بیت کوین چیست؟

بیت کوین

بیت کوین یک واحد پولی (currency) جدید است که در سال 2009 توسط یک فرد ناشناخته ساخته شد. اسم مستعار سازنده بیت کوین ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) است. تراکنش‌‌ها در این سیستم بدون هیچ واسطه‌ی انجام می‌گیرد و در اصل به بانکی نیازی نیست. برای انتقال بیت کوین کارمزد دریافت نمی‌شود و حتی نیاز نیست نام واقعی خود را استفاده کنید. فروشگاه‌هایی زیادی شروع به پذیرش بیت کوین کردند و شما می‌توانید خدماتی مثل خرید هاست یا خرید پیتزا و یا حتی لاک زدن به ناخن را هم با این واحد پولی پرداخت کنید.

 

چرا بیت کوین؟

چون افراد با بیت کوین می‌توانند به صورت “ناشناس” خرید کنند. علاوه بر این پرداخت‌های خارج از کشور با بیت کوین به راحتی و بدون هزینه انجام می‌شود. چون بیت کوین وابسته به هیچ کشور یا تحت کنترل هیچ نهاد نظارتی نیست. علاقه و استقبال کسب و کارهای کوچک از بیت کوین زیاد است چون هیچ هزینه کارمزدی به آن‌ها تحمیل نمی‌شود. در مقابل بعضی افراد فقط برای سرمایه‌گذاری از بیت کوین استفاده می‌کنند تا شاید در آینده قیمت آن افزایش پیدا کرده و بتوانند سود خوبی را به دست بیاورند.

 

حال بیت کوین را از کجا به دست بیاوریم؟

اولین راه خرید بیت کوین استفاده از سرویس های مبادله یا exchange بیت کوین است. در سرویس bitcoin exchange شما می‌توانید با واحد پولی خود مانند ریال یا دلار بیت کوین خرید یا فروش کنید. Mt. Gox یکی از بزرگترین سرویس های تبادل بیت کوین در جهان است.

روش دوم استفاده از سرویس انتقال بیت کوین یا Transfer است. افراد می‌توانند با موبایل یا کامپیوتر خود به همدیگر بیت کوین ارسال کنند. این روش شبیه فرستادن پول به صورت آنلاین و دیجیتال هست.

روش سوم معدن کاری بیت کوین یا Mining است. افراد سعی می‌کنند در یک رقابت و با حل مسائل پیچیده‌ی ریاضی بیت کوین “تولید” کنند. در اصل این روش منشا تولید بیت کوین است. در این روش فرد به سختی می‌تواند در 10 دقیقه تنها 25 بیت کوین به دست بیاورد.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

بیت کوین چیست؟
5 امتیاز از 6 رای