ابزارهای مرتبط : کورنومتر اوقات شرعی و زمان اذان 1401 لحظه تحویل سال 1400

تاریخ امروز و ساعت رسمی

Loading...
تاریخ امروز
1401/03/08

2022/5/29

1443/10/28

روز جهانی حافظان صلح ملل متحد

بازگشت به امروز

---- ساعت ایران ----

ساعت و تاریخ امروز

تاریخ امروز چیست و امروز چندمه اولین سوالی است که در آغاز روز می‌پرسیم؛ مخصوصا اگر شاغل باشیم. برای تبدیل تاریخ امروز در تاریخ میلادی، قمری، و اینکه ساعت چنده هم از سوالات بعدی ماست. بسته به دغدغه‌ها و برنامه‌های هر فرد، اطلاع از تاریخ شمسی، تاریخ امروز میلادی و ساعت رسمی به او در برنامه‌ریزی همه‌جانبه و دقیق کمک می‌کند. در این صفحه می‌توانید تاریخ امروز شامل تاریخ میلادی، تاریخ شمسی و تاریخ قمری، ساعت دقیق با ثانیه و مناسبت مربوط به آن را مشاهده کنید.

 

ساعت و تاریخ امروز ایران

تاریخ امروز در ایران بر اساس تاریخ شمسی است. تاریخ شمسی در کنار تاریخ میلادی و تاریخ قمری هرساله توسط دانشگاه تهران اعلام می‌شود. ساعت دقیق با ثانیه هم با توجه به تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی مشخص می‌شود که در بخش‌های بعدی آن را توضیح داده‌ایم.

امروز چندمه ۹۹

در سال جاری، پیدا کردن تاریخ امروز به شکل امروز چندمه ۹۹ در جستجوهای اینترنتی درآمده است. برای اینکه ببینید امروز چندمه ۹۹، تنها باید به ابتدای این صفحه بروید. این ابزار علاوه بر تاریخ امروز (یعنی تاریخ شمسی) و اینکه امروز چندمه، تاریخ میلادی و تاریخ قمری را هم به شما نشان می‌دهد. تاریخ ایران امروز نمایش داده شده در این ابزار، منطبق بر تقویم رسمی ایران است.

مناسبت امروز، فردا و دیگر روزهای شمسی

در کنار پاسخ به سوال امروز چندمه، سطر آخر این ابزار به شما می‌گوید که امروز چه مناسبتیه و تعطیلات رسمی سال 1400. شما می‌توانید با کلیک روی گزینه‌های «روز قبل» و «روز بعد» هم تاریخ روزهای آینده و گذشته را ببینید؛ و از مناسبت‌های آنها اطلاع پیدا کنید. اگر تاریخ مورد نظرتان مناسب خاصی نداشته باشد، ابزار به شما می‌گوید که برای آن روز رخداد ثبت شده‌ای وجود ندارد.

جالب است که با دانستن این مورد که در تاریخ ایران امروز چه مناسبتیه و امروز چندمه، می‌توانید حال و هوای یک روز را در شهرها و حوزه‌های تخصصی مختلف حدس بزنید.

 

تاریخ میلادی، شمسی و قمری امروز

همان‌طور که می‌دانید، تاریخ شمسی یا خورشیدی تاریخ رسمی کشور است. اطلاع از تاریخ قمری هم به دلیل اهمیت مناسب‌های مذهبی در ایران تا حدی ضروریست. در کنار این دو مورد، تاریخ میلادی هم قابل چشم‌پوشی نیست. زیرا تاریخ رسمی بسیاری از کشورهای دنیاست؛ و عملا یک گاه‌شمار بین‌المللی است.

به نظر می‌رسد که در ابتدای هر روز سه پاسخ متفاوت برای سوال امروز چندمه وجود دارد؛ به همین دلیل بررسی تاریخ امروز اهمیت خاصی دارد. در قسمت اصلی و میانی این ابزار می‌توانید تاریخ ایران امروز، تاریخ امروز میلادی و تاریخ قمری را مشاهده کنید.

نکته‌ مهم در مورد تاریخ امروز میلادی و قمری این است که به دلیل وجود اختلاف در ساعت رسمی کشورهای مختلف، ممکن است تاریخ امروز میلادی در مناطق زمانی گوناگون در برخی از ساعات شبانه‌روز حداکثر یک روز با هم اختلاف داشته باشد. به این صورت که در یک تاریخ مشخص، تاریخ امروز میلادی در ایران با تاریخ میلادی در یک کشور دیگر متفاوت است.

 

ساعت رسمی دقیق ایران

همان‌طور که اشاره کردیم، ساعت رسمی ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و در واقع فاصله کشور تا نصف‌النهار مبدا مشخص می‌شود. ساعت دقیق آنلاین ایران برای تمام بخش‌های کشور یکسان است.

براساس قانون تصویب شده در مجلس شورای اسلامی، ساعت دقیق ایران هر سال راس ساعت ۲۴ اولین روز فروردین یک ساعت جلو، و راس ساعت ۲۴ سی‌امین روز شهریور یک ساعت به عقب کشیده می‌شود. این مورد در هر ساعت دقیق آنلاین در نظر گرفته شده است.

ساعت چنده

برای اطلاع از اینکه ساعت چنده و لحظه تحویل سال 1401 کی هست، کافیست به سطر اولیه از ابزار موجود در این صفحه ساعت دقیق با ثانیه مراجعه کنید. ساعت دقیق ایران الان که با کد بین‌المللی IRST مشخص می‌شود، به دلیل موقعیت جغرافیایی و تغییر ساعات فصلی در کشور، در فصل‌های پاییز و زمستان دقیقا سه ساعت و سی دقیقه و در بهار و تابستان دقیقا چهار ساعت و سی دقیقه با زمان هماهنگ جهانی اختلاف دارد.

امتیاز دهید

4.7 امتیاز از 190 رای