ادعای تبعیض جنسیتی در حقوق کارمندان گوگل

تبعیض جنسیتی

چندین ماه است که بین شرکت گوگل و وزارت کار آمریکا دعوای حقوقی درباره تبعیض جنسیتی بین کارمندان شرکت در جریان است. چند ماه پیش کار به دادگاه کشیده شد و وزارت کار آمریکا از گوگل خواست گزارشی در مورد حقوق کارمندان زن و مرد شرکت تنظیم و ارائه کند. گوگل به این بهانه که هزینه جمع آوری این اطلاعات برای گوگل بالاست و نمیتواند از هزینه تنظیم این گزارش برآید، از ارائه این گزارش سر باز زده است. گوگل اعلام کرده که هزینه تنظیم گزارش 500 ساعت کار و صد هزار دلار هزینه مالی است. شرکت گوگل با درآمد 28 هزار میلیارد دلار در سال یکی از سودآورترین شرکت ها در آمریکا است. وکیل وزارت کار آمریکا میگوید شرکت گوگل به راحتی میتواند این هزینه را جبران کند.

اخیراً 60 کارمند زن فعلی و سابق گوگل با ادعای تبعیض جنسیتی قائل شدن شرکت بین کارمندان، قصد شکایت از گوگل را دارند. فینبرگ، وکیلی که احتمال دارد بر روی این پرونده کار کند گفته است زنانی که در گوگل کار میکنند ادعا دارند با این که صلاحیت یکسانی با مردان دارند ولی در موقعیت های شغلی مشابه حقوق کمتری دریافت میکنند.

در مقابل، گوگل شدیداً ادعاهای مطرح شده در مورد تبعیض جنسیتی و تفاوت در حقوق را رد میکند و سخنگوی شرکت گوگل در مورد 60 نفر کارمند زن که قصد طرح دعوی در دادگاه دارند گفته است 60 نفر کارمند نمونه آماری کوچکی است و همیشه بر اساس موقعیت شغلی و عملکرد در حقوق تفاوت وجود دارد ولی جنسیت عاملی در مقدار حقوق دریافتی نیست.

به نقل از گاردیان، فینبرگ میگوید با حدود 30 نفر از 60 نفر کارمند زنی که درگیر این پرونده هستند مصاحبه کرده است و اظهارات آنان به طور واضحی نشانگر بی عدالتی و تبعیض بین کارمندان زن و مرد در گوگل است. وزارت کار آمریکا گفته است مدارکی دارد که گوگل به طور سیستمی در حقوق بین کارمندان زن و مرد تبعیض قائل میشود.

فینبرگ گفته است گوگل تنها شرکتی در “سیلیکون ولی” نیست که بین کارمندان تبعیض جنسیتی قائل میشود. هدف از این پرونده علاوه بر متعهد کردن شرکت گوگل به تغییر رویکردش این است که شرکت های دیگر “سیلیکون ولی” نیز رویه خود را در پرداخت حقوق تغییر دهند.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

ادعای تبعیض جنسیتی در حقوق کارمندان گوگل
4.3 امتیاز از 3 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن