تبدیل تاریخ به شمسی، میلادی و قمری

نوع تبدیل
روز
ماه
سال

تبدیل
Loading...فاصله ی زمانی تا امروز

----


تاریخ امروز ایران

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

11 دیدگاه
ابوذر
در تاریخ 1401-5-10 ساعت 10:43

چقدر راحت و دقیق دمتون گرم


عیسی احمدی
در تاریخ 1401-5-13 ساعت 06:52

باسلام ممنون ام عالی برنامه تون

پاسخ ادمین: ممنون از شما که به سایت ما سرزدید


علی ابراهیمی
در تاریخ 1401-5-21 ساعت 09:26

خدا بهتون خیر بده


مهدی نقیب
در تاریخ 1401-5-27 ساعت 10:49

ایول بسیار عالی و راحت


ایدین
در تاریخ 1401-5-30 ساعت 03:59

لطفا به من بگید سال ۹۱ هستم یا۹۲


زهره خسروی
در تاریخ 1401-6-8 ساعت 09:48

بسیار ممنون وکار بردی خوب وعالی بود


Mehmet
در تاریخ 1401-6-14 ساعت 11:25


سلنا
در تاریخ 1401-6-17 ساعت 08:32

خیلی عالیه خفن بود


محمدشریف وحیدی هرمزگان
در تاریخ 1401-6-18 ساعت 06:40

بسیار خوب محاسبه ای دقیق این کار شما قابل تقدیر وتشکر می باشد


زهرا
در تاریخ 1401-6-20 ساعت 12:02

آفرین مختصر مفید


فرامرز شیرزاد
در تاریخ 1401-6-22 ساعت 08:06

خیلی متشکرم عالی بود


نیاز به تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و یا برعکس آن، یعنی تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در موقعیت‌های مختلفی از جمله تبدیل تاریخ تولد و سن، تبدیل تاریخی شمسی به میلادی برای گذرنامه و یا پر کردن انواع فرم‌ها درخواست در زندگی روزمره احساس می‌شود. از آنجا که تاریخ میلادی تاریخ رسمی بسیاری از کشورهاست، ممکن است حتی در یک روز چندبار به تبدیل تاریخ مسیحی به شمسی احتیاج پیدا کنیم.

سایت "مرکزش" ابزاری رایگان و آنلاین برای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی یا برعکس آن را برای شما آماده کرده‌است، که از آن می‌توانید برای به دست آوردن تاریخ میلادی امروز یا تبدیل تاریخ‌های مختلف استفاده کنید. در ادامه نحوه و نکات پیرامون استفاده از ان را بیان کرده ایم.


 

تبدیل تاریخ آنلاین با ابزار "مرکزش"

ابزار رایگان و آنلاین مرکزش، که در بالای این صفحه است، یک ابزار سریع و راحت مبدل تاریخ می‌باشد. شما با وارد کردن تاریخ روزی که در آن هستید و انتخاب نوع تبدیل تاریخ، به راحتی می‌توانید در چند ثانیه به هدف خود برسید. این ابزار قادر به تبدیل تاریخ به موارد زیر می‌باشد.

  • تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و قمری
  • تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و قمری
  • تبدیل تاریخ قمری به شمسی و میلادی

بعد از انتخاب یکی از موارد بالا در ابزار مبدل تاریخ، حالا کافی است که روز، ماه و سال را در بخش مربوطه وارد کرده و تاریخ تبدیل شده را دریافت کنید.

اگر تنها به دنبال تاریخ میلادی امروز در تقویم میلادی 2020 نیستید، و مایلید در مورد تبدیل تاریخ مسیحی به شمسی بیشتر بدانید، شما را به مطالعه ادامه این مطلب دعوت می‌کنیم.


 

فرمول تبدیل تاریخ شمسی به میلادی

هر سایت و برنامه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی، از فرمول مشخصی برای اینکار استفاده می‌کند. به طور کلی اگر قصد دارید که تبدیل تاریخ را به صورت دستی یاد بگیرید، انجام آن به کمک فرمول زیر است:

  • روش تبدیل تاریخ شمسی به میلادی نسبت به تبدیل تاریخ مسیحی به شمسی پیچیده‌تر است. برای اینکار، شما ابتدا باید تعداد روزهای سپری شده از سال شمسی کنونی را به دست آورید (به کبیسه بودن یا نبودن سال توجه کنید). در ادامه باید اختلاف ابتدای تاریخ سال شمسی با میلادی را به عددی که در مرحله قبل به دست آوردید، اضافه کنید. اختلاف تاریخ شمسی و میلادی ۲۲۶۸۹۹ روز است. حالا باید عدد 621 یا 622 را به سال شمسی اضافه کنید تا سال میلادی و تاریخ میلادی امروز مشخص شود.

 

فرمول تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و برعکس

در ادامه فرمول تبدیل تاریخ میلادی به شمسی را بررسی می‌کنیم:

  • برای تبدیل تاریخ مسیحی یا همان میلادی به شمسی، اگر تاریخ موردنظر شما بین اول ژانویه تا 21 مارس است، باید عدد 622، و اگر تاریخ موردنظرتان بین 22 مارس تا انتهای دسامبر است، باید عدد 621 را از سال میلادی کم کنید تا عملیات تبدیل تاریخ میلادی به شمسی تکمیل شود.

 

برنامه مبدل تاریخ شمسی به میلادی

استفاده از فرمول تبدیل تاریخ معایب خاص خود را دارد، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از محاسبه‌گر موجود در همین صفحه به منظور تبدیل تاریخی شمسی به میلادی برای گذرنامه یا اهداف دیگر استفاده کنید.

این محاسبه‌گر دقیق شامل تمامی اصلاحات سال‌های مختلف تقویم شمسی و میلادی برای تبدیل تاریخ مسیحی به شمسی است، و شما برای به دست آوردن تاریخ میلادی امروز (حتی برای هزاره‌های آینده) هیچ محدودیت زمانی ندارید. در ادامه با تاریخچه و ویژگی‌های تقویم‌های میلادی و شمسی بیشتر آشنا می‌شویم.


 

تاریخچه تبدیل تاریخ مسیحی به شمسی

تقویم بین‌المللی میلادی در بسیاری از کشورهای جهان مبدا تاریخ رسمی است. تقریبا تمام کشورهای جهان (به جز آنهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم)، از تاریخ میلادی استفاده کرده، و برخلاف ما به تبدیل تاریخ میلادی به شمسی نیازی ندارند. نباید تصور کرد که کشورهای اسلامی تنها کشورهایی هستند که از این تقویم استفاده نمی‌کنند، و در موقعیت‌های مختلف به تبدیل تاریخ مسیحی به شمسی نیاز پیدا می‌کنند.

در تبدیل تاریخ میلادی به شمسی، تقویم میلادی برگرفته از تقویم ژولینی با مبدا میلاد عیسی است. این تقویم برای اولین بار از سوی آلویسیوس لیلیوس که پزشکی از اهالی کالابریا بود، پیشنهاد شد. به دلیل نقصی که تقویم میلادی در مورد سال‌های کبیسه داشت، این تقویم در سال ۱۵۸۲ توسط پاپ گریگوری سیزدهم اصلاح، و به تقویم گریگوری (گرگوری) مشهور شد. با این وجود، در ایران و کشورهای عربی به آن تقویم میلادی گفته می‌شود.

امروزه تنها کشورهای ایران، افغانستان، اتیوپی و نپال هستند که از تقویم میلادی استفاده نمی‌کند. ایران و افعانستان از تقویم‌های ایرانی استفاده می‌کنند، و به این ترتیب گاه‌به‌گاه باید از ابزارهایی برای به دست آوردن تاریخ امروز یا تبدیل تاریخ میلادی به شمسی استفاده کنند. دو کشور دیگر تقویم‌های غیرجهانی و مخصوص به خود را دارند.


 

تاریخچه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی

بسیاری از افرادی که از تبدیل تاریخی شمسی به میلادی برای گذرنامه، آزمون‌های بین‌المللی و... استفاده می‌کنند، ممکن است با تاریخچه جالب تقویم در ایران آشنا نباشند.

پیش از ورود اسلام، مردم ایران از تقویمی ۳۶۰ روزه با 12 ماه استفاده می‌کردند. برای جبران 5 روز کوتاه‌تر بودن سال‌ها، هر ۶ سال یکبار ماه سیزدهمی به این تقویم اضافه می‌شد. پس از ورود اسلام این تقویم در بسیاری از مناطق فراموش، تقویم مبتنی بر سال هجری قمری جایگزین آن شد. اما چه شد که تاریخ شمسی جایگزین تاریخ قمری شد، و ما امروزه از برنامه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی برای تبدیل تاریخ استفاده می‌کنیم؟

حدود ۴۰۰ سال بعد از ورود اسلام به ایران، پادشاه وقت یعنی جلال الدین ملکشاه سلجوقی از وزیر خود خواجه نظام الملک طوسی خواست تا تقویم دقیقی را طراحی کند. خواجه نظام الملک دانشمند، فیلسوف و منجم زمان یعنی حکیم عمر خیام را به عنوان مامور این کار انتخاب کرد. بدین ترتیب، در سال ۴۷۱ هجری قمری تقویم جلالی توسط خیام در تنظیم شد که پایه تقویم هجری شمسی امروزی است.

 

مزایای تقویم شمسی

درست است که ما مکررا باید با انواع برنامه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی یا سایت‌های مختلف تبدیل تاریخ مسیحی به شمسی را انجام دهیم و تاریخ میلادی امروز را پیدا کنیم، اما تقویم شمسی مزایای بسیار جالب توجهی هم دارد؛ برای مثال:

  1. طول سال، نوروز و كبیسه‌ها در تقويم شمسی با کمک محاسبات نجومی به دست آمده‌اند. تقويم شمسی تنها تقويم رایج در جهان است كه علاوه بر كبيسه‌های چهارساله، كبيسه پنج‌ساله نيز دارد. این كبيسه‌های پنج‌ساله موجب باعث انطباق دقيق تقويم شمسی با فصل‌های طبيعی می‌شود. حتی تعداد روزهای هر ماه در تقويم شمسی نیز مبنای نجومی دارد.
  2. همان‌طور که می‌دانید، آغاز سال تقويم شمسی همزمان با بهار و شكوفایی طبيعت است. در تمام تاريخچه تقويم در جهان، هیچ تقويمی كه آغاز سال آن با آغاز بهار منطبق باشد، وجود نداشته است.

امیدواریم هرگاه که از برنامه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی به منظور تبدیل تاریخ تولد به سن یا برای گذرنامه استفاده می‌کنید، مزایای تقویم شمسی را در ذهن داشته باشید.


 

تبدیل تاریخی شمسی به میلادی برای گذرنامه

درکنار پیدا کردن تاریخ مراسم‌های مهم، آزمون‌های بین‌المللی، محاسبه و تبدیل تاریخ تولد به سن برای ایجاد یک حساب کاربری در گوگل و سایر شبکه‌های اجتماعی و...، تبدیل تاریخی شمسی به میلادی برای گذرنامه یکی از مهمترین دلایل کاربرد انواع برنامه مبدل تاریخ می‌باشد.

 

امیدواریم که از کار کردن با ابزار تبدیل تاریخ "مرکزش" لذت برده باشید. شما می‌توانید برای تبدیل تاریخ از شمسی به میلادی و قمری و برعکس، در کوتاه ترین زمان برای کارهای خود از آن استفاده کنید.

امتیاز دهید

4.9 امتیاز از 1022 رای