الگوریتمی برای تخمین مقدار درد

الگوریتم تخمین درد

محققان دانشگاه MIT هوش مصنوعی توسعه داده اند که می تواند مقدار دردی که فردی تحمل می کند را با تحلیل عکس او پیش بینی کند. این سیستم که “DeepFaceLIFT” نام دارد، یک الگوریتم یادگیری ماشینی است که با ویدئو های افرادی که در حال تحمل درد بوده اند یا نشانه های ناراحتی را از خود بروز می داده اند آموزش داده شده است و با مشاهده این ویدئوها توانسته جزئیات کوچکی که در چهره افراد هنگام تحمل درد وجود دارد را تشخیص دهد و به وسیله آن ها تخمین بزند که فرد در حال تحمل چه مقدار درد است.

این الگوریتم می تواند با سن، جنسیت، رنگ و جزئیات چهره تنظیم شود تا با دقت درستی مقدار درد را تشخیص دهد. ممکن است این ایده کمی آزاردهنده به نظر برسد ولی کاربرد های مفیدی نیز دارد. در حال حاضر برای اندازه گیری مقدار دردی که فردی تحمل می کند، خود فرد مقدار دردی که تحمل می کند را گزارش می دهد اما چون این مقدار توسط خود فرد گزارش داده می شود و به شرایط محیطی و ذهنی فرد نیز بستگی دارد، طیف آن بین افراد مختلف می تواند تفاوت زیادی داشته باشد.

البته به دلایل گوناگون بعید است یک الگوریتم به طور کامل جایگزین چنین سیستمی که خود فرد درد را گزارش می کند شود ولی به عنوان ابزار پزشکی که با آن بتوان مقدار دردی که افراد تحمل می کنند را به طور قابل اتکا تری به دست آورد مفید خواهد بود به خصوص برای مواقعی که نیاز به تشخیص این داریم که آیا واقعاً افراد در حال تحمل درد هستند یا خیر.

این پروژه در حال توسعه و پیشرفت است و هنوز نیاز به کار دارد ولی محققان امیدوارند در نهایت اپلیکیشن موبایلی بسازند که توسط پزشکان مورد استفاده قرار بگیرد.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

الگوریتمی برای تخمین مقدار درد
5 امتیاز از 3 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن