هک شدن میلیون ها کاربر توسط Ccleaner

هک کاربر توسط CCleaner

برنامه CCleaner

محققان امنیتی به تازگی متوجه هک برنامه پاکسازی فایل ها به نام CCleaner  شدند. این برنامه مورد هدف هکرها قرار گرفته  است و به مجرمان این اجازه را می دهد که به برنامه ها و منابعی که کاربران آن ها را دانلود کرده اند, نفوذ کنند.

طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان  Cisco Talos هکرها می توانند کاربران را برای تعداد بالایی از اهداف مخرب خود مورد حمله قرار دهند.

 

CCleaner  چیست؟

CCleaner برنامه ای است که برای ویندوز و مک طراحی شده است. ویژگی این برنامه این است که فایل های قدیمی را حذف, قسمت های مختلف هارد دیسک را پاکسازی و مواردی که تشخیص دهد را حذف می کند. در واقع CCleaner  به منظور سرعت بیشتر سیستم و همچنین قابل اعتماد شدن آن طراحی شده و مورد استفاده ی کاربر قرار می گیرد. این نرم افزار توسط کمپانی با نام Piriform ایجاد شده است. محققان امنیتی بر این باور هستند که CCleaner  بیش از 5 میلیون بار در هفته توسط کاربران دانلود می شود.

 

بدافزار CCleaner چه کاری را روی سیستم انجام می دهد؟

این بدافزار به منظور جمع آوری اطلاعات قربانیان به سیستم نفوذ می کند. ضمن عملیات رمزنگاری و جمع آوری, از آن ها برای آسیب رساندن به کاربران آلوده شده در آینده استفاده می کند.

 

چه تعدادی از کاربران دچار آلودگی شده اند؟

Cisco Talos می گوید کاربرانی که نسخه CCleaner 5.33 را به صورت اجرا شده داشتند, برای حملات بعدی نفوذ پذیر هستند. از آنجا که این برنامه میلیاردها بار دانلود شده است و میلیون ها نفر در هفته جذب آن می شوند, احتمال آلودگی میلیون ها کاربر وجود دارد.

Piriform طی بیانیه ای اعلام کرده که : در حال حاضر دسترسی هکرها به سیستم قربانیان قطع شده است و نرم افزار آپدیت خود را منتشر کرده است.

 

آیا امنیت ما در برابر CCleaner  در حال حاضر برقرار است؟

اگر در حال حاضر نسخه 5.33.6162 را به صورت نصب شده دارید, پس خطری شما را تهدید نکرده است. اما توجه داشته باشید که نسخه ی نرم افزار خود را ارتقاء دهید.

piriform CCleaner

 

چه کاری نیاز است تا انجام دهیم؟

اگر شما در حال حاضر از CCleaner بر روی سیستم خود استفاده می کنید, آن را به آخرین نسخه یعنی 5.34 ارتقاء دهید. از تمامی اطلاعات خود بک آپ گیری کنید و آن ها را در یک هارد غیر متصل ذخیره کنید. احتمالا شما از یک آنتی ویروسی که دارای ویژگی آنتی بدافزار است استفاده می کنید. اگر این چنین است خاطر جمع باشید که راهکار امنیتی اجازه فعالیت بدافزار را روی سیستم به هکرها نمی دهد.

 

چنانچه سوالی در رابطه با برنامه CCleaner داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

هک شدن میلیون ها کاربر توسط Ccleaner
5 امتیاز از 1 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن