محاسبه ی تاریخ زایمان

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

اطلاع از زمان زایمان و تاریخ زایمان به آمادگی بهتر والدین کمک می‌کند. هرچند امکان تعیین زمان زایمان و پیش‌بینی زمان زایمان به‌طور دقیق وجود ندارد، اما با روش‌هایی می‌توان تاریخ زایمان را تخمین زد. سونوگرافی و کمک گرفتن از تاریخ آخرین قاعدگی رایج‌ترین روش‌های تخمین زمان زایمان هستند. این روش‌ها در به دست آوردن زمان زایمان طبیعی اهمیت بیشتری دارند. زیرا برخلاف زمان زایمان سزارین، خودتان نمی‌توانید زمان آن را تعیین کنید. در ادامه با روش‌های محاسبه زمان زایمان طبیعی و محاسبه زمان زایمان سزارین آشنا می‌شویم.

 

محاسبه زمان زایمان طبیعی

تعیین زمان زایمان تا حد زیادی با توجه به نوع زایمان مشخص می‌شود. یعنی تخمین زمان زایمان برای زمان زایمان طبیعی با محاسبه زمان زایمان سزارین تفاوت‌هایی دارد. در این قسمت نحوه پیش‌بینی زمان زایمان برای زایمان طبیعی را توضیح می‌دهیم.

در تعیین زمان زایمان، حالت طبیعی این است که نوزاد بین 37 تا 42 هفته بعد از بارداری متولد شود. متاسفانه تخمین زمان زایمان برای زمان زایمان طبیعی به‌طور دقیق امکان‌پذیر نیست. نوزاد شما در هر زمان از بازه گفته‌شده که متولد شود، زمان زایمان طبیعی یا زمان زایمان سزارین طبیعیست.

از هفته 37‌ام باید با دقت علائم بدنی‌تان را زیر نظر بگیرید، و برای زمان زایمان طبیعی و تولد فرزندتان آماده باشید. وقتی زمان انقباضات رحم و دردهایتان منظم شد، یعنی در حال نزدیک شدن به زمان زایمان هستید.

 

محاسبه زمان زایمان سزارین

در بخش قبل برای تعیین زمان زایمان طبیعی گفتیم چگونه تاریخ زایمان را حساب کنیم. اما اگر قصد سزارین داشته باشید، تعیین زمان زایمان و تاریخ زایمان به عهده شماست.

با این حال، همچنان باید به بازه 37 تا 42 هفته توجه کنید. بهتر است در محاسبه زمان زایمان برای زمان زایمان سزارین، تاریخی در هفته 39 یا 40 در نظر بگیرید تا از رشد کافی جنین (اندام‌ها و توانایی‌های او) مطمئن باشید. اگر نوزاد قبل یا بعد از این بازه به دنیا بیاید، باید با توجهی مضاعف از او نگهداری کرد.

در ادامه با روش‌های رایج و معتبر محاسبه زمان زایمان آشنا می‌شویم تا بهتر بتوانید تعیین زمان زایمان خود (مخصوصا تخمین زمان زایمان طبیعی) را انجام دهید.

 

روش‌های محاسبه تاریخ زایمان

نمی‌توان مشخص کرد که اسپرم دقیقا در چه تاریخی با تخمک ترکیب شده است. به همین دلیل در روش‌های تعیین زمان زایمان، شرایط فیزیکی مادر و جنین بررسی شده و تخمین زمان زایمان انجام می‌شود. البته این محاسبه‌ها تخمینی است، و زایمان ممکن است کمی زودتر یا دیرتر انجام شود. در ادامه این روش‌های تعیین زمان زایمان را توضیح داده‌ایم:

 

1. تاریخ زایمان با سونوگرافی

تعیین تاریخ زایمان با سونوگرافی در شرایطی که نتوانید پیش‌بینی زمان زایمان را با استفاده از زمان اولین روز آخرین قاعدگی و فرمول محاسبه تاریخ زایمان و محاسبه تعداد روز بارداری به دست بیاورید، بسیار مناسب است.

برای تعیین تاریخ زایمان با سونوگرافی، متخصص با اندازه‌گیری ابعاد بدن جنین (مانند طول سر تا باسن، قطر سر و قطر ساک بارداری) پیش‌بینی زمان زایمان را انجام می‌دهد. تاریخ زایمان با سونوگرافی می‌تواند بسیار دقیق باشد، اگر برای تخمین زمان زایمان از «سونوگرافی سه ماهه اول بارداری» استفاده کنید.

محاسبه تاریخ زایمان با سونوگرافی بعد از سه ماه دقت کمتری دارد، و ممکن است با تغییر تاریخ زایمان در سونوگرافی و اختلاف تاریخ زایمان در سونوگرافی مواجه شوید. اگر هم بتوانید تاریخ زایمان با سونوگرافی سه ماهه اول را در کنار فرمول محاسبه تاریخ زایمان و اولین روز از آخرین قاعدگی‌تان به‌کار ببرید، می‌توانید پیش‌بینی زمان زایمان را دقیق‌تر انجام دهید.

 

2. تاریخ زایمان با معاینه شکمی

تعیین زمان زایمان و سن بارداری با معاینه شکم و تعیین اندازه رحم نیز انجام می‌شود. با این وجود، این روش نسبت به روش قبلی و بعدی در تخمین زمان زایمان خطای بالاتری دارد. زیرا شرایط مختلفی (مانند بارداری چندقلو، درشتی یا کوچکی جنین و...) می‌تواند متخصص را دچار اشتباه کند.

اگر امکان تخمین زمان زایمان با سونوگرافی را ندارید، و همچنین اولین روز از آخرین قاعدگی‌تان را نمی‌دانید تا از فرمول محاسبه تاریخ زایمان استفاده کنید، این روش می‌تواند برای تخمین زمان زایمان مفید باشد.

 

3. تاریخ زایمان بر اساس اولین روز از آخرین قاعدگی

بخاطر اینکه نمی‌توان زمان تخمک‌گذاری و لقاح را دقیقا مشخص کرد، تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی برای تعیین زمان زایمان در فرمول محاسبه تاریخ زایمان به‌کار می‌رود. با استفاده از ابزار بالا و اطلاع از این روز می‌توانید تخمین زمان زایمان را انجام دهید.

اگر چرخه عادت ماهانه‌تان ۲۸ روز است، لقاح حدودا دو هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی‌تان اتفاق می‌افتد؛ و بارداری از تاریخ شروع آخرین قاعدگی ۳۸ تا ۴۰ هفته است. در تخمین زمان زایمان با این روش، به زمان حقیقی چرخه قاعدگی یا زمانی که تصور می‌کنید باردار شده‌اید توجه نمی‌شود.

اگر قاعدگی‌تان منظم است، این روش برای تعیین زمان زایمان دقت بالایی خواهد داشت. اما اگر قاعدگی‌تان به هر دلیلی منظم نیست، بهتر است محاسبه زمان زایمان طبیعی و محاسبه زمان زایمان سزارین را به روش محاسبه تاریخ زایمان با سونوگرافی انجام دهید.

امتیاز دهید

4.4 امتیاز از 202 رای