پیتر ثیل: دوران طلایی اپل به پایان رسیده است

پیتر ثیل

پیتر ثیل از میلیاردهای منطقه سیلیکون ولی به حساب می‌آید. او که از اولین سرمایه‌گذاران فیس بوک به شمار می‌آید در سال 2004 حدود 10 درصد سهام فیس‌بوک را به مبلغ نیم میلیون دلار خریداری کرد. او امروز در هیئت‌مدیره فیس‌بوک قرار دارد.

او در سال 1999 شرکت پی‌پل را راه‌اندازی کرد و یکی از بنیان‌گذاران شرکت تحلیل داده پالانتیر محسوب می‌شود. یکی از جالب‌ترین فعالیت‌های او اعطای “بورسیه ثیل” است که به دانشجویانی اعطا می‌شود که دوست دارند به‌جای نشستن در کلاس برای ساخت چیزهای جدید و اصطلاحاً کارآفرینی وقت بگذارند.

او در مصاحبه اخیر خود با روزنامه نیویورک تایمز بیان کرده که فکر می‌کند شرکت اپل به نهایت پتانسیلی که داشته رسیده است. در این مصاحبه که به‌صورت سؤال و جواب کوتاه (بله یا خیر) با پیتر ثیل صورت گرفته او در پاسخ به سؤال “آیا اپل به پایان خود رسیده؟” جواب مثبت داده و تأکید کرده که “ما امروز می‌دانیم تلفن همراه چه شکلی است و در آینده هم چه طور خواهد بود. البته این اشتباه مدیرعامل فعلی اپل یعنی تیم کوک نیست بلکه این حوزه‌ای است که دیگر بیش از این نمی‌توان نوآوری خاصی در آن انجام داد.”

برخلاف شهرت ثیل در اظهار نظرهای مخالف، بحث او خیلی هم بی‌راه نیست. شواهد نشان می‌دهد که غول تکنولوژیک جهان با فقدان نوآوری دست‌ و پنجه نرم می‌کند. تحلیل گران معتقدند که اپل با داشتن بیش از 600 میلیارد دلار ارزش سهام چیز جدیدی در چنته ندارد که با ارائه آن بتواند با روند کاهش درآمد خود مبارزه کند.

اپل هفته پیش اعلام کرد که نتوانسته اهداف سالیانه فروش و سود را محقق سازد. این امر از سال 2009 برای اپل بی‌سابقه است. همچنین گزارش‌های اعلام شده نشان می‌دهد که اپل سیاست انقباضی برای برنامه خودرو هوشمند خود در نظر گرفته است. یا در چین که بازار بسیار بزرگی برای گوشی‌های آیفون است، گزارش‌ها نشان می‌دهد که فروش آیفون هر سال 30 درصد کاهش پیدا می‌کند که این مسئله به‌ خاطر وجود رقبای محلی مثل هواووی یا شائومی است که گوشی‌های با عملکرد مشابه آیفون ولی ارزان‌تر ارائه می‌کنند.

ثیل که به اظهارات بحث‌برانگیز در مورد شرکت‌های تکنولوژیک شهرت دارد چند سال پیش هم انتقاداتی روانه توییتر کرد. در یک گفتگو در سال 2014 پیتر ثیل با CNBC اظهار داشت که شرکت توییتر “به طرز فاجعه‌باری” دچار سوء مدیریت است.

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

پیتر ثیل: دوران طلایی اپل به پایان رسیده است
4.6 امتیاز از 5 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن