشخصات خود را نشان می دهند.

 • ایمیل اسپم ها

ایمیل اسپم ها از طریق ارسال مستقیم پیام ها به آدرس ایمیل کاربران، آنان را هدف قرار می دهند. آدرس های ایمیل افرادی که هرزنامه به آن ها ارسال می شود، از طریق جستجو در پست های شبکه های خبری، لیست ایمیل های سرقت شده در اینترنت و یا صرفا جستجوی ساده آدرس های ایمیل در اینترنت شناسایی می گردد. دریافت ایمیل اسپم ها معمولا برای کاربران، ISP ها و سرویس های آنلاین هزینه بر است؛ زیرا باید هزینه کاذب ارسال هرزنامه ها را بپردازند.


آنتی اسپم

استفاده از آنتی ویروسی با قابلیت آنتی اسپم ، در حفظ امنیت بسیار موثر است و از ورود ایمیل های ناخواسته به سیستم شما با بالاترین دقت، جلوگیری می نماید. این قابلیت در آنتی ویروس اورجینال اویرا، با نام Safe downloads and email attachments و در مابقی آنتی ویروس ها، با همان نام AntiSpam ارائه شده است.

احتمالا شما نیز روزانه تعداد زیادی هرزنامه یا اسپم دریافت می کنید که امیدواریم با مطالعه این مطلب به راحتی بتوانید با آن ها مقابله نمایید. نظرات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

هرزنامه یا اسپم و مقابله با آن
5 امتیاز از 1 رای

8 Comments

 1. سارا گفت:

  با استفاده از آنتی ویروس اویرا ، چطور از دریافت اسپم جلوگیری می شه؟

  با تشکر

 2. سارا گفت:

  با استفاده از آنتی ویروس اویرا ، چطور از دریافت اسپم جلوگیری می شه؟

  با تشکر

 3. رضا گفت:

  ممنون از مطلب خوبی که گذاشتین، یه سوال دارم … چطور می تونیم از ورود ایمیل های تبلیغاتی و اسپم به اینباکس جیمیل جلوگیری کنم؟

 4. رضا گفت:

  ممنون از مطلب خوبی که گذاشتین، یه سوال دارم … چطور می تونیم از ورود ایمیل های تبلیغاتی و اسپم به اینباکس جیمیل جلوگیری کنم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن