ابزارهای مرتبط : استخاره با قرآن

فال حافظ در میان مردم ایران جایگاه ویژه‌ای دارد. کمتر فالی مانند فال حافظ را بین ایرانیان می‌توان پیدا کرد که هم در ایام شادی، و هم در زمان دوراهی‌ها و مشکلات به سراغ آن بروند. گرفتن فال حافظ با تعبیر از رسوم قدیمی مردم کشور ماست و قائل بودن ارزش بالا برای این شاعر و دیوان او، همواره سبب ترغیب افراد برای گرفتن فال حافظ اصلی و گرفتن فال حافظ با تفسیر شده است. با توجه به اینکه فال حافظ آنلاین هرگز نمی‌تواند حس‌وحال فال حافظ اصلی را به شما بدهد، نکات گرفتن فال حافظ اصلی را با شما درمیان می‌گذاریم.

ای حافظ شیرازی تو محرم هر رازی تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی. برای شادی روح حافظ، صلوات یا فاتحه ای نثار نماییم!
برای گرفتن فال حافظ اصلی پیشگویی با تفسیر، نیت کنید و اشارت فرمایید

فال شما با تفسیر :

تفسیر :

نحوه گرفتن فال حافظ

کمتر کسی را می‌توان یافت که در خانه خود یک جلد دیوان حافظ نداشته باشد. از طرف دیگر، کمتر کسی را نیز می‌توان پیدا کرد که بر گرفتن فال حافظ با تعبیر، به گونه‌ای که فال حافظ پیشگویی به نظر برسد، تسلط داشته باشد. هرچند فال حافظ و تعبیر آن اصطلاحا وحی منزل نیست، اما فال حافظ اصلی (گرفتن فال حافظ با آداب و اصول مخصوص آن) نشانه‌ها و راهنمایی‌هایی که به دنبال‌شان هستید را بهتر در اختیار شما قرار خواهد داد. نحوه گرفتن فال حافظ به کمک دیوان حافظ مراحلی دارد که در ادامه مهمترین آنها را ملاحظه می‌کنید:

چگونگی نیت کردن واقعی

اولین قدم برای گرفتن فال حافظ اصلی، نیت کردن است. برداشتن دیوان حافظ، باز کردن آن و خواندن اولین غزلی که می‌بینید، یک فال حافظ واقعی نیست. به گفته افراد بسیاری، برای یک فال حافظ درست باید به نکاتی هنگام نیت کردن توجه کرد. به عنوان، مثال نیت نباید جزو چیزهای واضح باشد. همچنین، اگر با مشکلی در زندگی دست و پنجه نرم می‌کنید اما خودتان چاره را می‌دانید، راجع به آن برای گرفتن فال حافظ نیت نکنید. همچنین برای فال حافظ اصلی و اینکه فال حافظ تعبیر معنادار داشته باشد، نیت‌های کلی نکنید و سوالات انتزاعی نپرسید.

برای یک فال حافظ با معنی، نیت بایستی درمورد موضوعی مشخص و معین باشد. برای مثال، قبل از فال زدن به دیوان حافظ به این فکر کنید که آیا انجام کاری نتیجه خوبی در پی دارد یا خیر. نیت کردن واقعی اولین قدم برای فال حافظ اصلی و درک تعبیر فال حافظ است. برخی افراد پس از نیت کردن مستقیما سراغ باز کردن کتاب و خواندن فال حافظ با تفسیر می‌روند. با این وجود، مراحل دیگری نیز پس از نیت کردن وجود دارد که می‌تواند تجربه‌ای متفاوت از فال حافظ را برای شما خلق کند.

مرحله بعد، یعنی خواندن فاتحه، تنها در صورتی که اعتقادات مذهبی داشته باشید شامل حال‌تان می‌شود. گفته می‌شود که خواندن فاتحه (و یا فرستادن چند صلوات) پیش از فال حافظ برای پیشگویی و حتی فال حافظ آنلاین و فال حافظ انگشتی، باعث می‌شود تا حضرت حافظ به درخواست شما عنایت ویژه‌ای داشته باشد. برخی افراد نیز نذر می‌کنند در صورتی که فال حافظ پیشگویی مدنظرشان را انجام داد، به آرامگاه او بروند، شمع روشن کنند و یا بین حاضران نبات و شیرینی پخش کنند.

پس از نیت کردن و خواندن فاتحه برای یک فال حافظ درست و فال حافظ واقعی، برخی نیز حافظ را قسم می‌دهند تا آنها را به بهترین حالت ممکن راهنمایی کند. برای قسم دادن حضرت حافظ پیش از باز کردن دیوان حافظ، عبارات متفاوتی وجود دارد که در ادامه مطلب آنها را آورده‌ایم. پس از این کارها، بالاخره نوبت به باز کردن دیوان حافظ و بررسی فال حافظ و نتیجه آن است. اما برای تجربه فال حافظ اصلی، باز کردن دیوان نیز آداب و اصول خود را دارد.

چگونه دیوان حافظ را باز کنیم؟

پس از مراحل بخش قبل، فردی که درحال فال گرفتن است باید کتاب را با دست چپ بگیرد، و با دست راست دیوان حافظ را از بین دو صفحه‌ای که انگشت‌اش بین آنها گیر کرده باز کند. برخی عقیده دارند که بهتر است گشودن دیوان حافظ را به فردی نابالغ، که طبق باورهای مذهبی گناهان کمتری دارد، انجام دهد. اگر هم خودتان می‌خواهید به جای فال حافظ آنلاین، فال حافظ اصلی را بگیرید، اینکار را در هوشیاری کامل و در مکانی آرام انجام دهید. همچنین، توصیه می‌شود که برای گرفتن فال حافظ با معنی و فال حافظ درست، از دیوان کامل حافظ استفاده کنید.

طبق سنت قدیمی مردم ایران برای پیدا کردن فال حافظ و پیشگویی آن، از بین دو صفحه‌ای که باز شده باید صفحه سمت راست را انتخاب کرد. در واقع، غزل ابتدای صفحه سمت راست دیوان حافظ پاسخ فال شماست. البته توجه داشته باشید که بسته به نوع دیوانی که از آن استفاده می‌کنید، ممکن است بیت اول غزل موردنظر در صفحه قبل باشد. اگر اینگونه بود، تنها لازم است برای خواندن فال حافظ واقعی خود به صفحه قبل بروید و غزل را از ابتدا بخوانید.

در میان بیت‌های این غزل، یک یا چند بیت به نیت شما مربوط می‌شود که فال حافظ پیشگویی خود را در آنها به شما می‌گوید. اما اگر پس از بررسی فال حافظ با تفسیر و فال حافظ با معنی پاسخ‌تان را نگرفتید، باید "شاهد" فال حافظ اصلی را بخوانید. بیت‌های اول، سوم و یا پنجم غزل بعد در همان صفحه راست، شاهد فال حافظ اصلی شما هستند. شاهد فال در واقع فال حافظ با تفسیر آن را دوباره تایید و تکرار می‌کند، تا بتوانید منظور حضرت حافظ را کاملا متوجه شوید.

آداب حافظ خوانی

در جمع‌های خانوادگی مانند جشن نوروز و شب یلدا، معمولا یکی از بزرگان خانواده یا کسی که بتواند اشعار خواجه حافظ را به خوبی بخواند و فال حافظ و تعبیر آن را بشناسد، وظیفه گرفتن فال حافظ با تفسیر را به عهده می‌گیرد.

تفسیر و تعبیر درست فال حافظ

قطعا لطف خواندن تعبیر یک فال حافظ آنلاین یا فال حافظ انگشتی، با گرفتن فال حافظ اصلی و درک نتیجه فال حافظ توسط خودتان قابل مقایسه نیست. اما چگونه می‌توان پیشگویی‌های فال حافظ و تعبیر آن را متوجه شد؟

بسیاری از افراد به کمک برداشت اولیه و حس‌وحالی که فال حافظ اصلی به آنها می‌دهد، پاسخ خود را از خواجه حافظ شیرازی می‌گیرند. روش ساده‌ای که برخی دیگر از افراد برای درک فال حافظ اصلی انجام می‌دهند، پیدا کردن کلماتیست که با نیت‌شان مرتبط باشد. سپس آنها مضمون این کلمات (مثبت یا منفی بودن آنها) را می‌سنجند و نتیجه فال حافظ را درک می‌کنند. بنابراین در بسیاری از موارد، مثبت و یا منفی بودن غزل را می‌توان برابر فال حافظ با تفسیر و فال حافظ با معنی دانست.

فال حافظ؛ یکی از رسوم قدیمی ایرانیان

"فال" به عنوان واژه‌ای عربی، به معنای بخت، پیشگویی و طالع است که در طول تاریخ میان اقوام مختلف وجود داشته است. در این بخش به فال حافظ که یکی از قدیمی‌ترین رسوم ایرانیان است می‌پردازیم. همه ما از دوران کودکی با دیوان حافظ آشنایی هستیم. در گذشته شاید متوجه دلیل گرفتن فال حافظ و بحث در مورد پیشگویی‌های فال حافظ درمیان بزرگان خانواده نمی‌شدیم. اما امروز ما نیز به دنبال درک معنی فال حافظ اصلی خودمان هستیم و می‌خواهیم فال حافظ را متفاوت از فال حافظ آنلاین و فال حافظ انگشتی تجربه کنیم.

ما ایرانیان باور داریم که حافظ از اسرار نهان و عالم غیب خبر دارد. به همین دلیل، مردم هنگام روبرو شدن با مشکلات، قرار گرفتن در دوراهی‌های زندگی و یا برای مطمئن شدن از تصمیمی که دارند، با زدن به دیوان حافظ و درک پیشگو‌یی فال حافظ، از راهنمایی‌های آن برای گرفتن تصمیم درست یا باخبر شدن از آینده استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که خود حافظ نیز اهل تفال بوده و در اشعارش به فال زدن اشاره کرده است؛ برای مثال «به ناامیدی از این در مرو بزن فالی» یا «زدم این فال و گذشت اختر و کار آخر شد».

با توجه به مفاهیم اشعار حافظ، فال حافظ و تعبیر آن برای موارد عاطفی بسیار محبوب است. محبوب‌ترین ایام برای گرفتن فال حافظ و استفاده از پیشگویی‌های آن در میان ایرانیان نیز، شب یلدا و عید نوروز است.

شب یلدا

جشن گرفتن بلندترین شب سال در میان دوستان و هوای دلپذیر و خوراکی‌های رنگارنگ، بدون گرفتن فال حافظ حقیقتا لطفی ندارد. در جمع‌های شب چله، معمولا بزرگ‌ترین فرد حاضر در جمع یا کسی که می‌تواند اشعار حافظ را به‌خوبی بخواند و تفسیر کند، مسئولیت گرفتن فال را به عهده می‌گیرد. این فرد یا یک فال حافظ اصلی را برای تمام حاضرین می‌گیرد، یا برای تک‌تک افرادی که طالب یه فال برای خودشان هستند، فال حافظ و تعبیر آن را می‌خواند.

نوروز

فال زدن به دیوان اشعار حافظ در عید نوروز، جشن باستانی ما ایرانیان برای لحظه تحویل سال 1401 نو، نیز پیشینه‌ای طولانی دارد. بسیاری از افراد، دیوان حافظ را در سفره هفت‌سین قرار می‌دهند و پس از نو شدن سال و تبریک آن به یکدیگر، به سراغ فال حافظ برای پیشگویی سال جدید می‌روند. اینکار نیز توسط یکی از بزرگان حاضر در جمع و معمولا به صورت یک فال حافظ اصلی برای تمام افراد حاضر انجام می‌شود. وجود رسم گرفتن فال حافظ با تفسیر در نوروز و همچنین شب یلدا نشان‌دهنده ریشه‌دار بودن این سنت زیبا در میان ایرانیان است.

فال حافظ به انگلیسی

نزدیک‌ترین ترجمه برای فال حافظ به انگلیسی "Hafiz omen" است. به همین ترتیب، گرفتن فال حافظ را نیز می‌توان به "to take Hafiz omens" ترجمه کرد. خود کلمه omen معانی مختلفی از قبیل نشانه، پیشگویی، فال، علامت، آیت و به فال نیک گرفتن دارد.

امتیاز دهید

4.3 امتیاز از 8010 رای