کارت های گرافیکی زمانی که در دمای مناسبی باشند، بهترین کارایی را خواهند داشت. در هنگام خرید کارت گرافیک ، موردی که معمولا کاربران به آن بی توجه هستند، طراحی خنک کننده کارت گرافیک است. خننک کننده ها در طراحی های مختلفی وجود دارند و انتخابی که شما می کنید، تأثیر مستقیمی روی کارایی دیگر قطعات سخت افزاری دارد. علاوه بر این ها، انتخاب یک سیستم خنک کننده خیلی خوب ممکن است هزینه های زیادی را به دنبال داشته باشد بنابراین انتخاب یک خننک کننده مرغوب با هزینه مناسب، دارای اهمیت زیادی است.

 

خنک کننده

 

خنک‌کننده‌های Reference Blowers

دمنده ها معمولا به صورت ساده پیاده سازی می شوند و از یک فن تشکیل شده که هوای گرم را از بالای کارت گرافیک گرفته و هدایت می کند به قسمت زیرین آن که شامل HDMI و دیسپلی می شوند. در صورتی که پشت کارت گرافیک را بردارید ردیفی از باله‌های سینک حرارتی را می توانید مشاهده کنید. در خارج کردن هوای گرم، این سینک های حرارتی می توانند کمک کنند.

 

خنک کننده های سفارشی

خنک‌کننده‌های سفارشی از روی کارت‌گرافیک هوای گرم را به سمت سینک‌های حرارتی‌ سفارشی‌سازی ‌شده هدایت می‌کنند. این سینک‌های حرارتی انواع مختلفی دارد؛ اما تعداد زیادی از این خنک‌کننده‌ها ویژگی‌های پیشرفته‌ای چون لوله‌های انتقال حرارت  دارند. چنین چیزی در خنک‌کننده‌های ثانویه‌ پردازنده مانند Cooler Master Hyper 2012 Evo وجود دارد که می توانید آن را مشاهده کنید. زمانی که هوا به سینک حرارتی وارد می‌شود، هیچ دریچه‌ی دیگری برای ورود دوباره‌‌ی هوا به کیس وجود ندارد. این روش نسبت به روش دمنده‌های ارجاعی، کارایی بهتری دارد و جریانِ گرم با سرعت بیشتری می تواند از کیس خارج شود.

 

خنک‌کننده‌های هیبریدی

کارت‌های گرافیکی هیبریدی، از جهت مدیریت حرارت، پیشرفت بزرگی نسبت به طراحی‌های دمنده و سفارشی محسوب می‌شوند. در صورتی که هزینه‌ی این نوع کارت‌ها بیشتر از نمونه‌های دیگر می باشد. اما طراحی هیبریدی دارای ترکیبِ خوبی از خنک‌سازی و نصب آسان را به وجود آورده است. با وجودی که طراحی ظاهری کارت‌های هیبریدی بسیار متنوع و گوناگون است، اما یک سری ویژگی‌های بنیادین، بین تمامی آن‌ها مشترک است. آن‌ها معمولا دارای سیستم‌ لوله‌گذاری، مسدود‌کننده‌های مایع، رادیاتور، فن‌های رادیاتور و فن‌هایی در بالای VRAM هستند.

 

خنک کننده های مایع

هزینه‌ی خنک‌کننده‌های مایع نسبتاً بالا است. ظاهر زیبا و کارکرد بهینه، واضح است که هزینه‌ی بیشتری را نیاز دارد. بلوک‌های مایع برای کارت گرافیک GTX 1080 نزدیک به ۱۱۳ تا ۱۴۰ دلار هزینه می برد.در صورتی که MSI GTX 1080 Sea Hawk چیزی نزدیک به ۸۰۰ دلار، هزینه دارد.

اگر خودتان قصد نصب بلاک‌های مایع را دارید، باید با بسیاری از تجهیزات آشنایی داشته باشید.

 

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

هر آنچه باید درباره خنک کننده های کارت های گرافیکی بدانید
5 امتیاز از 2 رای