تشخیص چهره جایگزین کارت بانکی

بانک کشاورزی چین سه دستگاه ATM خود را مجهز به سیستم تشخیص چهره کرده است که افراد را بدون داشتن کارت بانکی از طریق تشخیص چهره، هویت سنجی کرده و افراد می توانند وارد حساب بانکی خود شده و عملیات بانکی نظیر برداشت وجه را بدون نیاز به کارت بانکی انجام دهند.

در این سیستم فرد با زدن دکمه تشخیص هویت از طریق چهره، دوربین دستگاه ATM را فعال کرده تا دوربین شروع به اسکن چهره او نماید و در صورت شناسایی شدن توسط دستگاه باید شماه تلفن یا شماره شناسایی خود را وارد دستگاه کرده و پس از آن با وارد کردن رمز عبور، میزان وجه نقد مورد نیازش را وارد کرده و پول خود را بدون نیاز به کارت بانکی دریافت نماید.

سیستم تشخیص هویت از روی چهره، عامل خوبی برای جلوگیری از کپی کردن های غیرقانونی کارت های بانکی و سواستفاده از آنها می باشد. همچنین با استفاده از این سیستم دیگر مشکلاتی مانند گیر کردن کارت بانکی در دستگاه ATM پیش نخواهد آمد.

یکی از کارکنان بانک کشاورزی چین اذعان داشت تشخیص چهره به جای کارت بانکی و عملیات وارد کردن شماره شناسایی، شماره تلفن و رمز عبور به مراتب امن تر از استفاده از کارت های بانکی می باشد و بانک با داشتن تصویر مشتریان و احراز هویت از طریق آنها عملیات غیرقانونی و سواستفاده ها را به کمترین حد ممکن کاهش می دهد.

هرچند این سیستم مزایای متعددی دارد، اما چالش‌ها و مشکلات زیادی نیز پیش روی بانک‌ها قرار می‌دهد. برای مثال می‌توان به هزینه‌ی بالای نگهداری از این سیستم در کنار عادت و اعتماد کاربران برای استفاده از آن اشاره کرد. البته چینی‌ها مشکل جلب اعتماد کاربران برای استفاده از چنین سیستمی را در طول زمان قابل حل می‌دانند.

لازم به ذکر است که بانک کشاورزی چین اولین بانکی نیست که از این سیستم استفاده می نماید، بلکه پیش از این بانک بازرگانی چین این امکان را برای مشتری های خود در 1000 دستگاه ATM در 106 کشور از کمپانی خود، فراهم کرده بود.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

تشخیص چهره جایگزین کارت بانکی
5 امتیاز از 3 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن