با توجه به رسوایی اخیر فیسبوک درباره استفاده از اطلاعات کاربران برای کمپین انتخاباتی ترامپ و همچنین قوانین جدید تصویب شده توسط ePrivacy و GDPR در اروپا (شرکت‌هایی که در حوزهٔ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات فعال‌ هستند)، اهمیت حفظ حریم شخصی و زنگ خطر جدی برای کاربران فضای مجازی به صدا در آمده ست. اخیراً قطعه کدهای جاوااسکریپتی مربوط به ماین کردن بیتکوین و نمونه‌های Spectre Javascript (نوعی حمله که در آن هکر می‌تواند اطلاعات را به کمک جاوااسکریپت و در بستر مرورگر سرقت نماید)، این واقعیت را برای همه روشن کرده‌ که شما کنترلی در رابطه با آنچه که مرورگرتان بارگزاری می‌کند ندارید.

شرکت فرانسوی فعال در صنعت تکنولوژی به نام Next INpact پروژهٔ جالبی را برای آشکارسازی خطرهای فضای وب و سو استفاده شرکت ها از اطلاعات کاربران را راه‌اندازی کرده است. Kimetrak افزونه ای است که به راحتی بر روی مرورگر کاربر نصب می‌شود و به کاربر نشان می‌دهد که چه‌طور وب‌سایت‌های مورد علاقه‌ٔ وی او را در فضای وب تحت نظر دارند و با فروختن حریم خصوصی‌اش، کسب درآمد می‌کنند!

لازم است بدانید هر موقع که صفحهٔ جدیدی را در فضای وب باز می‌کنید، گویی یک چک سفید امضاء را در اختیار دیگران قرار داده‌اید. ممکن است نیت شما تنها خواندن یک مقاله کوتاه روانشناسی باشد، اما در این حین بسیاری از وب‌سایت‌ها کدهای جاوااسکریپتی را بدون آگاهی شما در مرورگرتان بارگزاری می‌کنند.

 

چرا باید از افزونه Kimetrak  استفاده کنیم؟

اگر شما صرفاً از یک افزونهٔ بلاک‌کننده تبلیغات استفاده کنید، نمی‌توانید اطلاعاتی راجع به نام دقیق این شرکت‌ها و دامنه آن ها به دست آورید اما اگر افزونه‌های بلاک‌کنندهٔ تبلیغات را غیرفعال کنید و در عوض از Kimetrak استفاده کنید، از اطلاعاتی که این افزونه به شما می‌دهد شگفت‌زده خواهید شد (حتی اگر شما در حال بازدید از یک وب‌سایت معروف هستید، با کمک این افزونه می‌توانید از کدهای جاوااسکریپتی متفرقه که ربطی به فعالیت وب‌سایت مربوطه ندارد نیز آگاه شوید).

Kimetrak

 

برخی افزونه‌ها‌ نظیر Ghostery و uBlock Origin، لیستی از اسکریپت‌های بلاک‌شدهٔ دامین‌ها را به کاربر نمایش می‌دهند اما kimetrak یک افزونهٔ بلاک‌کنندهٔ تبلیغات نیست بلکه هدف این افزونه این است که به کاربران نشان دهد در حال حاضر دقیقا چه شرکت‌هایی فعالیت‌های ایشان را در فضای وب رصد می‌کنند.

Kimetrak اطلاعات جمع‌آوری شده را روی کامپیوتر شما ذخیره کرده و به هیچ وجه در هیچ جای دیگر در دسترس نیستند، این افزونه یک پروژهٔ اپن‌سورس است که به راحتی می‌توانید کد آن را در گیت‌هاب بررسی کنید (لازم به ذکر است که این افزونه در Chrome Web Store نیز در دسترس است). در نهایت، شرکت Next INpact اعلام کرده است که قصد دارد تا دیتابیس چندمنظوره ای ایجاد کند که در آن اطلاعات وب‌سایت‌هایی که فعالیت کاربران را دنبال می‌کنند، نگهداری شود.

 

 سرورهای تبلیغاتی همچون سرورهای غول‌های فناوری دنیا مثل گوکل و فیسبوک نیز وب‌گردی های شما را رصد کرده و سپس از روی این اطلاعات، یک پروفایل جامع راجع به علاقمندی‌ها و نیازهای شما درست کنند و با کمک کوکی‌ها، اطلاعات شخصی شما را خوانده و ذخیره نمایند. متاسفانه بازاریابی و تبلیغ محصولات و استفاده از اطلاعات کاربران به راحتی امکان پذیر است. به همین دلیل است که بسیاری افراد، افزونه‌های بلاک‌کنندهٔ تبلیغات را نصب می‌کنند یا هم‌زمان قابلیت اجرای کدهای جاوااسکریپت را روی مرورگرشان غیرفعال می‌کنند.( توصیه اکید می شود شما نیز این کار را انجام دهید) شما می توانید با نصب افزونه Kimetrak بر روی مرورگر کروم مطلع باشید که کدام یک از وبسایت ها در حال استفاده و رصد کردن شما در فضای وب می باشند. لینک نصب افزونه Kimetrak نیز قرار داده شده است.

نکته ای در مورد استفاده از افزونه Kimetrak :

زمانی که برای اولین بار افزونه را نصب می کنید در ابتدا هیچ اطلاعاتی را به شما نشان نخواهد داد ابتدا باید گزینه Access stats را فعال کنید و از آن پس افزونه شروع به کار خواهد کرد و سایت هایی که در حال رصد کردن شما هستند نمایش داده می شوند.

 نصب افزونه کروم Kimetrak 

منبع : Techcrunch.com

افزونه‌ Kimetrak شرکت های تعقیب کننده شما در وبگردی را آشکار می کند
5 امتیاز از 3 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن