پتیر ثیل معتقد است رقابتی بودن همیشه خوب نیست

رقابت معمولاً به عنوان محرک نوآوری قلمداد می‌شود. اما رقابت بیش از حد ممکن است مانع موفقیت شود.

این اعتقاد پتیر ثیل یکی از کارآفرینان ثروتمند سیلیکون ولی است. کسی که موسس و سرمایه‌گذار شرکت‌هایی همچون paypal و palantir است. او همچنین از سرمایه‌گذاران اولیه فیس‌بوک بود. او هم‌اکنون با Founders Fund شرکت معروف سرمایه‌گذاری خطرپذیر همکاری می‌کند.

قبلاً از اینکه پیتر ثیل به یک کارآفرین موفق تبدیل شود وارد دانشگاه استنفورد شد تا در  مقطع کارشناسی رشته حقوق تحصیل کند.

او به تیم فریس نویسنده کتاب Tools of Titans می‌گوید: “وقتی به دوران جوانی نگاه می‌کنم دیوانه وار رقابتی بودم، یک آدم بسیار رقابتی”

او اضافه می‌کند “وقتی شما در یک زمینه به شدت رقابتی باشید حتماً دستاوردهای بزرگی در آن زمینه خواهید داشت ولی این پیروزی‌ به بهای از دست دادن بسیاری از چیزهای دیگر است.

اگر شما یک شطرنج باز رقابتی هستید ممکن است در زمینه شطرنج به موفقیت‌های بزرگ نائل شوید ولی احتمالاً از توسعه سایر مهارت‌ها باز خواهید ماند. چون تنها به شکست دادن رقبای شطرنجی خود تمرکز دارید و لاغیر. نه اینکه دنبال چیزی باشید که ارزشمند و مهم باشد.”

پیتر ثیل که هم‌‌اکنون 49 سال دارد معتقد است بیشتر از گذشته نسبت به علاقه افراطی خود به رقابت آگاهی دارد. او می‌گوید “من به شخصه در این سال‌ها آگاهی زیادی نسبت به رقابت بیش از حد پیدا کردم. اینکه چه مشکلاتی می‌تواند ایجاد کند.”

برای اینکه بتوانم خودم را از بازگشت به عادات منفی قدیمی باز نگه دارم هر روز این سوال را از خودم می‌پرسم: “چطور می‌توانم کمتر رقابت کنم تا بتوانم به واسطه آن موفقیت بیشتری کسب کنم؟”

کتاب Tools of Titan‌ که توسط تیم فریس نوشته شده مجموعه مصاحبه‌هایی است که او با افراد موفق جهان از جمله بزرگان حوزه تکنولوژی انجام داده. یکی از بخش‌های کتاب گفتگوی او با پیتر ثیل، تحلیل‌گر و سرمایه‌گذر بزرگ آمریکایی است که در آن به رقابت پذیری و مسائل و مشکلات آن اشاره کرده است.

پیتر ثیل در کتاب خود از صفر تا یک هم فصلی  با عنوان “رقابت برای شکست‌خورده‌هاست” دارد که در آن به نمونه‌ شرکت‌های موفق که هیچ رقیبی در بازار ندارد اشاره می‌کند و می‌گوید که یکی از رموز موفقیت این است که هر چه کمتر از فضای رقابتی دورتر باشی تا بتوانی برای آینده سرمایه‌گذاری کنی. او از شرکت گوگل مثال می‌زند که یکی از پیشروترین و موفق‌ترین شرکت‌های دنیا از نظر سودآوری و محیط کار است ولی رقابت عمده‌ای در بازار ندارد.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

 

 

پتیر ثیل معتقد است رقابتی بودن همیشه خوب نیست
5 امتیاز از 2 رای