پیتر ثیل از بیت‌ کوین می گوید (بخش دوم)

پیتر ثیل موسس پی‌پل و سرمایه‌گذار مشهور سیلیکون اعتقاد دارد بیت‌کوین تغییرات جدی در فضای مالی جهان ایجاد خواهد کرد. او که در گردهمایی بنیاد ثیل صحبت می‌کرد به ادعای خود در سال 1999 برگشت که در آنجا پایان انحصارهای پولی را پیش بینی می‌کند و اینکه چطور پول رمزنگاری شده آینده جهان را تغییر خواهد داد.

او فکر می‌کند بیت‌کوین یکی از اولین‌های تکنولوژی‌هاست که واقعاً می‌تواند تغییرات عمیق و جدی داشته باشد. مخالفت‌هایی با بیت‌کوین وجود دارد از اینکه “این پول چیز جعلی و فیک است” یا “تنها یک حباب زودگذر است” یا “هیچ چیز واقعی را نشان نمی‌دهد”.

ولی پیتر ثیل معتقد است همه این انتقادها را می‌توان به واحد پولی مثل دلار هم کرد. او می‌گوید “اصلاً می‌شود پول را یک حباب دانست ولی حبابی که همیشه ادامه دارد. بیت کوین هم همین پتانسیل و قابلیت را دارد که در این چارچوب قرار گیرد” البته پیتر ثیل همیشه نگاه مثبتی در مورد پول دیجیتال نداشته و قبل‌ترها نگاه بیشتر مرددی نسبت به آینده بیت‌کوین داشته است.

شرکت سرمایه ‌گذاری او به نام Founder’s Fund یک سرمایه گذاری دو میلیون دلاری روی Bitpay در سال 2013 انجام دادند. در جهان بیت‌کوین بسیار بعید است که کسی سرمایه‌گذاری جدی و کلان در شرکت‌های مرتبط با بیت‌کوین انجام دهد ولی خودش اعتقاد سرسختانه‌ی به آن نداشته باشد. چطور این مسئله قابل تفسیر است؟

شاید نگاه مردد به بیت کوین از ارزش ذاتی و هدف واقعی آن ناشی نشده باشد بلکه ناشناس بودن و مخفی بودن ساختار بیت کوین شرایطی را ایجاد می کند که دولت‌ها به آن بتازند.

پیتر ثیل اشاره کوتاهی به این مسئله دارد. می‌گوید: “خطری که من به آن اشاره می‌کنم فراهم کردن بستر فعالیت‌های غیرقانونی و سفته‌بازی است. به همین خاطر بسیار دشوار به نظر می‌رسد که این مساله در سال‌های آینده حل شود”

او به تجربه خودش در سال 2000 اشاره می‌کند، که توانستند پرداخت در پی‌پل را با طلای الکترونیک مجهز کنند. بعدً کشف شد که بیشترین استفاده از این سیستم برای تصفیه پول از کارت‌های بانکی سرقت شده بود. او امکان طلای مجازی را سه ماه بعد از راه‌اندازی متوقف کرد. سیستم egold نهایتاً توسط ایالت کلمبیا آمریکا توقیف شد وقتی که برای پرداخت های غیرقانونی در سال 2008 مود استفاده قرار گرفت.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

پیتر ثیل از بیت‌ کوین می گوید (بخش دوم)
5 امتیاز از 5 رای