در سال میلادی گذشته (2017)  بسیاری از کارشناسان بازاریابی دیجیتال، یوتیوب دومین وب‌گاه پرطرفدار دنیا پس از گوگل را که یکی از شاخه های شرکت گوگل می باشد را به انتشار ویدئوهای افراط گرایانه و تشویق کاربران به تماشای این ویدئو ها از طریق الگوریتم های هوشمند متهم کردند. به نظر می رسد این انتقادات و واکنش های کارشناسان به گوش مسئولان یوتیوب رسیده است، چرا که خانم سوزان وویچیتسکی (Susan Wojcicki)، مدیرعامل یوتیوب از اتخاذ راهکاری جدید خبر داد که طی آن کادرهایی به نام «سرنخ های اطلاعاتی» در کنار ویدئوهای با محتوای حساس نمایش خواهد داده شد.

 

یوتیوب برای جلوگیری و کاهش دیدگاه های افراطی دست به دامن ویکی پدیا شد

 

به نظر می رسد این کادرها حاوی اطلاعاتی از پایگاه ویکی پدیا بوده و برای ارائه دیدگاه های دیگر درباره موضوعات جنجال برانگیز این ویدئوها طراحی شده اند. این اطلاعات در قالب کادرهای کوچکی زیر ویدئو به نمایش درآمده و برای اطلاعات کامل تر به صفحات مرتبط در ویکی پدیا لینک شده اند.مدیر عامل یوتیوب تعداد دقیق ویدئوهای با موضوع تئوری توطئه در این طرح را مشخص نکرد اما از افزایش تعداد آنها به مرور زمان خبر داد. وی مدعی شد که قابلیت جدید امکان توسعه داشته و با استفاده از آن می توان منابع اطلاعاتی دیگری را نیز در اختیار کاربران قرار داد. خانم Susan Wojcicki به تازگی در فستیوال «جنوب از جنوب غربی» تگزاس صحبت کرده اند و مثال هایی از سرنخ اطلاعاتی را برای ویدئوهایی در مورد جعلی بودن فرود فضاپیماها در کره ماه نمایش داد و افزود:

به زودی با استفاده از محتوای ویکی پدیا، اطلاعات مفیدی را در کنار ویدئوهای حساس نمایش خواهیم داد.

 

هدف کمپانی گوگل از این کار جلوگیری از نشر اخبار کذب است اما نکته جالب این جاست که خود ویکی پدیا هم چندان معتبر نبوده و بسیاری از دانشگاه ها ذکر این سایت را به عنوان مرجع مطالب علمی ممنوع کرده اند.

 

برای خواندن جدیدترین و بروز ترین اخبار فناوری اطلاعات و آنتی ویروس ها به بخش اخبار تکنولوژی سایت مرکزش مراجعه کنید.

 

یوتیوب برای جلوگیری از بازدید های افراطی دست به دامن ویکی پدیا شد
4.8 امتیاز از 4 رای