ماشین حساب محاسبه وزن ایده آل

برای محاسبه وزن ایده آل قد خود وارد کنید

اگر شما مرد هستید:

 • براساس فرمول Robinson:
 • براساس فرمول Miller:
 • براساس فرمول Hamwi:
 • براساس فرمول Devine:

اگر شما زن هستید:

 • براساس فرمول Robinson:
 • براساس فرمول Miller:
 • براساس فرمول Hamwi:
 • براساس فرمول Devine:

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

1 دیدگاه
کنعان
در تاریخ 1401-10-23 ساعت 12:04

بسیار عالی..ممنون از سایت مفیدی که راه اندازی کردین..و وقت میزارین..بسیار مفید و عالی هستش ..اطلاعات زیادی میشه به دست اورد..ممنون از شما.


ماشین حساب وزن ایده آل می‌تواند بر اساس قد، جنسیت و سن، محدوده وزن ایده آل بدن (IBW) را محاسبه کند. در گذشته برای یافتن وزن ایده آل تنها یک فرمول وجود داشت که برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما در حال حاضر، چندین فرمول محبوب وجود دارند که وزن ایده آل محاسبه می‌کنند. ماشین حساب وزن ایده آل ما نتایج محاسبه را برای فرمول‌های مختلف به شما ارائه می‌دهد.

 

محاسبه وزن ایده آل

 

بررسی دقت و تاثیرگذاری محاسبه وزن ایده آل

اکثر افراد در مقطعی سعی در کاهش وزن خود داشته‌اند یا حداقل کسی را می‌شناسند که این کار را کرده است. کاهش وزن و لاغری تا حد زیادی به دلیل «شکل ایده آل بدنی» محبوب شده است که اغلب از طریق رسانه‌های مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون، فیلم‌ها، مجلات و غیره تبلیغ می‌شود.

اگرچه وزن ایده آل بدن گاهی اوقات براساس جذابیت ظاهری انجام می‌شود اما این معیار در گذشته برای تخمین دوز دارویی برای استفاده پزشکی معرفی شد. فرمول‌هایی که IBW را محاسبه می‌کنند به هیچ وجه به نحوه نگاه یک فرد به وزن مربوط نمی‌شوند.

در آن زمان مشخص شد که متابولیسم برخی داروها بیشتر براساس وزن ایده آل بدن است تا وزن کل بدن! امروزه، این معیار به طور گسترده در سراسر دنیای کاهش وزن و ورزش استفاده می‌شود زیرا بسیاری از ورزش‌ها افراد را بر اساس وزن بدنشان طبقه بندی می‌کنند.

توجه داشته باشید که ماشین حساب وزن ایده آل اندازه گیری کاملی نیست و درصد چربی و عضله بدن یک فرد را در نظر نمی‌گیرد. به همین دلیل است که این معیار را باید با این دیدگاه در نظر گرفت که معیاری ناقص است و لزوماً نشان دهنده وزنی نیست که فرد باید لزوماً برای رسیدن به آن تلاش کند.

شما ممکن استIBW  کم یا زیاد داشته باشید اما از نظر بدنی در سلامت کامل به سر ببرید. اینکه یک فرد چقدر باید وزن داشته باشد، هنوز به صورت علمی به قطعیت نرسیده است. چه وزن ایده آل بدن و چه شاخص توده بدنی (BMI) یا هر معیار دیگری که بتواند به طور قطعی وزن یک فرد برای سالم بودن مشخص کند، هنوز مورد تایید جهانی قرار نگرفته است. (برای محاسبه bmi، روی لینک کلیک و از ابزار رایگان "مرکزش" استفاده کنید)

 

محاسبه وزن ایده ال

 

اهمیت استفاده از ماشین حساب وزن ایده آل

معیارهایی مانند IBW و BMI فقط یک مرجع برای ماشین حساب وزن ایده آل هستند. مهم پایبندی به سبک زندگی سالم مانند ورزش منظم، خوردن انواع غذاهای سالم، خواب کافی و غیره است. اما آگاهی از وزن ایده آل بدن از جنبه‌های مختلف زیر مهم است:

 •  به شما این امکان را می‌دهد تا اهداف کاهش یا افزایش وزن را تعیین کنید.
 • شما را در مسیر درستی هدایت می‌کند تا رژیم غذایی و عادات سبک زندگی خود را تغییر دهید.
 • به شما در بهبود عضله سازی و کاهش توده چربی کمک می‌کند.
 • دانستن وزن ایده آل بدن به شما کمک می‌کند تا وزن مناسبی را برای قد خود داشته باشید.

همانطور که گفته شد، عوامل زیادی می‌توانند بر وزن ایده آل تأثیر بگذارند. عوامل اصلی در زیر ذکر شده‌اند اما عوامل جانبی شامل شرایط سلامتی، توزیع چربی، نتایج و غیره هستند.

 

سن فرد

در تئوری، سن نباید تعیین کننده مهمی برای IBW در سنین 14 تا 15 سالگی برای دختران و 16 تا 17 سالگی برای پسران باشد. در واقع انتظار می‌رود که مردان و زنان تا سن 70 سالگی به ترتیب 3.8 تا 5 سانتی‌متر از قد خود را از دست بدهند.

یادآوری این نکته مهم است که با افزایش سن، توده عضلانی بدون چربی کاهش می‌یابد و از طرفی تجمع چربی اضافی بدن آسان‌تر می‌شود. این یک فرآیند طبیعی است، اگرچه می‌توان با اتخاذ عادات مختلف مانند نظارت بر رژیم غذایی، ورزش، استرس و خواب، اثرات پیری را کاهش داد.

 

نوع جنسیت

حتی اگر به طور طبیعی درصد چربی بدنشان بالاتر باشد، وزن زنان کمتر از مردان است،. بدین دلیل که بدن مرد به طور کلی توده عضلانی بیشتری دارد و عضله مردان سنگین‌تر از چربی است. همچنین زنان به طور کلی تراکم استخوان کمتری دارند. قد مردان نیز در اغلب موارد بیشتر از زنان است.

 

مقدار قد

هر چه فرد قد بلندتری داشته باشد، توده عضلانی و چربی بدن بیشتر می‌شوند که در نتیجه وزن بیشتری نیز به همراه دارد. یک مرد با قد مشابه با یک زن باید حدود 10 تا 20 درصد وزن بیشتری داشته باشد. مقدار قد در ماشین حساب وزن ایده آل معیار مهمی محسوب می‌شود.

 

استخوان بندی بدن

استخوان بندی بدن عامل دیگری است که می‌تواند تاثیر بسزایی در محاسبه وزن ایده آل داشته باشد. استخوان بندی بدن معمولاً به صورت استخوان‌های کوچک، متوسط ​​یا بزرگ طبقه بندی می‌شود. استخوان بندی بر اساس دور مچ دست افراد نسبت به قدشان اندازه گیری می‌شود که برای زنان و مردان متفاوت است.

 

برای خانم‌ها

1- قد زیر 157 سانتی‌متر

 • استخوانی کوچک = اندازه مچ دست کمتر از 13.97 سانتی‌متر
 • استخوان متوسط ​​= سایز مچ 13.97  تا 14.60 سانتی‌متر
 • استخوان بندی بزرگ = اندازه مچ بیش از 14.60 سانتی‌متر

2- قد بین 157 تا 165 سانتی‌متر

 • استخوانی کوچک = اندازه مچ دست کمتر از 15.24 سانتی‌متر
 • با استخوان متوسط ​​= سایز مچ 15.24 اینچ تا 15.875 سانتی‌متر
 • استخوان بندی بزرگ = اندازه مچ دست بیش از 15.875 سانتی‌متر

3- قد بیش از 165 سانتی‌متر

 • استخوانی کوچک = اندازه مچ دست کمتر از 15.875 سانتی‌متر
 • با استخوان متوسط ​​= سایز مچ 15.875 تا 16.51 سانتی‌متر
 • استخوان بندی بزرگ = اندازه مچ دست بیش از 16.51 سانتی‌متر

 

برای مردان

1- قد بیش از 165 سانتی‌متر

 •  استخوانی کوچک = سایز مچ 13.97  تا 16.51 سانتی‌متر
 • با استخوان متوسط ​​= سایز مچ سانتی‌متر تا 19.05 سانتی‌متر
 • استخوان بندی بزرگ = اندازه مچ دست بیش از 19.05 سانتی‌متر

فردی که استخوان‌های درشتی دارد، به طور طبیعی وزن بیشتری نسبت به افراد با استخوان‌های کوچک دارد. این مهم باعث می‌شود سایز بدن عاملی باشد که می‌تواند بر معیارهایی مانند IBW و BMI تأثیر بگذارد.

 

ماشین حساب وزن ایده ال

روی لینک "محاسبه bmr"  کلیک و از ابزار رایگان آن استفاده کنید

 

فرمول‌های رایج برای محاسبه وزن ایده آل آنلاین

این فرمول‌ها در ابتدا به عنوان معیاری برای دوزهای دارویی بر اساس وزن و قد در نظر گرفته شد. با گذشت زمان، از این فرمول‌ها برای تعیین وزن ایده آل استفاده شد. این فرمول‌ها بر اساس تحقیقات هر یک از دانشمندان در توسعه و یافته‌هایشان متفاوت هستند. ماشین حساب وزن ایده آل براساس فرمول‌های زیر محاسبه می‌شود.

 

فرمول ‌هاموی (1964)

 •  مرد: 48.0 کیلوگرم + 2.7 کیلوگرم در هر اینچ بیش از 5 فوت
 • زن: 45.5 کیلوگرم + 2.2 کیلوگرم در هر اینچ بیش از 5 فوت

 

فرمول دیواین (1974)

 • مرد: 50.0 کیلوگرم + 2.3 کیلوگرم در هر اینچ بیش از 5 فوت
 • زن: 45.5 کیلوگرم + 2.3 کیلوگرم در هر اینچ بیش از 5 فوت

 

فرمول رابینسون (1983)

 • مرد: 52 کیلوگرم + 1.9 کیلوگرم در هر اینچ بیش از 5 فوت
 • زن: 49 کیلوگرم + 1.7 کیلوگرم در هر اینچ بیش از 5 فوت

 

فرمول میلر (1983)

 • مرد: 56.2 کیلوگرم + 1.41 کیلوگرم در هر اینچ بیش از 5 فوت
 • زن: 53.1 کیلوگرم + 1.36 کیلوگرم در هر اینچ بیش از 5 فوت

نکته: 5 فوت به معنای قد 152.5 سانتی‌متر است.

برای مثال، یک مرد با قد 5 فوت و 12 اینچ، براساس فرمول هاموی دارای وزن ایده آل 80 کیلوگرم است. 12 اینچ باید در 2.7 ضرب و با 48 کیلوگرم جمع کرد.

 

محاسبه وزن ایده آل آنلاین

 

محدودیت‌های ماشین حساب وزن ایده آل

برای تمام فرمول‌ها و روش‌ها محدودیت‌هایی وجود دارند. از آنجایی که فرمول‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا حد امکان برای طیف وسیعی از افراد قابل استفاده باشند، وزن هر فردی را نمی‌توانند به طور دقیق محاسبه کنند.

فرمول‌ها فقط قد و جنسیت را در نظر می‌گیرند و هیچ ملاحظاتی برای ناتوانی‌های فیزیکی، سطح فعالیت یا نسبت توده عضلانی به چربی بدن که به ‌طور غیرمستقیم به عنوان ترکیب بدن شناخته می‌شود، وجود ندارد. ماشین حساب وزن ایده آل به‌ عنوان یک دستورالعمل کلی بر اساس فرمول‌های رایج مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتایج آن به‌عنوان مقادیر سخت‌ گیرانه‌ای در نظر گرفته نمی‌شوند.

 

محدودیت های ماشین حساب وزن ایده ال

 

محدوده BMI سالم چقدر است؟

محدوده شاخص توده بدنی توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای مردان و زنان بین 18.5 تا 25 است. بر اساس محدوده BMI، می‌توان وزن مناسب را برای هر قدی مشخص کرد. شاخص توده بدنی یک معیار معمول برای تعیین وزن ایده آل بدن است. این شاخص به طور گسترده در زمینه پزشکی به عنوان یک معیار سریع برای شناسایی عوارض احتمالی سلامتی استفاده می‌شود.

به طور کلی، هر چه شاخص توده بدنی بالاتر باشد، احتمال اینکه فرد از مشکلات سلامتی مانند چاقی، دیابت، بیماری قلبی و بسیاری موارد دیگر رنج ببرد، بیشتر می‌شود. این شاخصی است که توسط پزشکان برای توصیه به بیماران خود در مورد مشکلات سلامتی بالقوه می‌شود. BIM در حال حاضر معیار رسمی برای طبقه‌ بندی افراد بر اساس سطوح مختلف چاقی است.

 

کلام آخر

ماشین حساب وزن ایده آل راهی برای محاسبه وزن است. از این طریق این ابزار می‌توانید وزن خود را براساس فرمول‌های رایج محاسبه کنید. این فرمول های بر مبنای قد زنان و مردان تدوین شده‌اند و معیارهای دیگری مانند توده چربی، ناتوانی جسمی و غیره را لحاظ نمی‌کنند. اما هنوز هم مهمترین معیارها برای تخمین وزن و اهداف کاهش ورزش افراد هستند. از نتایج حاصل شده از ماشین حساب می‌توانید برای برنامه ورزشی، لاغری و ایجاد یک سبک زندگی متفاوت استفاده کنید.

 

امتیاز دهید

2.6 امتیاز از 395 رای