دوشنبه این هفته تعدادی از پیشگامان صنعت هوش مصنوعی و روباتیک، نامه ای خطاب به سازمان ملل متحد ارسال کردند که توسعه و استفاده از ربات های قاتل را ممنوع کنند. ایلان ماسک موسس و مدیر اجرایی چندین شرکت پیشگام در زمینه خود مثل OpenAI در زمینه هوش مصنوعی و مصطفی سلیمان موسس شرکت Deepmind که در زمینه یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی کار می کند، رهبری 116 متخصص از 26 کشور را بر عهده دارند که درخواست ممنوع کردن سلاح هایی با عملکرد ارادی و خودکار را دارند.

سازمان ملل متحد اخیراً رأی گیری انجام داد تا گفتگو های مربوط به چنین سلاح هایی مثل پهباد ها، تانک ها و مسلسل های خودکار را به طور رسمی شروع کند. این گروه که همه موسس و مدیر عامل اجرایی شرکت هایی در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هستند، نامه سرگشاده ای به سازمان ملل متحد فرستادند تا از رقابت تسلیحاتی برای روبات های قاتل جلوگیری کند و هشدار دادند که این رقابت تسلیحاتی می تواند منجر به سومین انقلاب در جنگاوری تبدیل بشوند. انقلاب اول و دوم جنگاوری اختراع باروت و سلاح های هسته ای بود.

این گروه در نامه سرگشاده ارسال شده نوشتند که اگر این نوع سلاح ها توسعه پیدا کنند، باعث می شوند جنگ ها در مقیاسی وسیع تر و سرعتی بیشتر از آن که انسان ها بتوانند درک کنند، رخ دهد. این سلاح ها می توانند توسط تروریست ها نیز علیه مردم بی گناه استفاده شوند یا هک شده و به روش های ناخواسته ای عمل کنند.

این گروه در ادامه هشدار دادند که ما زمان زیادی برای انجام اقدامی نداریم و وقتی این روند شروع شود، متوقف کردن آن سخت خواهد بود. متخصصان این زمینه از این بیم دارند که سلاح های تهاجمی که به طور ارادی و خودکار عمل می کنند می توانند باعث شوند آستانه ورود به جنگ کاهش پیدا کند و نتیجتاً باعث از دست رفتن جان انسان های بسیار بیشتری شود.

این گروه درخواست دارند که این نوع سلاح ها به لیست سلاح های ممنوعه سازمان ملل که در سال 1983 عملی شد اضافه بشوند. این لیست شامل سلاح های شیمیایی نیز می شود. ایلان ماسک مکرراً هشدار داده که باید بر روی تکنولوژی هوش مصنوعی نظارت صورت بگیرد و آن را بزرگترین خطر برای بشریت خوانده است. می توانید این نامه را از این لینک دریافت کنید.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

رهبری 116 متخصص هوش مصنوعی توسط ایلان ماسک برای ممنوعیت ربات های قاتل
5 امتیاز از 1 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن