دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

7 دیدگاه
حنا
در تاریخ 1401-5-11 ساعت 09:42

چه سایت باحالی دارین دمتون گرم

پاسخ ادمین: خواهش می کنم مرس یاز شما که به سایت ما سرزدید


TS
در تاریخ 1401-6-9 ساعت 11:18

Thanks


محلقا بید گلی
در تاریخ 1401-6-13 ساعت 02:23

عالی


آیدا
در تاریخ 1401-6-16 ساعت 02:30

عالی


marjan.j
در تاریخ 1401-6-25 ساعت 06:42

عالیییییی وجالب


محمد حسین در ویشی
در تاریخ 1401-7-12 ساعت 06:14

محمدحسین درویشی


محمد عبدی
در تاریخ 1401-8-30 ساعت 01:25

من پول دار میشم یا نه


ابزار بالا یک نرم افزار دقیق برای محاسبه bmi  یا شاخص توده بدنی است که شما با کمک آن می‌توانید متوجه شوید که چقدر اضافه وزن دارید. کافی است که قد و وزن خود را در ابزار وارد کنید تا میزان شاخص توده بدنی شما، وضعیت آن، میزان اضافه وزن و محدوده وزن طبیعی شما رابه نمایش در بیاورد. در ادامه با ما همراه باشید تا بدانیم bmi چیست و فرمول محاسبه آن به چه صورت است؟

 

 

شاخص توده بدنی یا BMI چیست؟

bmi (بی ام ای) یا شاخص توده بدنی (Body Mass Index) در واقع یک فاکتور است که نشان می‌دهد قد و وزن شما تا چه اندازه با هم متناسب است و آیا داری چربی اضافه و یا اضافه وزن هستید یا خیر. که همانطور که گفتیم با استفاده از قد و وزن به عنوان فاکتورهای وزن ایده‌آل، میزان BMI محاسبه می‌شود.

به شاخص توده بدنی شاخص «کوتله» نیز می‌گویند. آدولف کوتله دانشمند بلژیکی‌ای بود که شاخص BMI را در قرن نوزده ابداع کرد. با محاسبه BMI به کمک فرمول شاخص توده بدنی، متوجه خواهید شد که آیا لاغر یا چاق هستید، یا اینکه وزن‌تان در محدوده مناسبی قرار دارد. در ادامه روش محاسبه BMI بدن را توضیح می‌دهیم.

 

فرمول محاسبه BMI 

در این بخش قصد داریم فرمول محاسبه BMI را توضیح دهیم و بگوییم شاخص توده بدنی چگونه محاسبه می‌شود. برای محاسبه BMI زنان و مردان از فرمول زیر استفاده کنید:

(وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر (قد بر حسب متر به توان 2) =BMI

بعد از به دست آوردن شاخص توده بدنی خود، از طریق عکس زیر و یا جدولی که در ادامه آورده ایم، وضعیت سلامت بدن خود را بررسی کنید. روش محاسبه BMI بسیار ساده و محاسبه BMI آنلاین از آن هم ساده‌تر است. در ادامه چند مثال برای نحوه محاسبه BMI را آورده‌ایم.

 


(برای دسترسی سریعتر به نمودار تفسیر bmi دختران 5-19 سال و پسران 5-19روی لینک مورد نظر کلیک کنید)


 

محاسبه bmi

 


(برای محاسبه BMR و محاسبه سن با کمک ابزار و در کوتاهترین زمان، روی لینک مورد نظر کلیک کنید)


 

چند مثال برای محاسبه بی ام ای

در این قسمت شاخص توده با مثال را برای شما توضیح می‌دهیم تا با روش محاسبه BMI بهتر آشنا شوید:

1. فرض می‌کنیم فردی با قد 170 سانتی‌متر، 58 کیلوگرم وزن دارد. با استفاده از فرمول محاسبه BMI و اندازه‌گیری شاخص توده بدنی، عدد 20.1 به دست می‌آید. وزن این فرد با توجه به شاخص توده بدن او طبیعیست.

2. فردی دیگر 185 سانتی‌متر قد و 105 کیلوگرم وزن دارد. با محاسبه BMIآنلاین یا استفاده از روش محاسبه BMI به صورت دستی، به عدد 30.7 برای شاخص BMI می‌رسیم. در این مورد، جدول شاخص توده بدنی  به ما می‌گوید که فرد چاقی نوع اول (معمولی) دارد.

قدم بعد پس از استفاده از فرمول محاسبه وزن و به محاسبه شاخص توده بدن، تفسیر آن است. با ما همراه باشید تا توضیح دهیم شاخص توده بدنی باید چند باشد.

 

جدول راهنمای شاخص توده بدنی

پس از محاسبه BMI، بررسی جدول شاخص توده بدنی بهترین کار برای تفسیر عددی که به دست آورده‌اید است.

 

جدول شاخص توده بدنی (جدول BMI)

 

با استفاده از این جدول شاخص توده بدنی و رنگ‌های آن به راحتی می‌توانید پس از محاسبه بی ام ای، میزان تناسب قد و وزن‌تان را بسنجید. برای تفسیر BMI نیز بخش بعد را مطالعه کنید.

 

تحلیل شاخص توده بدنی یا BMI بزرگسالان

حالا که می‌دانیم BMI یا شاخص توده بدنی چگونه محاسبه می‌شود، در ادامه با تفسیر دقیق هر بازه عددی برای شاخص BMI یا همان شاخص توده بدن آشنا می‌شویم:

 • bmi کمتر از 18.5:

شما کمبود وزن دارید. توصیه می‌کنیم برای رساندن وزن خود به میزان مطلوب به مشاور تغذیه مراجعه کنید، تا وزن لازم را به صورت اصولی و بدون ایجاد مشکل برای سلامتی‌تان اضافه کنید.

 •  شاخص BMI بین 18.5 تا 24.9 :

وزن شما با توجه به قدتان مناسب است. با حفظ همین وزن به کمک ورزش و رژیم غذایی سالم، می‌توانید به حفظ سلامتی‌تان کمک شایانی کنید.

 • bmi بین 25 تا 29.9 :

این شاخص توده بدنی برای خانم‌ها و آقایان نشان‌دهنده وجود مقداری اضافه وزن است. در این حالت نیز توصیه می‌کنیم با مراجعه به مشاوره تغذیه و تغییراتی در سبک زندگی، این شاخص را به بازه مطلوب برسانید.

 • شاخص توده بدنی بالاتر از 30 :

شاخص توده بدن 30 و بالاتر از آن به معنی چاق بودن فرد است. هر چه این عدد بالاتر رود، کلاس چاقی نیز افزایش می‌یابد. کلاس‌های چاقی با افزایش 5 واحد شاخص BMI تغییر می‌کنند. برای مثال 30 تا 35 چاقی کلاس یک، 35 تا 40 چاقی کلاس دو (شدید) و... .

 

محاسبه شاخص توده بدنی

 

فرمول محاسبه BMI برای خانم ها به چه صورت است؟

روش محاسبه و فرمول bmi برای خانم‌ها و آقایان فرقی ندارد و برای هر دو از یک فرمول استفاده می‌شود. به طور کلی روش محاسبه بی ام ای برای افراد بالای 19 سال که ورزشکار نیستند و معلولیت جسمانی ندارند، از یک فرمول محاسبه BMI پیروی می‌کند.

اما این اعداد متوسط شاخص توده بدنی برای کودکان و ورزشکاران متفاوت است، که در ادامه توضیح خواهیم داد. نکته مهم در محاسبه BMI خانم ها، در فرمول و نحوه اندازه‌گیری شاخص توده بدنی نیست. زیرا جنسیت در محاسبه بی ام ای اهمیتی ندارد. اما در تفسیر شاخص توده بدنی، جنسیت در تعیین میزان اضافه وزن موثر است.

اگر قصد ندارید با فرمول، به محاسبه bmi یا شاخص توده بدنی بپردازید، می‌توانید از ابزار بالای صفحه برای حساب کردن BMI برای خانم‌ها یا آقایان استفاده کنید.

 

شاخص توده بدنی کودکان و نوجوانان (افراد زیر 19 سال)

به دلیل تفاوت بدنی کودکان با افراد بالغ و حساسیت آنها به تجویزهای خودسرانه و غیراصولی، نباید محاسبه BMI را برای آنها انجام داد. محاسبه شاخص توده بدنی، برای کودکان و نوجوانان که به آن صدک BMI می‌گویند، درصدی را برای مقایسه کودک با کودکان هم‌سن و هم‌جنسیت او نیز درنظر می‌گیرد. محاسبه BMI برای کودکان نشان می‌دهد که آیا کودک به‌خوبی رشد کرده است یا خیر. در ادامه تفاسیر صدک BMI را می‌بینید:

 • صدک BMI کمتر از 2 : نشانه کمبود وزن است
 • صدک BMI بین 2 و 90 : نشانه وزن مطلوب است
 • صدک BMI بین 90 و 97 : نشانه اضافه وزن است.
 • صدک BMI بیشتر از 97 : نشانه چاقی در کودک است.

در زیر شما نمودارهای سازمان جهانی بهداشت را که مربوط به bmi های کودکان و نوجوانان دختر و پسر در دو بازه زمانی (2 تا 5 سال) و (5 تا 19 سال) است را مشاهده می کنید.

 

نمودار شاخص توده بدنی کودکان پسر 2تا 5 سال

 

نمودار بی ام ای کودکان و نوجوانان پسر 5 تا 19 سال

شاخص توده بدنی کودکان و نوجوانان

 

نمودار محاسبه بی ام ای دختران 2 تا 5 سال

محاسبه بی ام ای دختران 2 تا 5 سال

 

نمودار محاسبه شاخص bmi دختران 5 تا 19 سال

شاخص توده بدنی دختران 5 تا 19 سال

 

شاخص توده بدنی مناسب بر اساس سن

در این قسمت قصد داریم ببینیم آیا سن افراد نیز در محاسبه BMI بدن و تفسیر آن تاثیر دارد یا خیر. به‌طور کلی، هر بازه سنی یک شاخص توده بدن مطلوب دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم:

 

شاخص bmi در سنین مختلف

 

اگر اضافه وزن داشته باشم چه خطراتی دارد؟

هرچند اضافه وزن و چاقی لزوما به معنای بیماری نیست، اما نمی‌توان نقش اضافه وزن را در بروز بیماری‌های بعضا جدی نادیده گرفت. برخی خطرات اضافه وزن برای سلامتی بدن عبارت‌اند از:

 • دیابت نوع 2
 • اختلالات خواب
 • آرتروز استخوانی
 • بیماری کیسه صفرا
 • برخی از انواع سرطان
 • فشار و چربی خون بالا
 • سکته و انواع بیماری‌های قلبی عروقی

 

بهترین روش‌های کاهش BMI

محاسبه اضافه وزن و BMI، می‌تواند هشداری برای تغییر سبک زندگی‌مان باشد. برخی از ساده‌ترین و بهترین روش‌های کاهش BMI عبارت‌اند از:

 • رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی مناسب ضامن سلامتی شماست. چنین رژیمی حداقل چربی‌ها و قندهای مصنوعی را دارد؛ و شامل میوه، سبزی، غلات، حبوبات، پروتئین و چربی‌های سالم است. توجه داشته باشید که هیچ گروه غذایی‌ای از یک رژیم غذایی مناسب کاملا خذف نمی‌شود.

 • داشتن برنامه ورزشی

داشتن برنامه ورزشی در کنار رژیم غذایی مناسب بهترین روش برای کاهش BMI است. بهتر است بدانید که در حال کلی، بهترین برنامه ورزشی ترکیبی از ورزش‌های هوازی و قدرتی است.

 • داشتن خواب کافی

از نکات مثبت داشتن خواب کافی هرچه بگوییم کم است. خواب کافی ساختار درونی بدن را تنظیم کرده، و تمرکز، قدرت و نشاط شما برای روز بعد را فراهم می‌کند. اگر از برنامه ورزشی هم استفاده می‌کنید، داشتن خواب کافی از موارد اصلی برای نتیجه‌بخش بودن آن خواهد بود.

 • کنترل و کاهش استرس‌های روزمره

در کنار عوامل فیزیکی مانند موارد قبل، عوامل روانی نیز در کاهش BMI بسیار موثر است. حتما شنیده‌اید که استرس خود یکی از عوامل اضافه وزن است. بنابراین، موارید مانند مدیتیشن، دمنوش‌های آرامش‌بخش، اختصاص وقتی به خود در طول روز و... را برای کاهش استرس‌های روزمره فراموش نکنید.

 

فرمول محاسبه bmi

 

آیا محاسبه BMI میزان دقیق چاقی را می‌گوید؟

محاسبه BMI یا شاخص توده بدنی، به معنای محاسبه میزان چربی بدن براساس قد و وزن است. با محاسبه بی ام ای، عدد به دست آمده دقیقا میزان چاقی را نمی‌گوید، بلکه به افراد کمک می‌کند تا تناسب وزن خود را با قدی که دارند، بسنجند و حدود اضافه وزن خود را محاسبه کنن. اگر شما نیز قصد محاسبه بی ام ای خود را دارید، از طریق ابزار تخمین bmi بالا اقدام کنید.

 

آیا فرمول محاسبه بی ام ای برای ورزشکاران هم مناسب است؟

گفتیم که محاسبه بی ام ای با فرمول یا محاسبه آنلاین BMI برای افرادی که ورزشکار هستند، مناسب نیست. ورزشکاران حرفه‌ای نسبت به افراد عادی عضلات بیشتری دارند، بنابراین شاخص توده بدن آنها در مقایسه با افراد معمولی (برای قد یکسان) کمی بیشتر است.

به همین دلیل، اگر جزو این دسته از افراد هستید، بهتر است به جای محاسبه BMI آنلاین یا با فرمول شاخص توده بدنی، برای محاسبه میزان چربی بدن‌تان از «بادی آنالیز» استفاده کنید. برای کودکان، افرادی با بیماری‌های شدید و معلولیت جسمانی نیز محاسبه BMI بدن معیار مناسبی برای سلامت آنها نیست. 

 

محاسبه bmi  برایتان آسان شد؟

قطعا با خواندن این محتوا و با استفاده از ابزار تخمین شاخص توده بدنی، در کوتاهترین زمان، می‌توانید از وضعیت سلامت جسمانی خود باخبر شوید. تمامی جداول و نمودارهای بالا به شما کمک می‌کند که به راحتی بعد از محاسبه bmi، عدد به دست آمده را تفسیر کنید و قدم های لازم در جهت سلامتیتان بردارید.

امتیاز دهید

4.5 امتیاز از 596 رای