حضور وب ماینر ها در تبلیغات سایت ها

حضور وب ماینر ها در تبلیغات سایت ها

بازار کرپیتوکارنسی ها، ماینر ها و بلاک چین این روزها حسابی گرم است. اما اگر فکر می کنید که این ها به شما مربوط نمی شود، در اشتباه هستید. این روزها افراد زیادی ماینر ها را برای کسب درآمد روی کامپیوتر خود نصب می کند. در سال 2017، عده ای برای کسب درآمد بیشتر به دنبال  ایده قرار دادن ماینر های پنهان در کامپیوتر های دیگران بودند تا با استفاده از ظرفیت های سیستم یک کاربر دیگر، درآمد بیشتری کسب کنند.

کسانی که کریپتوکارنسی های رایگان را استخراج می کردند، یاد گرفتند که چطور اسکریپت های مخرب را در وب سایت ها جاسازی کنند. آن ها با این روش از تعداد کاربران زیادی استفاده می کنند، بدون این که مجبور باشند که بدافزار را در سیستم تک تک آن ها نصب کنند. این راهکار به آن ها کمک می کند که تعداد قربانیان خود را به حداکثر برسانند. این قربانی ها حتی شامل استفاده کنندگان از تلفن همراه نیز می شوند.

اکنون، مهاجمان سایبری روش جدید دیگری یافته اند. آن ها تصمیم دارند به جای این که ماینرها را در اسکریپت کد سایت ها پیاده سازی کنند، آن ها را در تبلیغ هایی مانند تبلیغ های سایت یوتیوب قرار دهند.  با این روش بدون این که نیاز باشد مهاجمان کار خاصی انجام دهند، ماینرهای مخرب میان تعداد زیادی از صفحات و ویدئوها پخش می شوند.

چطور ماینینگ به وسیله تبلیغات کار می کند؟

نکته کلیدی این است که کدهای جاواسکریپ می توانند در تبلیغات جاسازی شوند. این روش به خاطر تعاملی بودن آن کارساز است. همان طور که برای کسی که به تبلیغ گربه ها علاقه مند است، ویدیوی بعدی تبلیغ غذای گربه را نمایش می دهد. ماینرها هم از این شیوه تعاملی برای جاسازی اسکریپت ها در ویدئوهای متوالی استفاده می کنند.

مکانیزم اصلی به این صورت است که شما به یک سایت می روید و یک تبلیغ را برای نمایش انتخاب می کنید. بعد از آن کامپیوتر شما شروع به تولید کریپتوکارنسی برای کسی که آن اسکریپ را تهیه کرده بود، می کند.

مهاجمان سایبری حتی از تبلیغات جعلی آنتی ویروس در بنرهای تبلیغاتی استفاده می کنند. راه حل هایی که درون خودشان یک ماینر پنهان دارند. بعد از کلیک بر روی تبلیغ و دانلود آن برنامه، به جای آن که از کاربر محافظت شود، سیستم او آلوده شده است.

حضور وب ماینرها در تبلیغات

این که ویدئوهای میزبانی یک پلت فرم محبوب برای چنین حمله هایی مورد استفاده قرار می گیرد، اتفاقی نیست.

همان طور که پیش از این هم گفتیم، نمایش تبلیغات روی یک سایت، اول از همه به خاطر احتمال پخش شدن زیاد آن است. همچنین ، یک حقیقت این است که مهاجمان اینترنتی ترجیح می دهند که میزبانانی از کشورهای فرانسه، اسپانیا، ژاپن و تایوان داشته باشند. کشورهایی که در آن ها ویدئوهای مخرب بیشترین رواج را دارد.

افراد زمان زیادی را روی پلت فرم هایی نظیر یوتیوب می گذرانند. یک کامپیوتر هر چه زمان بیشتری روی تولید کریپتوکارنسی سپری کند، پول بیشتری تولید می کند. علاوه بر این، کاربران به سایت هایی نظیر یوتیوب اعتماد دارند، به خصوص که در حال حاضر گوگل پشت چنین سایتی قرار دارد. بنابراین اگر یک ویدئو مخرب باشد، کاربر بیشتر به نرم افزار های پس زمینه و اتصالات اینترنت مشکوک می شود تا امنیت میزبان ویدئوها .

این که یک نفر ماینینگ را بدون اطلاع شما انجام دهد، خبر بدی است. مثلا اگر می خواهید که با فوتوشاپ عکستان را ویرایش کنید در حالی که ویدئوی یوتیوب محبوبتان را در پس زمینه پخش کنید. سیستم شما به شدت داغ خواهد شد، که می تواند عواقب بدتری به دنبال خودش داشته باشد.

طرح های وب ماینینگ روز به روز پیچیده تر می شود. اما شما همچنان می توانید سیستم خود را ایمن نگه دارید.  کافی است که یک آنتی ویروس مناسب بر روی سیستم خود نصب کنید. به طور مثال آنتی ویروس کسپراسکای 2018 می تواند چنین اسکریپت هایی را روی هر سایتی تشخیص دهد. با نصب آن، هیچ کس نمی تواند از  سیستم شما برای ماین کردن کریپتوکارنسی های خودش استفاده کند.

حضور وب ماینر ها در تبلیغات سایت ها
3 امتیاز از 2 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن