زندگی ما در چند سال اخیر تغییرات بسیار زیاد و شگرفی پیدا کرده است. تا چند سال پیش بسیاری از ما برای گوش دادن به خواننده مورد علاقه به فروشگاه‌های فیزیکی مراجعه می‌کردیم تا نوار منتشر شده جدید را خریداری کنیم.

حداقل تجربه دوران کودکی ما جمع‌آوری نوار‌های کاست و درست کردن کاردستی و بازی کردن با آن‌ها بود. مثل بازی لگو که شما قطعات مختلف را روی هم می‌چینید و با آن یک عمارت یا سازه درست می‌کنید.

بعد از گذشت دوران کودکی یکی از بزرگترین سرگرمی‌های ما گوش دادن به صدای خوانندگان بزرگ آن زمان یعنی استاد محمدرضا شجریان و علیرضا افتخاری بود. یاد روزهایی می‌افتم که با شور و شوق برای خریدن کاست جدید شجریان به یکی از مغازه‌های شهر که امروز وجود خارجی ندارد مراجعه می‌کردیم و با مبلغ گزافی یک نوار کاست از فروشنده دریافت می‌کردیم. گوش دادن به آن نوار تنها سرگرمی ما در آن دوران بود. زمانی که نه تلویزیون به این گستردگی وجود نداشت و نه شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جدید فراگیر شده بودند.

یکی دیگر از کارهایی که ما در اوقات فراغت انجام می‌دادیم کرایه فیلم بود. در آن زمان ما یک دستگاه ویدیو خریداری کرده بودیم که به عنوان یکی از وسایل لوکس خانه به حساب می‌آمد. آن زمان علاقه بیشتر جوانان ورزش‌های رزمی بود و بیشتر فیلم‌های که کلوپ‌های آن زمان اجاره می‌داند فیلم‌های بروسلی و راکی بود که محبوبیت عجیبی بین اهالی آن زمان داشت. به خود فیلم و دستگاهی که آن را پخش می‌کرد اصطلاحاً VCR یا Video Cassette Recorder گفته می‌شد. ما حتی برای ذخیره فیلم‌های سینمایی که از تلویزیون پخش‌ می‌شد از آن استفاده می‌کردیم و بارها و بارها فیلم‌های ذخیره شده را تماشا می‌کردیم.

دومین اتفاق عجیب بعد از نوار کاست آمدن CD بود. وسیله‌ که می‌توانست هجم بسیار زیادی از اطلاعات را در یک وسیله کوچک ذخیره کند. طوری که می‌توانستید تعداد بسیار زیادی از CD را با خود جابجا کنید و کیفیت تصاویر و ویدیوهایی که روی آن ذخیره می‌شد بسیار بیشتر از نوار کاست بود. حال دیگر عمر نوار به پایان رسیده بود و ناگهان انواع و اقسام پخش‌کننده‌های CD در کامپیوتر و خودرو و خانه پیدا شدند طوری که دیگر اثر چندانی از نوار کاست و دستگاه‌های VCR نماند.

این تغییرات سریع در تکنولوژی همیشه این برداشت را در ما ایجاد می کند که دیگر نباید و نمی‌توان از نمونه‌های قدیمی استفاده کرد. مثل اینکه امروز اعلام شود اهالی یک شهر و کشور همچنان از چوب برای گرم کردن خانه‌هایشان استفاده می‌کند. ولی شاید بهتر باشد با توجه به آماری که منتشر می‌‌شود مقدار جرح و تعدیل در این نظریه انجام دهیم که اتفاقاً مردم بسیاری از تکنولوژی‌های قدیمی همچنان در حد و اندازه زیاد استفاده می‌کنند.

اخیراً گزارشی که توسط  Bank of America منتشر شده نشان می‌دهند بسیار از مردم آمریکا همچنان از تکنولوژی‌های قدیمی و تاریخ گذشته مثل نوار کاست و دستگاه‌های VCR استفاده می‌کنند.

نمودار زیر که توسط Statista منشر شده نشان می‌دهد که مردم علاقه‌ چندانی به رها کردن تکنولوژی‌های قدیمی و تاریخ مصرف گذشته ندارند و بسیاری از ما همچنان به اختراعات گذشته وفادار هستیم.

نوار کاست در عصر netflix

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

نوار کاست در عصر Netflix، ما همچنان به تکنولوژی‌های قدیمی وفادار هستیم
5 امتیاز از 4 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن