در طی انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، اطلاعات حساس فراوانی از حزب دموکرات به بیرون درز کرد. این اطلاعات توسط سایت ویکی لیکس و گروه هکر روسی به نام “Fancy Bear” فاش شد. اگرچه سایت ویکی لیکس در طول سال ها اطلاعات محرمانه ارزشمندی فاش کرده است ولی گروه هکر روسی با فریب کاربران توانسته به اطلاعات حساسی دست پیدا کند و با استفاده از آن اطلاعات به شخصیت های سیاسی خاصی لطمه زده است.

این گروه هکر روسی از نام های تجاری ثبت شده به نام مایکروسافت مثل Hotmail استفاده میکند تا ترافیک آن سایت ها را جذب کند. برای مثال ممکن است کاربران به جای رفتن به سایت اصلی Hotmail، به سایت جعلی با اسم مشابه rsshotmail بروند. مایکروسافت برای مقابله با چنین روشی به طور غیر مستقیم وارد عمل شده است.

این گروه هکر روسی در گذشته از هاست هایی با مالکیت شخص ثالث دامنه های خودشان را میزبانی میکردند تا هویتشان فاش نشود. مایکروسافت به جای مقابله مستقیم با چنین هکر هایی، با روش دیگری در حال مقابله با این گروه هکر است.

وقتی کاربری به یکی از سایت های جعلی که ظاهراً مایکروسافت مالک آن است وارد میشود، به جای دسترسی به سایت جعلی، به یکی از سرور های مایکروسافت منتقل میشود. مایکروسافت علاوه بر خنثی سازی سایت ها، با این روش میتواند از شبکه جاسوسی این گروه نیز آگاه شود. به گفته مایکروسافت این روش تا به حال مؤثر بوده است.

این گروه که از سال 2007 فعال بوده، به سرور سازمان هایی مثل ناتو و کاخ سفید و تعدادی سرور دولتی و سازمان های غیر دولتی نفوذ کرده است. پیدا کردن و مقابله با چنین گروهی به صورت قانونی کار آسانی نیست و مایکروسافت در عوض با تاکتیک های مشابه این گروه به مقابله با آنان میپردازد که شاید در بلند مدت استراتژی موفق تری باشد.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید

حمله مایکروسافت به هکرهای روسی با تاکتیکی هوشمندانه
5 امتیاز از 1 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن