اطلاعات غیرقابل هک با رمزنگاری کوانتومی

رمزنگاری کوانتومی

به گزارش خبرگزاری CNBC، محققان چینی برای اولین بار در دنیا توانستند با استفاده از یک ماهواره کوانتومی و رمزنگاری کوانتومی، اطلاعاتی را به زمین بفرستند. نکته قابل توجه این است که ادعا میشود این نوع رمزنگاری به طور بالقوه غیر قابل هک و رمزگشایی است. رمزنگاری این اطلاعات با تکنولوژی QDK یا رمزنگاری کوانتومی است. امروزه رمزنگاری اطلاعات بر پایه ریاضیات سنتی است ولی رمزنگاری کوانتومی تکنولوژی کاملاً متفاوتی است که رمزنگاری را متحول میکند. این تکنولوژی از فوتون ها(ذرات تشکیل دهنده نور) برای ارسال اطلاعات استفاده میکند که به فرستنده و گیرنده اجازه میدهد کلید رمزگشایی مشترکی را به صورت تصادفی تولید کنند و از آن برای رمزنگاری و رمزگشایی اطلاعات استفاده کنند.

دلیل غیر قابل هک بودن رمزنگاری کوانتومی این است که راهی برای کپی کردن فوتون ها به طور دقیق وجود ندارد تا بتوان اطلاعات را رمزگشایی کرد و اگر به هر نحوی فوتون را اندازه گیری یا بررسی کنند، در ارسال اطلاعات اختلال ایجاد شده و کاربر متوجه اشکال در دریافت اطلاعات میشود.

این نوع تکنولوژی رمزنگاری کوانتومی میتواند تغییرات بزرگی در امنیت سایبری داشته باشد. کسب و کارهای آنلاین و تجارت الکترونیک امن تر خواهند بود و دیگر با مشکلات ناشی از هک و سرقت اطلاعات کمتر مواجه میشوند. این تکنولوژی همچنین جاسوسی از اطلاعات شخصی کاربران را نیز بسیار سخت تر خواهد کرد.

اطلاعاتی که محققان چینی از ماهواره به زمین فرستادند حدود 1200 کیلومتر فاصله را طی کرد و گفته میشود استفاده از این تکنولوژی نسبت به فیبر های نوری 20 برابر بهره وری بالاتری دارد. این پیشرفت چین در راستای برنامه این کشور برای حضور در فضا به عنوان یکی از اصلی ترین کشورها تا سال 2030 است. در این برنامه، کشور چین قصد دارد تا سال 2020 نیز به مارس سفر کند.

این تکنولوژی اولین قدم به سوی آینده ای با شبکه ها و ماهواره هایی است که اطلاعات را با این روش رمزنگاری میکنند تا شبکه جهانی اطلاعات امنی به وجود آورند.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

اطلاعات غیرقابل هک با رمزنگاری کوانتومی
5 امتیاز از 5 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن