یک راه ساده برای ارزیابی استارت‌آپ ها توسط پیتر ثیل

یک راه ساده برای ارزیابی استارت‌آپ ها توسط پیتر ثیل

یک راه ساده برای ارزیابی استارت‌آپ ها توسط پیتر ثیل

پیتر ثیل یکی از موفقترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر در دنیا است. او برای سرمایه گذاری اولیه در فیس بوک مشهور است ولی در سایر استارت‌اپ های میلیاردی هم مثل Palantir و Stripe و SoFi هم سهام دار است.

حال سوال اینجاست که چطور پیتر ثیل می‌تواند استارت‌‌آپ در حال رشد سریع را شناسایی کند؟

یک قانون سرانگشتی این است که به استارت‌آپ هایی دقت کنید که در قالب کلمات قابل بیان نیستند. او می‌گوید: من فکر می‌کنم شرکت های خوب در قالب کلمات قابل توصیف نیستند. ما برای توضیح آن‌ها واژه ای نداریم. یا شاید هم قابل توصیف هستند ولی در یک قالب و دسته‌بندی جدید. این نشان می‌دهد که ایده کسب و کارها چنان نو و جدید است که توسط دیگران قابل درک نیست. مثلاً بیشتر مردم تصور می‌کنند که گوگل تنها یک موتور جستجو مثل سایر موتور های جستجو است ولی در اصل گوگل اولین موتور جستجو است که توسط ماشین پشتیبانی می‌شود (first machine-powered search engine). یا شاید فیس بوک را به عنوان یک شبکه اجتماعی در کنار سایر شبکه‌های اجتماعی بدانند ولی در واقع فیس بوک شرکتی است که هویت واقعی افراد را در فضای آنلاین دخیل می‌کند.

پیتر ثیل می‌گوید عکس این ماجرا هم صادق است یعنی از استارت آپ هایی که خیلی از کلمات مد روز یا buzzword استفاده می‌کنند دوری کنید . وقتی  می‌بینید استارت‌ آپی از کلمات ترند روز مثل بیگ دیتا یا محاسبات ابری یا SAS برای معرفی خودش استفاده می‌کند سعی کنید از او دوری کنید. خود من وقتی از شرکتی این کلمات را می‌شنوم فکر می‌کنم با یک نوع کلاهبرداری مواجهم و سعی می‌کنم سریع فرار کنم . من به آن‌ها می‌گویم شما بلوف می‌زنید و هیچ چیزی جدیدی در کسب و کار شما نیست.

 

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

یک راه ساده برای ارزیابی استارت‌آپ ها توسط پیتر ثیل
4.6 امتیاز از 9 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن