علائم و نشانه های وجود ویروس اتوران  این است که درایو های موجود بر روی سیستم باز نمی شوند، و در حالت پیشرفته خودش باعث غیر فعال شدن گزینه Show Hidden Files  می شوند. و یا هنگام کلیک بر روی درایو ها پیغام Error  به شما نمایش داده می شود. به این معنا که سیستم شما ویروسی شده است .  با مرکزش همراه باشید. تا به بررسی این بد افزار رایج  و نحوه عملکرد آن ، آشنا شوید.

حافظه های فلش بی شک یکی از جالب ترین و راحت ترین ، ابزارهای حمل و نقل و انتقال اطلاعات هستند، که به واسطه داشتن حجم های مختلف قادرند، اطلاعات را به  سادگی جا به جا کنند. با توجه به همه گیر شدن و پر طرفدار شدن حافظه های فلش توجه هکرها و بدافزار نویسان نیز به این حافظه ها جلب شده است.

ویروس اتوران

عملکرد ویروس اتوران چیست؟

یکی از قابلیت هایی که توسعه دهندگان ویندوز در محصولات شرکت مایکروسافت گنجانده اند، قابلیت اتوران است. و گونه عمل می کند که وقتی کاربر وسیله ای جانبی مانند حافظه ها، دوربین، موبایل یا … را به کامپیوتر متصل می کند، ویندوز آن را مستقیما شناسایی کرده و آن را باز می کند. این قابلیت اتوران نام گرفته است. حال ویندوز در هنگام شناسایی و اتمام شناسایی دیوایس متصل شده به کامپیوتر ، فایل اتوران را پیدا کرده و آن را اجرا می کند. اگر در فایل اتوران که معمولا با پسوند inf. می باشد کد مخرب گنجانده شده باشد، آنگاه در هنگام اجرای این فایل توسط ویندوز، این کد نیز آنالیز و اجرا می شود و لذا کامپیوتر کاربر را آلوده می کند.

حال تصور کنید که از حافظه ی فلش برای جا به جایی اطلاعات استفاده می کنید. و این حافظه دارای کدهای مخرب اتوران است. لکن با اتصال این حافظه به هر کامپیوتر و به شرط اجرای اتوران توسط ویندوز این ویروس به کامپیوترهای دیگر نیز منتقل می گردد. محتوای مخرب اتوران می تواند هر چیزی باشد. به عبارت دیگر هر کد مخربی می تواند از طریق این فایل به کامپیوتر قربانی منتقل گردد.

خرید بیت دیفندرویروس اتوران

حفاظت از کامپیوتر در برابر ویروس اتوران با USB Immunizer

آنتی ویروس های موجود، معمولا توانایی شناسایی این دسته از ویروس های رایج در فلش ها را دارا هستند، اما بسیاری از این کدها پیچیده می باشند، به همین جهت استفاده از نرم افزارهای جانبی برای مبارزه با این بدافزارها بسیار می تواند اثر گذار باشد. از دسته نرم افزارهای رایج می توان به USB Disk Security اشاره کرد، که برروی ویندوز نصب شده و با startup ویندوز اجرا می گردد و در هنگام اتصال فلش دیسک ها آن ها را اسکن می کند. اما قطعا اجرای این نرم افزار با ویندوز از سرعت آن نیز خواهد کاست. برای رفع مشکل اجرا نشدن اتوران به صورت دستی می توانید به مقاله های قبلی ما سر بزنید.
راه حل ساده تر استفاده از برنامه های پرتابل است. شرکت Bitdefender که یکی از شرکت های پیشگام و برتر در زمینه تولید محصولات ضد بدافزار است، نرم افزاری پرتابل برای محافظت از حافظه های فلش در برابر ویروس اتوران ارائه کرده است. نام این نرم افزار USB Immunizer است. عملکرد USB Immunizer  این گونه است که اگر با startup ویندوز اجرا شود، هنگام اتصال حافظه فلش اجازه جستجوی ویندوز برای فایل اتوران را نخواهد داد. همچنین حافظه فلش را از ویروس اتوران مصون می  کند.

پس از دانلود برنامه Bitdefender USB Immunizer  آن را اجرا کنید. و کافیست، بر روی حافظه usb خود کلیک کرده و منتظر بمانید تا حافظه شما ایمن شود.

 نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان گذاشته و در اولین فرصت پاسخ خود را دریافت نمایید.

محافظت از کامپیوتر در برابر ویروس اتوران
5 امتیاز از 10 رای

2 Comments

  1. یاسمن گفت:

    درایورهای سیستم من باز نمی شد با نرم افزار USB Immunizer سیستم رو پاک سازی کردم و درایورهام باز شد …
    ممنون بابت مطلب خوبتان

  2. یاسمن گفت:

    درایورهای سیستم من باز نمی شد با نرم افزار USB Immunizer سیستم رو پاک سازی کردم و درایورهام باز شد …
    ممنون بابت مطلب خوبتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *