تصویر سه بعدی خود را بسازید

دانشمندان ابزاری ساخته اند که با دریافت تصویری از چهره شما می‌تواند مدل سه بعدی آن را تهیه کند. این امکان از طریق هوش مصنوعی اتفاق می‌افتد. در کل تهیه مدل سه بعدی از چهره کار بسیار دشواری است، زیرا باید تصاویر متعددی از زوایای مختلف از صورت گرفته شود و همچنین نورپردازی و میمیک صورت هم باید تغییر کند.

اما با استفاده از هوش مصنوعی، کامپیوتر قادر است چهره فرد را بازسازی کند. این کار با آموزش یک شبکه عصبی روی مجموعه‌ زیادی از تصاویر دو بعدی و سه بعدی امکان پذیر است. حتی سیستم رایانه‌ی می‌تواند بخش‌هایی از تصویر اصلی که کیفیت لازم را ندارند را بازسازی و تکمیل کند.

اگر شما هم علاقه مند به دیدن تصویر سه بعدی چهره خود دارید، از این لینک می‌توانید این کار روی تصویر چهره خود امتحان کنید. تنها کافی است یک تصویر از چهره خود را به برنامه کامپیوتری داده تا مدل سه بعدی آن را  تحویل بگیرید.

این سیستم توسط محققان دانشگاه Nottingham  و Kingston  توسعه داده شده است. آنها با یاری سیستم عصبی convolutional  یا CNN توانستند بر دشواری تهیه تصاویری سه بعدی چهره فائق آیند.

این شبکه عصبی یاد گرفته است که تصاویر را پیکسل به پیکسل روی یک مختصات سه بعدی بنگارد. طوری که قادر است هر نوع تصویر گرفته شده از صورت افراد را به عنوان ورودی قبول کند.این گروه نتایج تحقیق و نحوه عملکرد سیستم را در نشریه arXiv منتشر کرده اند.

این سیستم قادر می باشد تصاویر چهره را در هر حالت و احساساتی بازسازی کند. این گروه برای اثبات ادعای خود یک وب سایت راه اندازی کرده اند که کاربران می‌توانند با ارسال تصایر خود مدل تغییر یافته و سه بعدی از آن را دریافت کنند.آن‌ها توصیه می‌کنند که برای داشتن یک خروجی خوب بهتر است از تصاویری استفاده شود که از روبرو و از فاصله نزدیک گرفته شده اند.

شبکه عصبی که در طی این تحقیق آموزش و train شده است ورودی خود را از 60 هزار تصویر دوبعدی و سه بعدی از چهره های مختلف گرفته است. حال نکته اصلی محل کاربرد و استفاده از این نوع تکنولوژی‌هاست. یکی از اولین کاربردهایی که به ذهن می‌رسد شرکت های ساخت انیمشین و بازی های کامپیوتری هستند. در بازی های رایانه ی معمولاً یک آواتار از تصویر بازیکنان تهیه می‌شود که شاید تکنولوژی‌های امثال این کمک کنند این پروسه بهتر، سریعتر و تنها با یک تصویر اتفاق بیافتد.

از طرف دیگر با اخباری که هر روز از گسترش تکنولوژی‌های واقعیت مجازی یا VR می‌شنویم شاید یکی از ملزومات دنیای آینده این باشد که هر کس یک مدل سه بعدی از خود داشته باشد که شاید این گونه سیستم ها بتوانند با دقت بالایی یک آواتار سه بعدی از ما تهیه کنند.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

تصویر سه بعدی خود را بسازید
5 امتیاز از 8 رای