قصه ای که این روزها همه از آن صحبت می کنند، رسوایی جدید فیسبوک است که نقل این روزهای سایت ها و روزنامه ها شده است. در این اخبار آورده شده است که فیسبوک سال هاست اطلاعات تماس و پیامکی کاربران اندرویدی را سرقت می کرده است و بسیاری از کاربران گزارش دادند که بعد از دانلود فایل اطلاعات فیس‌بوک‌شان متوجه شده‌اند تاریخچه تماس‌های آنها ضبط شده است. خبر ها حاکی از آن است که فیسبوک با استفاده از مسنجرهایی که روی گوشی های اندرویدی نصب می شده است، پیغامی را به کاربران ارسال میکرده تا  اگر به تماس‌ها، پیامک‌ها و فهرست مخاطبان دسترسی داشته باشد می‌تواند الگوریتم پیشنهاد دوستی را توسعه بدهد، اما با این اجازه دسترسی اطلاعات کاربران را سرقت می کرده و پس از مدت ها اقدام به فروش آنها نموده است.

 

 باز شدن پای ایلان ماسک به ماجرای رسوایی فیسبوک

پس از این رسوایی و راه افتادن طوفان توییتری برای بستن صفحات فیسبوک،  از ایلان ماسک خواسته شد صفحه‌های مربوط به تسلا و SpaceX را در فیس‌بوک ببندد. هر کدام از این صفحات دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر فالوئر داشتند و حالا هر دو صفحه در فیس‌بوک غیرفعال شده‌اند این درحالی است که ایلان ماسک در پاسخ به برایان اکتون( بنیان گذار واتساپ) گفته: «فیس‌بوک چیه؟» همچنین بعدا اظهار داشت که از وجود این صفحات در فیسبوک هیچ اطلاعی نداشته است!

 

و اما عذرخواهی زاکربرگ

در ادامه داستان های این رسوایی، زاکربرگ ( موسس و مدیر  عامل فیسبوک ) دست به دامن هفت روزنامه بریتانیایی و سه روزنامه آمریکایی شد تا آگهی عذرخواهی اش را منتشر کنند. وی در متن بیانیه خود گفته است که فیس‌بوک در حال حاضر اپلیکیشنی را که اطلاعات اضافه دریافت می‌کرد متوقف کرده و میزان داده‌هایی را که موقع ثبت‌نام در فیس‌بوک باید ارائه بدهید، محدود کرده است.

زاکربرگ نوشت: «این ماجرا شکافی در اعتماد ایجاد کرده و من متاسفم که در آن زمان کار بیشتری انجام ندادیم. به شما قول می‌دهم که از این به بعد بهتر برایتان عمل کنیم.»

پس از این داستان و ایجاد شدن کمپین بایکوت کردن فیس‌بوک توسط کاربران تاثیر بسیار زیادی روی قسمت سهام کمپانی داشته است و تقریبا ۵۰ میلیارد دلار به فیس‌بوک ضرر زده است.

عذرخواهی زاکربرگ و واکنش ایلان ماسک در پی رسوایی فیسبوک
5 امتیاز از 2 رای
×خدمت از ما
با اپلیکیشن راحت تره!
نصب اپلیکیشن