محاسبه آنلاین bmr (میزان کالری مصرفی)

میزان کالری مورد نیاز شما برای فعالیت روزانه
- - -

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

محاسبه BMR یامتابولیسم پایه چیست؟

منظور از محاسبه BMR یا میزان سوخت و ساز پایه (Basal Metabolic Rate)، محاسبه کالری موردنیاز روزانه بدن است. محاسبه بی ام ار یا متابولیسم پایه به شما می‌گوید که حداقل انرژی مورد نیاز بدن‌تان در یک روز چقدر است. محاسبه BMR با توجه به فاکتورهای مختلفی محاسبه می‌شود و برای هر فرد متفاوت می‌باشد.

محاسبه متابولیسم پایه، به به تشخیص و سنجش سوخت و ساز بدن (میزان فعالیت بدنی) و  توجه به میزان درست کالری غذاها در رژیم غذایی شما کمک می‌کند. شما به راحتی می‌توانید از طریق ابزار محاسبه آنلاین bmr در بالای همین صفحه، میزان کالری مصرفی روزانه خود را حساب کنید، تا انتها با ما همراه باشدی، تا به اطلاعات بیشتری در این زمینه بپردازیم.

 

چگونه محاسبه bmr  را به صورت آنلاین انجام دهم؟

همانطور که گفتیم، به جای استفاده از فرمول، شما با ابزار آنلاین مرکزش، می‌توانید به راحتی و در کمترین زمان، محاسبه آنلاین bmr را انجام دهید، فقط کافی است که سن، قد، وزن و میزان تحرک خود در هفته را وارد هر یک از فیلدهای خالی کنید، تا در کوتاهترین زمان و به صورت رایگان و آنلاین محاسبه بی ام ار برای شما انجام شود.

دانستن میزان کالری روزانه مورد نیاز شما، یک راهنمای موثر برای افزایش و یا کاهش وزن شما می‌باشد و به شما کمک می‌کند که بدانید چه مقدار فعالیت بدنی برای وزن ایده آل شما لازم است و به شما برای تدوین یک رژیم غذایی مناسب کمک می‌کند.

سایر ابزارهای مرتبط و کاربردی، کلیک کنید:

فرمول و نحوه محاسبه بی ام ار

عدد به دست آمده از محاسبه BMR به چهار فاکتور کلی بستگی دارد، که شامل وزن، قد، سن و جنسیت می‌باشد و در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم. فرمول محاسبه BMR برای آقایان و بانوان متفاوت است، چرا که نیاز آنها به انرژی یا میزان کالری با یکدیگر تفاوت دارد.

برای محاسبه آنلاین BMR یا کالری، در ادامه فرمول محاسبه بی ام ار برای بانوان و آقایان را برای شما آورده‌ایم. شما به صورت دستی می‌توانید محاسبه بی ام ار را انجام دهید:

 محاسبه BMR برای بانوان  = (9.6 x وزن بر حسب کیلوگرم) + (6.25 x قد بر حسب سانتی‌متر) - (4.7 x سن) + 5

  محاسبه BMR برای آقایان  = (9.6 x وزن بر حسب کیلوگرم) + (6.25 x قد بر حسب سانتی‌متر) - (4.7 x سن) - 161

 

 

عوامل موثر بر میزان متابولیسم پایه چیست؟

تا اینجا روش محاسبه BMR به‌منظور محاسبه کالری دریافتی برای لاغر شدن یا افزایش وزن را توضیح دادیم، و گفتیم که متابولیسم پایه چگونه حساب می‌شود، در ادامه مهمترین عوامل موثر بر متابولیسم پایه را به‌طور خلاصه معرفی می‌کنیم:

  • توده عضلانی: هر چه توده عضلانی بیشتر باشد، عدد به دست‌آمده از محاسبه BMR نیز بزرگ‌تر خواهد بود. انرژی‌ای که بافت عضلانی به آن احتیاج دارد، از انرژی مورد نیاز (به عنوان مثال) بافت چربی بیشتر است.
  • ورزش: اگر اهل ورزش باشید، از تاثیر آن بر میزان سوخت و ساز بدن آگاه هستید. هنگام ورزش و حتی بعد از آن میزان سوخت و ساز بدن بسیار افزایش میابد، به همین دلیل. ورزش‌های قدرتی می‌توانند نتیجه عدد محاسبه شده BMR را در هر ساعت افزایش دهند.
  • جنسیت: توضیح دادیم که میزان کالری به ازای وزن برای خانم‌ها کمتر است؛ چراکه نسبت به آقایان توده عضلانی کمتری دارند، و نتیجه فرمول محاسبه کالری نیز برای آنها کمتر است.
  • سن: با افزایش سن، محاسبه بی ام ار و سنجش سوخت و ساز بدن عدد کوچکتری را به شما نشان خواهد داد.
  • ژنتیک : منظور از ژنتیک که از پدر و مادر به فرزند منتقل می‌شود، این است که در بعضی افراد به صورت ارثی، میزان متابولیسم بالا است.
  • آب و هوا : از آنجایی که وقتی هوا سرد باشد، بدن برای گرم نگهداشتن اندام های داخلی متابولیسم را بالا می برد، و همچنین در هوای گرم هم برای متعائل نگه داشتن اندام های داخلی همین کار را می‌کند، پس آب و هوا روی میزان متابولیسم پایه تاثیر گذار است.
  • داروهای مصرفی: دارو تاثیر مستقیمی روی افزایش bmr  دارند، افرادی که جهت لاغری از کافئین و یا سایر مکمل ها استفاده می کنندف این موضوع را به خوبی درک می کنند.
  • بارداری : زمانی که یک زن باردار است، بدن وی جهت تامین نیازهای جنین، متابولیسم خود را افزایش می دهدف در نتیجه نیاز به انرژی و کالری بیشتری برای جبران آن دارد.

 

رابطه محاسبه bmr و محاسبه کالری غذاها

افراد بسیاری پس از محاسبه آنلاین کالری یا استفاده از فرمول محاسبه کالری برای محاسبه BMR، به سراغ محاسبه کالری غذاها می‌روند. محاسبه کالری دریافتی برای لاغر شدن یا افزایش وزن، از اهداف مشترک اشخاصی است که قصد محاسبه بی ام ار را دارند. همان‌طور که می‌دانید «کالری» انرژی دریافت‌شده از مواد غذایی، و همچنین انرژی مورد استفاده برای فعالیت‌های مختلف است.

در مورد خوراکی‌های بسته‌بندی شده، محاسبه کالری غذاها را می‌توان به کمک جداول درج‌شده روی آنها انجام داد. همین کار ساده جهت محاسبه کالری دریافتی برای لاغر شدن به شما کمک بزرگی خواهد کرد. کافیست توجه داشته باشید تا اعداد به‌دست آمده از محاسبه آنلاین کالری و محاسبه کالری غذاها حداکثر با هم برابر باشند (البته اگر محاسبه کالری دریافتی را برای لاغر شدن انجام می‌دهید).

بر اساس تحقیقات حوزه محاسبه بی ام ار، هر آقا به 2700 و هر خانم به 2200 کیلوکالری انرژی در روز احتیاج دارد. هرچند محاسبه وزن ایده‌آل و محاسبه کالری غذاها برای هر فرد متفاوت است، اما بد نیست هنگام محاسبه کالری دریافتی برای لاغر شدن یا افزایش وزن این مسئله را در نظر داشته باشید. برای محاسبه کالری غذاهایی که این جدول را ندارند، می‌توانید از اپلیکیشن‌های محاسبه کالری غذاها استفاده کنید. بسیاری از این اپ‌ها امکانات دیگری مانند محاسبه BMR، محاسبه وزن ایده‌آل، میزان کالری به ازای وزن و... نیز دارند.

 

متابولیسم پایه و سنجش سوخت و ساز بدن

تا اینجای مطلب بارها از محاسبه BMR و سنجش سوخت و ساز پایه صحبت کردیم. در این قسمت خواهیم گفت منظور از متابولیسم پایه چیست. عددی که با محاسبه بی ام ار یا همان BMR به‌دست می‌آید، معیار سنجش سوخت و ساز بدن است. نتیجه محاسبه بی ام ار میزان انرژی لازم را برای اعمال حیاتی بدن مانند گردش خون، تنفس، تنظیم دمای، انقباض ماهیچه‌ها و... را نشان می‌دهد.

جالب است بدانید که در محاسبه آنلاین BMR و سنجش سوخت و ساز بدن، نتیجه حدود 60 تا 75 درصد از کل انرژی روزانه‌تان را شامل می‌شود. شما حتی اگر در تمام روز هم هیچ فعالیتی نداشته باشید، بدن‌تان (و اعضای آن مانند کبد، مغز، قلب و...) این مقدار انرژی را مصرف می‌کند. حال که می‌دانید منظور از متابولیسم پایه چیست، در ادامه با انواع متابولیسم در محاسبه BMR آشنا می‌شوید.

 

 انواع متابولیسم در محاسبه BMR

در سنجش سوخت و ساز بدن، متابولیسم بدن ما به دو دسته تقسیم می‌شود:

  1. متابولیسم پایه (BMR): کالری لازم برای اعمال حیاتی بدن مانند تنفس، گردش خون، رشد و تولید سلولی و غیره.
  2. متابولیسم استراحت (RMR): کالری‌ای که بدن در حالت استراحت، برای مثال صبح پیش از غذا خوردن یا ورزش و بعد از خواب شبانه، می‌سوزاند.

به دلیل همپوشانی این تعاریف، در فرمول محاسبه کالری برای محاسبه بی ام ار، محاسبه وزن ایده‌آل، محاسبه کالری غذاها و سایر موارد مربوطه، متخصصان این دو مفهوم را در فرمول به دست آوردن کالری روزانه یکسان در نظر می‌گیرند. اینکه متابولیسم پایه چقدر است را می‌توانید با ابزار محاسبه آنلاین BMR یا فرمول محاسبه کالری که ذکر کردیم، محاسبه کنید.

 

چگونه متابولیسم پایه یا بی ام ار، را افزایش دهیم؟

پس از محاسبه BMR و محاسبه آنلاین کالری، احتمالا به دنبال پاسخ این سوال هستید که چگونه متابولیسم پایه را افزایش دهیم. بهترین کاری که می‌توانید برای افزایش عدد به‌دست آمده از محاسبه BMR انجام دهید، انجام فعالیت بدنی به صورت مداوم است. هرچندکه رژیم غذایی در افرایش نتیجه محاسبه آنلاین کالری بی‌تاثیر نیست، اما قطعا تاثیر چشمگیر ورزش در محاسبه BMR را ندارد.

 

حالا که محاسبه bmr را به صورت آنلاین یا از طریق فرمول انجام دادید، دیگر می‌توانید با انجام ورزش و رعایت کردن یک رژیم غذایی با توجه به هدفتان که می‌تواند چاق یا لاغر شدن باشد، میزان متابولیسم پایه را افزایش یا کاهش دهید.

امتیاز دهید

4.8 امتیاز از 145 رای