بدافزار SpyDealer اطلاعات شما را به سرقت می برد

بدافزار SpyDealer

به تازگی محققان موسسه Palo Alto بد‌افزار جدیدی را شناسایی کرده‌اند که بر روی نسخه‌های قدیمی اندروید کار می‌کند. بدافزار SpyDealer ، اطلاعات حساس و بسیار مهم را از دستگاه‌های آلوده شده استخراج می‌کند. این بد‌افزار در گوشی‌های Root شده فعالیت می‌کند، اطلاعات را از اپلیکیشن‌های مختلف مانند برنامه‌های پیام‌رسان، شبکه‌های اجتماعی و مرور‌گر‌ها بازیابی می‌کند. مرور‌گر‌های گوگل کروم، فایرفاکس و پیام‌رسان‌های فیس‌بوک و واتس‌اپ از جمله برنامه‌هایی هستند که مستقیما توسط SpyDealer هدف گرفته می‌شوند. در مورد سایر اپلیکیشن ها نیز این بد‌افزار با سواستفاده از ویژگی دسترسی به سیستم عامل، به اطلاعات موردنظر خود دست پیداکند.

علاوه‌ بر داده‌های موجود در برنامه‌ها، این بد‌افزار توانایی سرقت اطلاعات مربوط به خود دستگاه را نیز دارد. اطلاعاتی مانند شماره‌های IMEI و IMSI. همچنین پیام‌های کوتاه، پیام‌های چند رسانه‌ای (MMS)، لیست مخاطبین، تاریخچه تماس‌ها و حتی شماره تماس خود شما از جمله اطلاعاتی است که SpyDealer می‌تواند از گوشی شما بازیابی و سرقت کند. دسترسی این بد‌افزار به شماره تلفن شما، این امکان را به هکر‌ها می‌دهد که به‌صورت کنترل از راه دور گوشی شما را از طریق پیام کوتاه تسخیر کنند. البته تاکنون گزارشی از این مورد صورت نگرفته است. SpyDealer همچنین به دوربین و میکروفون گوشی شما دسترسی دارد. بنابراین می‌تواند عکس بگیرد، صدای شما را ضبط کند و از صفحه نمایش گوشی شما اسکرین‌شات بگیرد. موقعیت مکانی شما نیز توسط بدافزار SpyDealer می‌تواند در اختیار هکر‌ها قرار بگیرد.

هم اکنون بدافزار SpyDealer فقط دستگاه‌هایی با نسخه سیستم عامل KitKat و پیش از آن را می‌تواند آلوده نماید. ولی محققان بر این باور هستند که این بد‌افزار در حال توسعه بوده و ممکن است در آینده نه چندان دور بتواند نسخه‌های جدید اندروید را نیز تحت تاثیر قرار دهد. هنوز اطلاعات دقیقی از منشا این ویروس و نحوه انتشار آن در دسترس نیست. ولی خبر خوب برای کاربرانی که برنامه‌های خود را از Play Store دانلود می‌کنند این بوده که نیازی نیست نگران آلوده شدن دستگاه خود از این طریق باشند، زیرا بدافزار SpyDealer در اپلیکیشن های گوگل پلی وجود ندارد.

 

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید

بدافزار SpyDealer اطلاعات شما را به سرقت می برد
امتیاز دهی به این محتوا
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن