45:00

تست هوش ریون (تست IQ آنلاین)

به 60 سوال زیر پاسخ دهید

1-

2-

3-

4-

5-

6-

7-

8-

9-

10-

11-

12-

13-

14-

15-

16-

17-

18-

19-

20-

21-

22-

23-

24-

25-

26-

27-

28-

29-

30-

31-

32-

33-

34-

35-

36-

37-

38-

39-

40-

41-

42-

43-

44-

45-

46-

47-

48-

49-

50-

51-

52-

53-

54-

55-

56-

57-

58-

59-

60-

تست هوش ریون که به عنوان تست ماتریس‌های پیشرونده ریون نیز شناخته می‌شود، ابزاری پرکاربرد برای استدلال قیاسی و اندازه گیری هوش و ادراک است. این تست شامل 60 سوال چند گزینه‌ای است که پاسخ آنها به ما این امکان را می‌دهد تا عامل «g» یا هوش عمومی را که توسط «چارلز اسپیرمن» پیشنهاد شده است، تجزیه و تحلیل و ارزیابی کنیم.

تست ریون با اشاره به فرآیندهای ذهنی و شناختی به ما اجازه می‌دهد تا به مشکلات روزانه به مانند سولات داخل آزمون پاسخ‌هایی در خور توجه دهیم. امروزه بیشترین کاربرد این تست برای اندازه گیری IQ است و می‌توان از آن برای کودکان و بزرگسالان استفاده کرد. در این بررسی به تمامی سوالات شما در مورد تست آی کیو ریون پاسخ می‌دهیم.

شاید این سوال شما هم باشد که، چگونه تست هوش ریون را انجام دهیم؟ شما به راحتی می‌توانید از طریق ابزار "مرکزش" در بالای ین صفحه، تست آی کیو یا هوش ریون را به صورت رایگان و آنلاین انجام دهید.

 

تست هوش ریون چیست؟

تست هوش IQ ریون (Raven IQ Test) که بیشتر به عنوان ماتریس‌های پیشرونده ریون شناخته می‌شود، یک آزمون غیرکلامی مهارت‌های پردازش شناختی است. این تست در ابتدا توسط «دکتر جان سی ریون» در سال 1936 ایجاد شد. این تست برای اندازه گیری دو جزء اصلی هوش عمومی یعنی توانایی درک پیچیدگی و توانایی ذخیره و بازتولید اطلاعات طراحی شد.

تست هوش ریون توانایی‌های استدلالی که به طور کلی با موفقیت در مدرسه مرتبط است را ارزیابی می‌کند. این یک آزمون چند گزینه‌ای است که از 60 مسئله برای دانش آموز تشکیل شده است. با پیشرفت آزمون، سوالات به‌ طور فزاینده‌ای سخت‌تر می‌شوند. تست IQ ریون به جای آزمایش برای سطح پیشرفت دانش آموزان، پردازش شناختی و هوش سیال را ارزیابی می‌کند.

این آزمون بدون توجه به سطح زبان، توانایی‌های خواندن یا پیشینه تحصیلی دانش آموزان ساخته شده و کاملاً بی‌طرفانه است. این آزمون از سوالاتی تشکیل شده است که دارای ماتریسی از چندین شکل یا آیتم است. دانش آموز باید از بین گزینه‌ها موردی را انتخاب کند تا مشخص شود که کدامیک با ماتریس سازگارتر است.

 

تست هوش ریون چگونه استفاده می‌شود؟

تست آی کیو ریون بیشتر به عنوان یک معیار کلی برای سنجش هوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این تست برای پذیرش در مدارس استعدادهای درخشان و تیزهوشان و سایر می‌شود.

ماتریس‌های پیشرونده ریون از 60 سوال مختلف چند گزینه‌ا‌ی تشکیل شده‌اند که به ترتیب پیچیدگی به کاربر نمایش داده می‌شوند. سوالات در قالب یک ماتریس در مربع‌های 6×6، 4×4، 3×3 یا 2×2 ارائه خواهند شد. این آزمون معمولاً حدود 45 دقیقه طول می‌کشد و به صورت گروهی انجام می‌شود. تست هوش ریون مولفه‌های مختلف هوش را به شرح زیر را ارزیابی می‌کند:

 •  توجه به جزئیات
 • تفکر مقوله‌ای (Categorical Thinking)
 • استدلال مفهومی
 • رمزگشایی
 • توانایی‌های حل مسئله
 • ترتیب دهی یا تولی یابی (توانایی درک توالی چیزها)
 • سنتز و تجزیه و تحلیل
 • مهارت‌های پردازش اطلاعات

 

ویژگی‌های تست هوش ریون

تست ریون چند ویژگی مهم دارد که به شرح زیر هستند:

 • آزمون را می‌توان به صورت جمعی یا جداگانه انجام داد.
 • سوالات در مجموعه‌ای از گروه‌های ماتریسی با پیچیدگی فزاینده نسبت به گروه‌های قبلی ارائه می‌شوند.
 • سوالات براساس تجزیه و تحلیل و میزان تفکر آن طراحی و توسعه یافته‌اند.
 • این تست ظرفیت هوش، ذهن و ادراک را ارزیابی می‌کند.
 • به طور گسترده‌ای در مراکز آموزشی و در شرکت‌ها جهت فرآیندهای استخدام و انتخاب پرسنل استفاده می‌شود.

دقت آزمون با پیروی از فرمول‌های کودر-ریچاردسون و معیارهای ترمن-مریل، تقریباً بین 0.87 و 0.81 است. ذکر این نکته ضروری است که طراح این تست (جان ریون)، بیان کرده است که این آزمون نباید تنها برای سنجش هوش مورد استفاده قرار گیرد بلکه باید منابع اطلاعاتی دیگری را در نظر گرفت تا آزمون نتایج دقیق‌تری داشته باشد.

 

کاربرد تست هوش IQ ریون چیست؟

این آزمون معمولاً در مراکز آموزشی و همچنین در آزمون‌های گزینشی پرسنل اجرا می‌شود. اخیراً رایج شده است که این تست بخشی از آزمون‌های روانی-فنی در فرآیندهای شغلی است. نمونه‌های اولیه از این آزمون برای متقاضیان نیروهای مسلح بریتانیا در سال 1942 در یک نسخه 20 دقیقه‌ای از ماتریس‌های استاندارد ریون انجام شد. امروزه روانشناسان همچنین از تست‌های مختلف ماتریس ریون برای تشخیص ناتوانی‌های یادگیری یا پتانسیل بالای ذهنی استفاده می‌کنند.

 تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که افراد مبتلا به اوتیسم معمولاً در تست‌های ماتریس ریون نسبت به تست‌های آی اکیو دیگر مانند WAIS یا WISC امتیاز بیشتری کسب می‌کنند. این آزمون یک تخمین غیرکلامی از هوش سیال را در نظر می‌گیرد. همانطور که قبل‌تر بیان شد، تست هوش ریون شامل 60 سوال چند گزینه‌ای است که به ترتیب سختی رتبه بندی شده‌اند که شامل دو مورد زیر هستند:

 • ماتریس‌های پیشرونده رنگی ریون (برای کودکان)
 • ماتریس‌های پیشرفته پیشرونده ریون (برای افراد با هوش بالاتر)

 

سیستم نمره تست IQ ریون چگونه است؟

آزمون به یک نمره کلی تقسیم شده که به صورت «صدک» ارائه می‌شود. صدک درصد نیست بلکه صدک نمره‌ای است که نشان دهنده درصد دانش آموزانی خواهد بود که امتیاز کمتری نسبت به دیگر دانش آموزان شرکت کننده در آزمون کسب کرده‌اند. برای مثال، اگر فرزند شما در آزمون هوش ریون با صدک 90 امتیاز بگیرد، این نشان می‌دهد که 90 درصد دانش آموزان امتیاز کمتری نسبت به فرزند شما کسب کرده‌اند، نه اینکه 90 درصد سوالات را درست پاسخ داده‌اند.

اگرچه ماتریس‌های پیشرونده ریون یک تست IQ هستند اما صدک‌ها روش کارآمدتری برای ارزیابی نتایج در مقایسه با نمره آی کیو عمومی هستند. با این حال، نمرات صدک را می‌توان به راحتی به نمرات استاندارد یا IQ تبدیل کرد. یک امتیاز در صدک 97 معادل نمره IQ برابر با 130 یا بالاتر خواهد بود. در حالی که هنگام تعیین اینکه آیا یک کودک باهوش است یا خیر، مولفه‌های دیگری وجود دارند که باید آنها را در نظر گرفت. صدک 97 یا بالاتر نشان می‌دهد که کودک از نظر هوش استعداد بالایی دارند.

 

نحوه مقایسه تست هوش IQ ریون با سایر تست‌های هوش چگونه است؟

انواع دیگری از تست‌های هوش وجود دارند اما ماتریس‌های پیشرونده ریون اغلب به عنوان استاندارد طلایی برای ارزیابی هوش و تست‌های غیرکلامی شناخته می‌شوند. سایر آزمون‌های استاندارد مانند تست اولست (OLSAT) یا آزمون توانایی مدرسه اوتیس-لنون (Otis-Lennon) می‌توانند تا 80 دقیقه طول بکشند، در حالی که ریون حدود نیمی از این زمان را می‌گیرد.

یکی دیگر از انواع رایج تست هوش، KBIT است که به عنوان تست هوش کوتاه کافمن نیز شناخته می‌شود. این تست به دلیل سرعت بالایش آن محبوب است. تست KBIT معمولا بین 15 یا 20 دقیقه طول می‌کشد و برای همه افراد در تمام سنین قبل استفاده است (نه فقط برای دانش آموزان). این تست در حالی که شناسایی دانش آموزان مستعد مفید است اما برای شناسایی افراد دارای ناتوانی‌های شناختی یا رشدی نیز بسیار مفید خواهد بود.

 

چگونه برای تست آی کیو ریون آماده شویم؟

مانند هر نوع آزمون استانداردی، ارائه نمونه سوالاتی که به دانش آموزان کمک می‌کند تا با قالب ماتریس آشنا شود بسیار مهم است. از آنجایی که تست هوش ریون غیرکلامی است، لازم خواهد بود به دانش آموزان توضیح داده شود که این تست چگونه کار می‌کند و همچنین چگونه آنها می‌توانند عنصر گم شده را حل کنند.

یک راه عالی این است که برخی از سوالات را با صدای بلند برای آنها حل کرده و به صراحت افکار خود را بیان کنید. این استراتژی «تفکر با صدای بلند» نام دارد که به دانش آموزان کمک می‌کند تا بفهمند چگونه می‌توانند سوالات را حل کنند. تست IQ ریون به دلیل دقت و ماهیت بی‌طرفانه‌اش در هنگام استفاده برای ارزیابی هوش شناخته می‌شود. با درک بهتر انواع سوالات، فرزند شما شانس بسیار خوبی برای موفقیت در آزمون دارد.

 

کلام آخر

تست هوش ریون آزمون غیر کلامی و ابزاری پرکاربرد و کارآمد برای اندازه گیری استدلال قیاسی، ادراک و بهره هوشی است. این آزمون بدون ایجاد تحلیل شفاهی به صورت فکری حل می‌شود. تست ریون یک ارزیابی روانشناختی است که از مجموعه‌ای اشکال هندسی ناقص برای تجزیه و تحلیل استفاده می‌کند. این تست در نهایت سطح IQ فرد را اندازه گیری می‌کند. انجام تست آی کیو ریون ارزان است و می‌تواند جالب و سرگرم کننده نیز باشد.

امتیاز دهید

4.4 امتیاز از 28 رای