راهنمای نقشه مترو تهران و خطوط مختلف آن

برای دیدن نقشه در سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

داشتن نقشه مترو تهران و  خطوط مختلف آن یک گزینه هوشمندانه برای رفت‌وآمد در پایتخت است. به دلیل وجود خطوط مختلف و گسترده در مترو تهران، همراه داشتن نقشه و جدول راهنمای خطوط مترو تهران در تلفن همراه‌تان می‌تواند شما را از سردرگمی در این شبکه در بیاورد.

علاوه بر نقشه مترو تهران در گوگل مپ که در بالا آمده است، آشنایی با مسیر هر خط و ایستگاه های مترو تهران هم به شما دید کاملی از نقشه مترو خواهد داد، پس با ما تا انتهای این محتوا همراه باشید تا نقشه مترو تهران مناسب برای نابینایان و تردد با ویلچر و همچنین جدول ساعات کاری خطوط مختلف را مشاهده کنید.

 

نقشه مترو تهران روی گوگل مپ 1402

در بالای همین صفحه نقشه متروی تهران به صورت دقیق و واضح قابل مشاهده است. ولی شما می‌توانید از طریق لینک زیر و با کلیک بر روی آن به نقشه مترو روی گوگل مپ دسترسی داشته باشید.

https://www.google.com/maps/

این نقشه یک تصویر هوایی است که تمامی نقاط و بخش‌ها را با جزئیات نمایش می‌دهد. در تصویر می بینید که بخش مرکزی شهر دارای خطوط بیشتری جهت رفت و آمد قطار می‌باشد .

 

نقشه خطوط غیرفعال مترو تهران آپدیت 1402

تقریبا اکثر ایستگاه‌های مترو تهران فعال هستند و شما به راحتی می‌توانید از آنها استفاده کنید. اما بعضی از ایستگاه ها غیر فعال هستند و هنوز در حال ساخت هستند. دانستن و شناخت این خطوط و ایستگاه ها به شما در صرفه جویی در زمان کمک می کند. تصویر زیر این خطوط غیر فعال را نشان می دهد.

 

نقشه خطوط غیر فعال مترو تهران

 

راهنمای خطوط مترو تهران و ایستگاه های هر خط

هنگام بررسی نقشه مترو، آشنایی با هر خط مترو تهران کمک زیادی به استفاده هدفمند از شبکه خطوط مترو می‌کند. حتی اگر جزو افرادی باشید که از مترو بیشتر برای مسیرهای مشخص مانند محل کار و دانشگاه استفاده می‌کنند، باز هم ممکن است شرایطی پیش بیاید که به شناخت خطوط مترو تهران نیاز پیدا کنید. به همین دلیل جدول زیر، یک راهنمای همراه و جامع برای کمک به شماست.

 

خطوط مترو تهران

 


"برای دسترسی سریع به جدول ساعات کاری خطوط مختلف مترو تهران، اینجا را کلیک کنید"


 

آشنایی با خطوط و ایستگاه های مترو تهران

حالا که نقشه های مختلف مترو تهران را بررسی کردیم، متوجه می‌شوید که در عین پوشش مناسب مناطق مختلف توسط خطوط مترو تهران، تعداد ایستگاه مترو به خصوص در قسمت‌های مرکزی پایتخت زیاد است، پس وقت آن است که ایستگاه های مختلف و اطلاعات کلی هر خط مترو تهران را بررسی کنیم.

به‌طور کلی، خطوط مترو تهران شامل هفت خط، به علاوه دو خط فرودگاه امام خمینی و فرودگاه مهرآباد می‌شود، که در ادامه اطلاعات لازم هر خط مترو تهران، ایستگاه‌ها، ساعات کاری و برنامه حرکت قطارها شرح می دهیم.

 

خط یک مترو تهران ( تجریش به کهریزک)

اولین خط مترو تهران که یکی از طولانی‌ترین خطوط مترو تهران است که، تجریش را به کهریزک وصل می‌کند. طول این خط در مسیر مترو تهران حدود 38 کیلومتر است؛ و 70 دقیقه زمان لازم دارید تا کل مسیر آن را طی کنید.

 خط 1 مترو تهران با 39 ایستگاه با رنگ قرمز در نقشه مترو مشخص شده است؛ در ادامه ایستگاه های مترو تهران برای خط 1 را مشاهده می کنید:

ایستگاه‌های خط 1 مترو

 1. تجریش
 2. قیطریه
 3. شهید صدر
 4. قلهک
 5. دکتر شریعتی
 6. میرداماد
 7. شهید حقانی
 8. شهید همت
 9. مصلی امام خمینی
 10. شهید بهشتی
 11. شهید مفتح
 12. شهدای هفتم تیر
 13. طالقانی
 14. دروازه دولت
 15. سعدی
 16. امام خمینی
 17. پانزده خرداد
 18. خیام
 19. میدان محمدیه
 20. شوش
 21. پایانه جنوب
 22. شهید بخارایی
 23. علی آباد
 24. جوانمرد قصاب
 25. شهر ری
 26. پالایشگاه
 27. شاهد - باقرشهر
 28. حرم امام خمینی
 29. کهریزک

خط 2 مترو تهران

نسبت به سایر خطوط مترو تهران، خط 2 مسافران بسیاری دارد. این خط از صادقیه در غرب تهران آغاز می‌شود و نهایتا به ایستگاه فرهنگسرا می‌رسد. در نقشه مترو تهران، خط 2 با رنگ آبی تیره مشخص شده است.

این خط مجموعا 22 ایستگاه دارد؛ و فاصله 25 کیلومتری از شرق تا غرب تهران را در 45 دقیقه بهم وصل می‌کند؛ در ادامه نام هر ایستگاه مترو در این خط را می‌بینید.

ایستگاه‌های خط 2 مترو تهران

 1. تهران (صادقیه)
 2. طرشت
 3. دانشگاه شریف
 4. شادمان
 5. شهید نواب صفوی
 6. میدان حر
 7. دانشگاه امام علی
 8. حسن آباد
 9. امام خمینی
 10. ملت
 11. بهارستان
 12. دروازه شمیران
 13. امام حسین
 14. شهید مدنی
 15. سبلان
 16. فدک
 17. جانبازان
 18. سرسبز
 19. دانشگاه علم و صنعت
 20. شهید باقری
 21. تهرانپارس
 22. فرهنگسرا

 


(قطعا بررسی نقشه مترو تهران در کنار نقشه خود شهر، کامل‌ترین دید از مسیر مترو تهران را به شما خواهد داد. با کلیک بر روی نقشه تهران می‌توانید نقشه شهر تهران را ببینید)


 

نقشه خط 3 مترو تهران

مسیر فیروزه‌ای رنگ که روی نقشه مترو تهران 1402 می‌بینید، همان خط 3 هست. قطارهای خط 3 مترو تهران مسیر 33 کیلومتری شمال تا جنوب پایتخت را در عرض 60 دقیقه طی می‌کنند. این خط شامل 24 ایستگاه است؛ و روزانه از 5:30 تا 22:30 کار می‌کند.

در ادامه ایستگاه‍های مترو تهران برای این خط و برنامه حرکت قطارها را آورده‌ایم:

ایستگاه‌های خط 3 مترو تهران

 1. قائم
 2. شهید محلاتی
 3. اقدسیه
 4. نوبنیاد
 5. حسین آباد
 6. میدان هروی
 7. شهید زین‌الدین
 8. خواجه عبدالله انصاری
 9. شهید صیاد شیرازی
 10. شهید قدوسی
 11. سهروردی
 12. شهید بهشتی
 13. میرزای شیرازی
 14. میدان جهاد
 15. میدان ولیعصر
 16. تئاتر شهر
 17. منیریه
 18. مهدیه
 19. راه آهن
 20. جوادیه
 21. زمزم
 22. شهرک شریعتی
 23. عبدل آباد
 24. نعمت آباد
 25. آزادگان

 

خط 4 مترو تهران

در میان خطوط مترو تهران، خط 4 هم تردد بالایی دارد. طول این خط که در نقشه متروی تهران زرد رنگ است، 21 کیلومتر بوده و کل مسیر آن حدود 40 دقیقه زمان می‌برد. جلوتر با 19 ایستگاه در خط 4 مترو تهران و برنامه حرکت قطارهای آن آشنا می‌شویم.

ایستگاه‌های خط 4 مترو

 1. شهید کلاهدوز
 2. نیروی هوایی
 3. نبرد
 4. پیروزی
 5. ابن سینا
 6. میدان شهدا
 7. دروازه شمیران
 8. دروازه دولت
 9. فردوسی
 10. تئاتر شهر
 11. میدان انقلاب اسلامی
 12. توحید
 13. شادمان
 14. دکتر حبیب‌الله
 15. استاد معین
 16. میدان آزادی
 17. بیمه
 18. شهرک اکباتان
 19. ارم سبز

 

خط 5 مترو تهران

پنجمین خط مترو تهران در نقشه مترو با رنگ سبز دیده می‌شود. این خط با طول تقریبی 41 کیلومتر، تنها 11 ایستگاه دارد. خط 5 متروی تهران مسیر گلشهر به صادقیه را در 57 دقیقه به هم وصل می‌کند. نام ایستگاه‌های این خط را در ادامه ملاحظه می‌کنید:

ایستگاه‌های خط 5

 1. شهید قاسم سلیمانی
 2. گلشهر
 3. محمد شهر
 4. کرج
 5. اتمسفر
 6. گرده دره
 7. وردآورد
 8. ایران خودرو
 9. چیتگر
 10. ورزشگاه آزادی
 11. ارم سبز
 12. تهران (صادقیه)

 

راهنمای خط 6 مترو شهر تهران

خط 6 یکی از خطوط جدید و تازه‌تاسیس متروی تهران با 4 ایستگاه فعال است. طول ششمین خط مترو تهران 10 کیلومتر است، و مسیر آن از مبدا تا مقصد در 17 دقیقه به پایان می‌رسد. در نقشه ایستگاه مترو تهران این خط با رنگ صورتی مشخص شده است. برای آشنایی با نام هر ایستگاه بخش بعد را ببینید.

ایستگاه‌های فعال خط 6

 1. دولت آباد
 2. بعثت
 3. میدان شهدا
 4. امام حسین

 

خط 7 مترو تهران

به آخرین خط از خطوط مترو تهران رسیدیم. این خط که در نقشه مترو تهران 1402 با رنگ بنفش نشان داده شده، مانند خط 6 به تازگی تاسیس شده است. طول خط 7 مترو، 20 کیلومتر است و در عرض 32 دقیقه از همه 10 ایستگاه خود می‌گذرد. در بخش بعد نام هر ایستگاه مترو تهران را مشاهده کنید:

ایستگاه‌های فعال خط 7 مترو

 1. بسیج
 2. میدان محمدیه
 3. مهدیه
 4. هلال احمر
 5. بریانک
 6. کمیل
 7. رودکی
 8. شهید نواب صفوی
 9. دانشگاه تربیت مدرس
 10. میدان صنعت

 

خط فرودگاه امام خمینی مترو تهران

جالب است بدانید که خط فرودگاه امام خمینی مترو تهران در واقع انشعابی از خط 1 مترو تهران است (بنابراین روی نقشه متروی تهران قرمز است). طول این خط در مسیر مترو تهران 30 کیلومتر است، و مجموعا 35 دقیقه زمان می‌برد و 3 ایستگاه فعال دارد:

 • شاهد - باقرشهر
 • نمایشگاه شهر آفتاب
 • فرودگاه امام خمینی

 

خط فرودگاه مهرآباد مترو تهران

خط فرودگاه مهرآباد مترو تهران هم انشعابی از خط 4، و روی نقشه ایستگاه مترو، زرد رنگ است. مسیر مترو تهران در این انشعاب بسیار کوتاه است (چهار کیلومتر)، و در عرض چهار دقیقه طی می‌شود. 

سه ایستگاه فعال خط فرودگاه مهرآباد عبارت‌اند از:

 • بیمه
 • پایانه 1 و 2 فرودگاه مهرآباد
 • پایانه 4 و 6 فرودگاه مهرآباد

 

نقشه مترو تهران برای تردد با ویلچر

به همراه داشتن نقشه مترو و بررسی گاه به گاه آن مطمئنا به شناخت ایستگاه‌ها و خطوط مترو تهران به تمامی افراد کمک می‌کند. اما گاهی اوقات افراد به همراه خود ویلچر دارند و تردد برای آنها در مسیر و ایستگاه های معمولی سخت است، خوشبختانه همانطور که در نقشه زیر می‌بینید در خطوط مختلف مترو تهران، ایستگاه هایی برای تردد راحت‌تر افرادی که دارای ویلچر هستند می باشد.

نقشه مترو تهران جهت تردد با ویلچر

 

جدول ایستگاه‌های فعال خطوط مترو تهران برای تردد با ویلچر

در این جدول هم تمامی ایستگاه های فعال برای خطوط مختلف مترو تهران را در جدول به طور دقیق و کامل توضیح داده ایم، شاید بد نباشد، افرادی که باید با ویلچر تردد کنند، قبل از خروج از منزل این جدول را بررسی کنند و از وجود ایستگاه مناسب در هر خط مطمئن شوند.

 

خطوط مترو تهران ایستگاه های مناسب برای تردد ویلچر
خط 1(تجریش - کهریزک) (قلهک - دکتر شریعتی - میرداماد - شهید بهشتی - شهید مفتح - شهدای هفتم تیر - سعدی - امام خمینی - خیام - میدان محمدیه - شوش - پایانه جنوب - شهید بخارایی - علی آباد - جوانمرد قصاب - شهر ری - شاهد (باقرنژاد) - فرودگاه امام خمینی - حرم امام خمینی - کهریزک)
خط 2 ( صادقیه - فرهنگسرا) ( تهران (صادقیه) - طرشت - دانشگاه شریف - شادمان - میدان حر - امام خمینی - امام حسین - شهید مدنی - جانبازان - سرسبز - دانشگاه علم و صنعت - شهید باقری - تهرانپارس)
خط 3 ( قائم - آزادگان)  ایستگاه شهید بهشتی
خط 4 ( کلاهدوز - ارم سبز)  ایستگاه شادمان - ایستگاه ارم سبز
خط 5 (صادقیه - گلشهر) (هران (صادقیه) - ارم سبز - ورزشگاه آزادی - چیتگر - ایران خودرو - وردآورد - گرم‌دره - اتمسفر - کرج - محمدشهر - گلشهر)
خط 6 (  شهدای هفتم تیر - امام حسین 
خط 7 ( میدان صنعت - بسیج )  برج میلاد - میدان محمدیه - بسیج

 

برای اینکه خیلی راحت تر ایستگاه های مناسب برای ویلچر را پیدا کنید، کافی است پیش از خروج از خانه، جدول زیر را مطالعه کنید و بر اساس خط مورد نظر خود، نزدیک ترین ایستگاه را انتخاب کنید.

 

ایستگاه های فعال مترو تهران جهت تردد با ویلچر

 

نقشه مترو تهران برای نابینایان 1402

در تصویر زیر مسیرهای مناسب سازی شده ویژه نابینایان در مترو تهران را مشاهده می کنید، که رفت و آمد را برای این عزیزان آسان کرده است.

نقشه مترو تهران ویژه نابینایان

 

جدول راهنمای ساعات کاری مترو تهران

تا اینجا با نقشه مترو تهران، 7 خط مختلف آن و ایستگاه های مربوط به هر خط آشنا شده اید، اما علاوه بر این موارد لازم است بدانید که هر خط چه زمانی شروع به کار می کند و چه زمانی آخرین قطار آن حرکت می کند. جدول زیر یک راهنمای جامع است که دسترسی شما به این اطلاعات را ساده می‌کند.

 

ساعات کاری مترو تهران

 

نحوه پرداخت هزینه مترو تهران

امکان پرداخت هزینه مترو تهران به صورت نقدی و یا با کشیدن کارت امکان پذیر نیست. در واقع شما برای پرداخت هزینه مترو دو روش پیش رو دارید، یکی از طریق تهیه بلیط های کاغذی و دیگری از طریق کارت های مترو می‌باشد.

اگر هر روز و یا هفته ای چند مرتبه از مترو استفاده می‌کنید بهتر است کارت مترو خود را به میزان لازم شارژکنید و از این طریق روزانه هزینه مترو را پرداخت کنید. اما اگر دیر به دیر سوار مترو می شوید، می توانید با تهیه بلیط های کاغذی یک یا دو سفره از گیشه های مجود در ایستگاه های مختلف مترو، هزینه را پرداخت کنید.

 

داشتن نقشه مترو تهران لازم است؟

نقشه متروی تهران را می‌توانید داخل قطارها ببینید. با این وجود، به دلیل آنکه ممکن است از آنجایی که نقشه های داخل قطار ممکن است لزوما نقشه مترو تهران 1402 و به‌روز شده نباشند و یا اینکه شما بخواهید نقشه مترو را خارج از مترو یا قطار بررسی کنید، بهتر است نقشه مترو را روی گوشی‌تان داشته باشید.

با این‌کار، شما هر لحظه و در هر مکانی که بخواهید می‌توانید ایستگاه و خطوط مترو موردنظرتان را پیدا کنید. آخرین نقشه متروی تهران با بالاترین کیفیت را از همین صفحه دانلود کنید.

با این راهنمای نقشه مترو تهران، به مقصد خود برسید

امیدواریم اطلاعات و تصاویر این مطلب به شما دید مناسبی در مورد نقشه مترو تهران، خطوط مترو تهران،  نقشه ایران، نقشه طرح ترافیک تهران، نقشه کرج، ایستگاه‍های مترو تهران و طول مسیر های مترو داده باشد. با توجه به نقش مهم مترو در ترددهای روزانه پایتخت، شناخت مسیر مترو تهران مسلما کار شما را راحت‌تر خواهد کرد.

با یک کارت قابل شارژ مترو در جیب‌تان و راهنمای نقشه مترو تهران 1402 در تلفن‌همراه‌تان، آماده استفاده از این شبکه بزرگ هستید.

امتیاز دهید

4.9 امتیاز از 691 رای