نقشه طرح ترافیک تهران

برای دیدن نقشه در سایز اصلی روی عکس کلیک کنید

برای مشاهده نقشه در گوگل مپ اینجا را کلیک کنید

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

طرح ترافیک

طرح ترافیک با هدف کاهش تردد اتومبیل‌های شخصی در مناطق پر رفت‌وآمد طراحی و اجرا شد. در طرح ترافیک تهران، اتومبیل‌هایی که شرایطی مشخص دارند، مجاز به تردد در مناطق خاصی هستند. به مرور زمان و با افزایش مسیرهای تردد در پایتخت، ساختار طرح ترافیک تهران کامل‌تر و پیچیده‌تر شد. در ادامه طرح ترافیک، ساعت طرح،  نقشه مترو تهران، نقشه طرح ترافیک تهران و نحوه رزرو طرح‌ها را توضیح داده‌ایم. برای مشاهده طرح امروز و فردا هم می‌توانید از ابزار آماده شده در همین صفحه استفاده کنید.

طرح ترافیک تهران

طرح ترافیک در واقع تردد خودروهای شخصی را محدود می‌کند. این محدودیت‌ها شامل خودرو‌های حمل‌ونقل عمومی و خودروهای مربوط به به فعالیت‌های اورژانسی و تامین امینت نمی‌شود. طرح ترافیک تهران طرحی نیست که محدود به کشور ما باشد. چنین طرحی به شکل‌های مختلف در سایر شهر‌های جهان هم اجرا می‌شود.

نسخه اولیه طرح ترافیک تهران در قالب محدودیت حمل‌ونقل شهری در سال ۱۳۵۸ ارائه شد. این طرح شامل یک مسیر ویژه برای اتوبوس‌ها بود. قوانین این طرح تا سال ۱۳۸۴، نُه بار بازبینی شدند. در این بازبینی‌ها، به هر شغل اولویت مخشخصی داده شد. مبالغی برای خرید مجوز ورود به طرح ترافیک هم مشخص شد. نهایتا شهرداری تهران این طرح را در نیمه دوم سال ۹۶ بازنگری کرد.

تا قبل از بازنگری آخر، خودرو‌های زیادی که سهمیه طرح ترافیک تهران را داشتند، با پرداخت مبالغ بسیار کم می‌توانستند وارد نقشه طرح ترافیک شوند. همچنین، خودرو‌ها بر اساس زوج یا فرد بودن شماره آخر پلاک‌شان، می‌توانستند از ساعت ۶ تا ۱۷ در محدوده زوج و فرد و پس از آن در کل نقشه طرح ترافیک تهران تردد کنند. بعد از بازنگری، این شرایط شامل تغییرات زیادی شد. برای مثال، خودرو‌های فاقد طرح تا ساعت ۱۹ نمی‌توانستند در محدوده طرح ترافیک تردد کنند.

قوانین طرح ترافیک

در حال حاضر، طرح ترافیک تهران دو طرح اصلی دارد:

  1. طرح ترافیک که در نقشه طرح ترافیک تهران با رنگ سبز نشان داده می‌شود. به این طرح «حلقه اول» هم گفته می‌شود.
  2. طرح کاهش آلودگی هوا که در نقشه طرح ترافیک با رنگ سبز نشان داده می‌شود. این طرح که به آن «حلقه دوم» هم می‌گویند، همان طرح زوج و فرد قدیم است.

محدوده و ساعت طرح ترافیک جدید 1400

مهمترین تغییر طرح ترافیک تهران 1400 نسبت به سال ۹۸، رزروی شدن آن و تغییر قیمت خرید طرح ترافیک روزانه است. اهالی تهران پیش از ورود به حلقه‌های اول و دوم ابتدا باید حساب شهروندی خود را شارژ کنند؛ و بعد برای رزرو طرح ترافیک اقدام کنند.

طرح ترافیک جدید هر هفته از شنبه تا چهارشنبه اجرا می‌شود. این یعنی طرح ترافیک نقشه تهران و ساعت طرح در روز‌های  پنجشنبه (تا حدودی)، جمعه و سایر تعطیلات رسمی سال 1400 اجرا نمی‌شود. ورود به نقشه طرح ترافیک تهران در این روز‌ها برای همه شهروندان آزاد است و هزینه‌ای هم ندارد.

امکان ۲۰ روز تردد رایگان در ساعت طرح کاهش آلودگی هوا در سال 1400 نیز همچنان وجود دارد. اگر از سهمیه این ۲۰ روز استفاده نکرده‌اید، نیازی به رزرو طرح ندارید. اگر خودروی شما پلاک شهرستان داشته باشد، این سهمیه به 15 روز کاهش پیدا می‌کند.

طرح زوج

ساعت طرح ترافیک جدید برای طرح زوج با دو ساعت افزایش، از ساعت ۶:۳۰ صبح (به جای 8:30) شروع می‌شود و ساعت 16 عصر به پایان می‌رسد. همان‌طور که روی نقشه طرح ترافیک مشخص است، محدوده طرح زوج از سمت شرق بزرگراه امام علی، از سمت غرب بزرگراه نواب و چمران، از سمت جنوب بزرگراه بعثت، و از سمت شمال بزرگراه همت است.

انتهای ساعت طرح ترافیک 1400 ساعت 16 بعد از ظهر در نظر گرفته شده است، تا شهروندانی که می‌خواهند در این ساعت وارد طرح شوند، به مشکل برنخورند.

طرح فرد

ساعت طرح ترافیک 1400 برای طرح فرد هم مثل طرح زوج از ۶:۳۰ تا 16 است. محدوده آن هم همان محدوده طرح زوج روی نقشه طرح ترافیک است.

طرح فرد مانند طرح زوج ملاحظاتی هم دارد. برای مثال کسانی که داخل نقشه طرح ترافیک تهران هستند، برای اینکه جریمه یا عوارض برایشان ثبت نشود، از ساعت 14 بعد از ظهر به بعد می‌توانند به راحتی از نقشه طرح ترافیک خارج شوند.

طرح ترافیک پنج شنبه

بخشی از ترافیک روز‌های شنبه تا چهارشنبه در طول این روز توزیع می‌شود. با این وجود، تردد در محدوده‌ طرح ترافیک در روزهای پنج شنبه آزاد و رایگان است. البته هرچند در طرح جدید طرح ترافیک در روزهای پنج شنبه اجرا نمی‌شود، اما طرح کنترل آلودگی هوا از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۳ به جز تعطیلات رسمی برقرار است.

طرح ترافیک معلولین و بیماران خاص

در این طرح، اقشار خاص مانند جانبازان، معلولین و بیماران خاص که برای انجام فعالیت‌ها، وظایف شغلی و امور درمانی نیاز به ورود به محدوده طرح ترافیک دارند، شامل یکسری معافیت‌ها می‌شوند. بدین ترتیب، خودرو‌های با پلاک ویلچر به صورت قانونی از پرداخت عوارض طرح ترافیک امروز و روزهای دیگر معاف هستند.

این مصوبه که برای اولین بار در سال 97 به اطلاع عموم رسید، در مستندات طرح و ساعت طرح ترافیک جدید هم آمده است. لازم به ذکر است که مالکان چنین خودروهایی به ثبت اطلاعات خود در سامانه طرح ترافیک تهران هم نیاز ندارند. برای استفاده از سهمیه طرح ترافیک معلولین و بیماران خاص و تردد در ساعت طرح ترافیک، نیاز به شارژ اولیه یک میلیون تومانی هم نیست.

البته ثبت‌نام اولیه به معنای بهره‌مندی از سهمیه طرح ترافیک تهران نیست. قطعی شدن این سهمیه به سقف سهمیه و اختصاص آن از سوی نماینده نهاد‌های مسئول بستگی دارد. افرادی که به‌خاطر این محدودیت امکان دریافت سهمیه را پیدا نمی‌کنند، می‌توانند مانند سایر شهروندان به‌صورت روزانه از طرح امروز و باقی روزها استفاده، و در ساعت طرح ترافیک جدید تردد کنند.

علاوه بر این اقشار خاص، خودرو‌های شخصی جانبازان ۲۵ درصد به بالا هم از پرداخت عوارض طرح ترافیک معاف هستند. اطلاعات این خودرو‌ها هم باید مانند سایر شهروندان در سامانه «تهران من» ثبت شود. بعد از آن به میزان سهمیه‌های مقرر، نمایندگان بنیاد شهید و امور ایثارگران مانند سال‌های گذشته به تعدادی از این خودرو‌ها سهمیه واگذار می‌کنند.

طرح ترافیک خبرنگاران

طبق مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، تا سه درصد از کل مجوز‌های ساعت طرح ترافیک به خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری اختصاص داده می‌شود. این مجوز به خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری‌ای داده می‌شود که برای اطلاع‌رسانی و تسهیل ماموریت‌ها برای تولید خبر، گزارش و تصویر به آن نیاز دارند. بر اساس این آیین‌نامه تصویب شده، این افراد باید شرایط زیر را داشته باشد:

  1. خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری باید با یک نشریه، خبرگزاری یا پایگاه خبری برای کار دائم یا موقت قرارداد بسته باشند.
  2. آنها باید مدرکی مبنی بر اشتغال مستمر به این مشاغل را در این آیین‌نامه ارائه دهند.
  3. در صورتی‌ که متقاضیان دو شرط بالا را نداشته باشد، برای اثبات اشتغال‌شان به کار خبری باید ۱۰ نمونه از کارهای منتشرشده با امضای خود در مطبوعات و رسانه‌ها را ارسال کند.
  4. برای دریافت این مجوز، خودروی این افراد باید پلاک تهران باشد.

خبرنگاران پس از درج اطلاعات فردی و مشخصات اتومبیل‌شان در سامانه «تهران من»، باید مدارک مورد نیاز را هم بارگذاری کنند. بدین ترتیب، آنها نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک نخواهند داشت.

طرح ترافیک امروز و فردا

برای مشاهده طرح طرح ترافیک امروز و طرح ترافیک فردا، کافیست به بالای صفحه مراجعه کنید. سعی کنید همیشه از طرح تاریخ امروز اطلاع داشته باشید، تا مجبور به پرداخت عوارض طرح امروز و همچنین جریمه پلیس نشوید.

رزرو و خرید طرح ترافیک روزانه تهران

برای رزرو طرح ترافیک و خرید طرح ترافیک روزانه، باید به سامانه «تهران من» سر بزنید، و مراحل ثبت‌نام را انجام دهید تا مجبور به پرداخت جریمه نشوید. برای رزرو طرح ترافیک و تردد در ساعت طرح هم باید حداقل ۵۰،۴۰۰ تومان موجودی داشته باشید. این مبلغ برای رزرو طرح کنترل آلودگی هوا ۲۵،۲۰۰ تومان است.

فایل مربوط به‌ روز‌های شنبه تا چهارشنبه هر هفته، در پایان هفته قبل باز می‌شود. شما می‌توانید هر تعداد از روز‌های هفته را که قصد ورود به محدوده طرح دارید، از طریق سامانه «تهران من» خریداری کنید. باید به اطلاع‌تان برسانیم که امکان خرید طرح ترافیک سالیانه در طرح جدید وجود ندارد.

همچنین، اگر رزرو طرح ترافیک را انجام دهید اما وارد طرح امروز نشوید، هزینه پرداختی به شما بازگردانده نمی‌شود. مگر اینکه تا ساعت ۶ صبح روزی که برای آن رزرو کرده‌‌اید، رزرو را لغو کنید. تا ساعت ۲۴ همان روز هم می‌توانید رزرو و خرید طرح ترافیک روزانه را انجام دهید (اگر سهمیه آن روز تکمیل نشده باشد).

پس از شارژ حساب کاربری‌تان و خرید طرح ترافیک روزانه، هربار که در ساعت طرح وارد محدوده آن شوید، مبلغی از شارژتان کم خواهد شد. عوامل تاثیرگذار بر هزینه طرح امروز و روزهای دیگر عبارت‌اند از:

  1. اگر از ساکنان محدوده طرح ترافیک باشید، هزینه‌تان برای طرح امروز متفاوت خواهد بود. در این صورت شما می‌توانید قبل از ۹ صبح بدون پرداخت هزینه از محدوده‌ طرح امروز خارج شوید، و پس از ساعت ۱۶ به محدوده برگردید. البته به عنوان ساکن این محدوده، باز هم باید رزرو طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا را انجام دهید.
  2. در ساعت طرح ترافیک جدید، زمان ورود و خروج از نقشه طرح ترافیک تهران به سه قسمت اوج صبحگاهی، 10 صبح تا 4 عصر و اوج عصرگاهی تقسیم می‌شود. در بازه 10 صبح تا 4 عصر، هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد.
  3. ساعات ۶:۳۰ تا ۱۰ صبح و ۱۶ تا ۱۹ عصر، ساعات اوج ترافیک در طرح امروز و روزهای دیگر محسوب می‌شوند. بنابراین، هزینه تردد در ساعات بین روز کمتر از نصف هزینه تردد در ساعات اوج صبح و عصر است.
  4. اگر معاینه فنی برتر داشته باشید، می‌توانید ۳۰ درصد تخفیف به شما تعلق می‌گیرد.
امتیاز دهید

4.8 امتیاز از 26 رای