هشدار ایلان ماسک درباره خطرات هوش مصنوعی

ایلان ماسک

به گزارش بیزنس اینسایدر، ایلان ماسک موسس چندین شرکت برتر در زمینه خودروسازی، هوافضا و البته هوش مصنوعی اخیراً توییتی منتشر کرد و در مورد خطرات هوش مصنوعی هشدار داد. ایلان ماسک گفت باید درباره مسائل امنیتی هوش مصنوعی نگران بود چون خطر آن از کره شمالی نیز میتواند بیشتر باشد. ایلان ماسک استارت آپی با سرمایه هزار میلیارد دلار به نام Open AI را در سال 2015 شروع کرد و چند روز پیش رباتی با هوش مصنوعی که در این شرکت تولید شده بود، یکی از برترین بازیکن های بازی ویدئویی Dota 2 در دنیا را در مسابقات جهانی این بازی شکست داد.

ایلان ماسک ادعا کرد که ربات شرکت Open AI اولین هوش مصنوعی است که توانسته است برترین بازیکن های دنیا را در بازی های ویدیوئی رقابتی شکست دهد ولی بلافاصله هشدار داد که قدرت افزاینده هوش مصنوعی مثل ربات Open AI که با معادل هزاران سال بازی کردن مقابل خود، روش بازی کردن را یاد گرفته است، در نهایت باید برای امنیت خودمان کنترل شوند. هیچ کسی از این که نظارت و کنترل بر رویش اعمال شود خوشش نمی آید ولی همه چیز از جمله خودروها، هواپیماها، غذاها، داروها و… که میتوانند خطری برای عموم داشته باشند کنترل میشوند و بر روی آنها نظارت وجود دارد. هوش مصنوعی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

ایلان ماسک قبلاً هم نظرش را در مورد این که به هوش مصنوعی اعتماد ندارد بیان کرده بود. او سال پیش نیز هشدار داد که اگر بر روی هوش مصنوعی کنترل و نظارتی نباشد، ممکن است انسان ها در کنار قدرت افزاینده هوش مصنوعی معادل گربه خانگی بشوند. در عین حال او نیاز به یک لایه دیجیتالی هوش برای انسان ها را نیز به نام “neural lace” ایده پردازی کرده و در حال توسعه آن است.

او سال پیش در کنفرانسی گفت من فکر میکنم یکی از راه حل های این مسئله، که میتواند بهترین راه حل باشد، این است که یک لایه هوش مصنوعی به مغز اضافه کنیم که در کنار مغز کار کند. اگر بتوانیم چنین کاری انجام دهیم انسان ها دیگر در کنار هوش مصنوعی مثل گربه های خانگی نخواهند بود.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

هشدار ایلان ماسک درباره خطرات هوش مصنوعی
4.7 امتیاز از 3 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن