ابزارهای مرتبط : تقویم اوقات شرعی و زمان اذان 1401 تبدیل تاریخ به شمسی، میلادی و قمری

لحظه تحویل سال 1400

تحویل سال

13:07:27

روز شنبه ، 30 اسفند 1400

6 شعبان 1442 ||  20 March 2021

[ ســال گــاو ]


زمان باقیمانده تا لحظه تحویل سال

لحظه تحویل سال 1400

لحظه تحویل سال 1400 مانند سایر لحظات تحویل سال، یکی از هیجان‌انگیزترین و دلپذیرترین لحظه‌های عمر ماست. هرچند لحظه ی تحویل سال 1400 فقط یک لحظه است، اما به نظر می‌رسد که برای مدتی زمان در آن متوقف می‌شود. در لحظه دقیق تحویل سال 1400، سکوت خاصی حکفرما می‌شود و هرکس با دنیایی از خاطره و برنامه‌ریزی، به انتظار صدای توپ سال نو و آغاز سال جدید می‌نشیند.

در مرکزش می‌توانید زمان باقی‌مانده تا لحظه تحویل سال 1400 را به‌طور دقیق ببینید. با ما همراه باشید تا ضمن اطلاع از لحظه تحویل سال 1400، مروری بر رسوم کهن ایرانی در این ایام داشته باشیم، و ببینیم سال ۱۴۰۰ سال چه حیوانی است.

 

لحظه دقیق تحویل سال 1400

لحظه تحویل سال 1400 آنقدر برای ما خاص است که به محض بیرون آمدن از حال و هوای لحظه ی تحویل سال ۱۳۹۹ آن را جستجو می‌کنیم. گویی این لحظه خاص است که باید یک سال تمام خودمان را برای استقبال از آن آماده کنیم.

لحظه ی تحویل سال 1400 توسط موسسه ژئوفیزیک، و بر مبنای نصف النهار رسمی ایران با طول جغرافیایی 52.5 درجه شرقی محاسبه می‌شود. لحظه دقیق تحویل سال 1400 و آغاز سال شمسی جدید، برابر است با لحظه رسیدن خورشید به نقطه اعتدال بهاری یا همان برج فلکی حمل. یعنی هنگامی که فاصله خورشید از نقطه اعتدال بهاری صفر بشود، سال نو آغاز می‌شود.

 لحظه ی دقیق تحویل سال 1400 طبق اعلام موسسه ی ژئوفیزیک تهران عبارت است از: ساعت ۱۳ و ۷ دقیقه و ۲۸ ثانیه روز شنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ شمسی، برابر با ۲۰ مارس (مارچ) ۲۰۲۱ میلادی و ۶ شعبان ۱۴۴۲ قمری. بنابراین، فردای لحظه ی دقیق تحویل سال 1400 اول فروردین یا نوروز است؛ زیرا:

  •   اگر لحظه تحویل سال قبل از لحظه ظهر باشد، همان روز اول فروردین است.
  •   اگر لحظه تحویل سال بعد از لحظه ظهر باشد، فردای آن روز اول فروردین است.

مهمترین موضوع پس از اطلاع از لحظه تحویل سال 1400، بررسی تعطیلات سال جدید است. تعطیلات فروردین ماه در تقویم رسمی ۱۴۰۰ هفت روز است.

 

آیین‌های نوروز در لحظه ی تحویل سال 1400

عید نوروز بزرگ‌ترین جشن ملی ماست، اما محدود به مرز‌های ما نیست. علاوه بر کشور‌های همسایه مانند تاجیکستان و افغانستان، فرزندان ایران این عید و لحظه تحویل سال 1400 را در سراسر جهان گرامی می‌دارند.

خانه‌تکانی، روشن کردن آتش و پوشیدن لباس نو از آیین‌های قدیمی در لحظه تحویل سال 1400 است. مهمترین آنها پهن کردن سفره هفت سین با نمادهای خاص است؛ سبزه نماد حیات و شادابی، سیب نماد سلامتی، سنجد نماد سنجیده عمل کردن (یا عشق)، سکه نماد روزی، سیر نماد مناعت طبع، سماق نماد بردباری و سرکه نماد برکت.

دعای تحویل سال 1400

کمی پیش از لحظه تحویل سال 1400، بزرگ خانواده با خواندن دعای تحویل سال و یا فال حافظ، به استقبال سال جدید می‌رود:

ای تغییردهنده دل‌ها و دیده‌ها (یا مقلب القلوب و الابصار)

ای تدبیرگر شب و روز (یا مدبر الیل و النهار)

ای گرداننده سال‌ها و حالت‌ها (یا محول الحول و الاحوال)

حال ما را به نیکوترین حال دگرگون کن (حول حالنا الی احسن الحال)

 

سال 1400 سال چه حیوانی است؟

هر سال را به هر حیوانی نسبت می‌دهند، و نماد سال 1400 نیز گاو است. در مباحث فال و طالع‌بینی، متولدین این سال آرام و صبور هستند و در عین دقیق بودن روش متعادلی متعادل در زندگی دارند. در ارتباط با متولدین سال‌های دیگر، با متولدین سال‌های خروس، موش، مار و میمون خیلی خوب کنار می‌آیند، اما ممکن است با متولدین سال‌های ببر و بز مشکل بهم بزنند.

برخی از متولدین معروف سال گاو عبارت است از: چارلی چاپلین، ارسطو، آدولف هیتلر، یوهان سباستین باخ، وینسنت ونگوگ، والت دیزنی و ناپلئون بناپارت.

مرکزش در لحظه تحویل سال 1400 برای شما سالی پر از سلامتی، شادی و آرامش آرزو می‌کند.

امتیاز دهید

5.0 امتیاز از 54 رای