در این مقاله به بررسی ویروس های کامپیوتری و انواع آن می پردازیم. ویروس کامپیوتری نوعی بدافزار مانند ویروس های بیولوژیک هستند که با وارد شدن به سیستم، همراه با اجرای هر برنامه شروع به تکثیر و آسیب رسانی می کنند. البته همه ویروس ها خطرناک نیستند، اما اغلب به هدف تخریب داده ها و برنامه ها آماده شده اند. یکی از آزار دهنده ترین تاثیرات ویروس، کند شدن سرعت سیستم است، چرا که حافظه و فضای دیسک را اشغال کرده و از توان پردازنده  سو استفاده می کنند. برای آشنایی با انواع تروجان مقاله را مطالعه کنید.

ویروس های کامپیوتری و انواع آن

  • ویروس های بوت سکتور (boot sector)

اولین سکتور کامپیوتر boot sector است که کد های اصلی اجرایی کامپیوتر در آن ذخیره شده است. این قطعه در برابر حملات ویروس ها بسیار آسیب پذیر است، چون با هر بار بالا آمدن سیستم Boot sector نیز اجرا می شود. اگر ویروس به Boot sector کامپیوتری نفوذ کند، با هر بار روشن شدن کامپیوتر، خود را در حافظه ذخیره کرده و در هر فرصتی به آلوده کردن سیستم می پردازد و در ادامه می تواند امکان boot کردن کامپیوتر از روی دیسک سخت را از بین ببرد.

  • ویروس های ماکرو (Macro)

این ویروس ها به طور غیر مستقیم عمل می کنند. آن ها از فایل های Excel یا Word استفاده کرده و از طریق دیسک ها، شبکه و یا فایل های پیوست شده با ایمیل گسترش می یابند.

  • ویروس های عفونی (File infecting)

ویروس های عفونی با نفوذ به فایل های اجرایی با پسوند .exe و .com، هم زمان با اجرای آن ها در حافظه ی دستگاه بارگذاری شده و سایر فایل ها را نیز آلوده می کنند. بعضی از این ویروس ها متن مورد نظر خود را جایگزین متن فایل اجرایی می کنند.

  • ویروس های چندریخت (Polymorphic)

این ویروس ها در هر فایل آلوده، شکلی متفاوت دارند. در طراحی آن ها از الگوریتم های کدگذاری استفاده می شود، بنابراین رد پایی از خود به جا نمی گذارند. پس تشخیص و شناسایی آن ها امری دشوار است.

  • ویروس های مخفی (hidden)

این دسته از ویروس ها خود را از سیستم عامل و نرم افزارهای ضد ویروس مخفی نگه می دارند. آن ها در حافظه سیستم می نشینند و کلیه درخواست های ارسالی آنتی ویروس به سیستم عامل را دریافت می کنند و آنتی ویروس های ضعیف را فریب می دهند؛ بنابراین تصور می شود سیستم آلوده نیست.

 

سوالات خود را در مورد ویروس های کامپیوتری و انواع آن با ما در میان بگذارید؛ در اولین فرصت پاسخ گوی شما خواهیم بود.

معرفی ویروس های کامپیوتری و انواع آن
5 امتیاز از 4 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن